Blog

Ziraat Bankası Tarım Kredileri ve Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası Tarım Kredileri ve Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 Türkiye’de çiftçilerimize en uygun tarımsal kredileri veren bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası, güncel tarım kredileri vermeye devam etmektedir.  Birçok alanda kredi desteklemeleri olan Ziraat Bankası tarım kredileri ve başvuru için gerekli belgeleri bu yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık. Traktör satın almak, tarla satın almak ya da hasat zamanı ödenmek üzere ertelemeli tarım kredisi alan kişiler için en uygun tarım kredileri hakkında detaylı bilgiler verdik.

Bu yazımızda;

  • Ziraat Bankası Ertelemeli Çiftçi Kredisi Veriyor Mu?
  • Ziraat Bankası Düşük Faizli Hayvancılık Kredileri
  • Ziraat Bankası Geri Ödemesiz Besihane Kredisi
  • Ziraat Bankası Tarımsal Ekipman Ve Traktör Kredisi

Konuları hakkında ayrıntılı bilgiler vererek, en uygun tarım kredisini hangi banka veriyor sorusuna da yanıt bulmuş olacağız.

 

Ziraat Bankası Ertelemeli Çiftçi Kredisi Veriyor Mu?

Ziraat Bankasının kuruluş amacına bakıldığında zaten özellikle çiftçilerimize yönelik düşük faizli krediler vermek ve onları tarımsal anlamda desteklemek için kurulduğunu görmekteyiz. Tabi bu durum, en uygun çiftçi kredisi konusunda Ziraat Bankasını bir adım öne taşımaktadır.  Çiftçilerimiz için en önemli kredi avantajlarından biri de, ertelemeli tarım kredisidir.

Peki Ziraat Bankası, ertelemeli kredi verir mi? Hükümet, bazı dönemlerde özellikle Tarım Kooperatifleri aracılığı ile çiftçilere  1 yıldan 5 yıla kadar ertelemeli krediler vermektedir. Bunun için de finansman desteği Ziraat Bankası’ndan alınmaktadır.  Ziraat Bankası’nın ertelemeli kredi verebilmesi için başka bir devlet destekli tarımsal kuruluş ile anlaşma yapması gerekmektedir. Şu anda Ziraat Bankası kendi içinde ayrıca ertelemeli kredi vermemektedir. Bunun yerine standart zamanlı tarım kredileri vermektedir.

 

Ziraat Bankası Düşük Faizli Hayvancılık Kredileri

Ziraat Bankası, çiftçilerimize ya da genç girişimcilere düşük faizli hayvancılık kredileri vermektedir. Şu anda diğer birçok bankada verilen hayvancılık kredilerinde istenen faiz oranları %1.25’ten başlamaktadır. Ama Ziraat Bankası özellikle devlet destekli olarak vermiş olduğu hayvancılık kredileri için %4-8 oranında kredi faizi istemektedir.

Kredi faizlerinin %4’ten %8’e kadar değişmesinin temel sebebi, kredi vade sayısıdır. Ama mevcut bankalar içinde en düşük hayvancılık kredisini veren banka olarak Ziraat Bankasını gösterebiliriz. Aşağıda Ziraat Bankası hayvancılık kredisi için istenen belgeleri sıralayacağız.

 

Geri Ödemesiz Büyükbaş Ve Küçükbaş Besihane Kredisi

Hükümet, hayvancılığı köylünün elinden alarak daha organize hayvancılık için büyük besihanelerin kurulması için son 10 yıldır ciddi faaliyetler yürütmektedir. Bunların içinde en etkili besi kredisi içinde 5 sene geri ödemesiz ve tamamen faizsiz hayvancılık kredileri gelmektedir.  Bilindiği gibi, büyük besi kuran girişimcilere sundukları projelerin kabul edilmesi durumunda 5 sene ertelemeli hayvancılık kredileri verilmektedir. Bu ertelemenin yanında ayrıca, faizsiz hayvancılık kredisi de verilerek çiftçiler için en iyi finansal hizmetler verilmektedir.

Tabi bu kredilere her çiftçi başvuru yapamaz. Örneğin, 5 sene geri ödemesiz kredi alabilmek için belli sayıda büyükbaş hayvan bulunması ya da aynı şekilde küçükbaş hayvanın bulunması gerekmektedir. Ertelemeli hayvan kredisinde sadece büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar değil, kanatlı hayvanlara da kredi imkanı sunulmaktadır. Tavuk ve kaz çiftliği için Ziraat Bankası kredileri uygun faiz koşulları ile verişmeye devam etmektedir.

 

Ziraat Bankası Ertelemeli ve  Sıfır Faizli Traktör Kredisi

Çiftçilerimiz için en önemli tarımsal ekipman şüphesiz traktördür. Ama traktör fiyatlarının çok yüksek olması sebebi ile, çiftçilerimiz bu noktada zorluk yaşamaktadır. Bu konuda çözüm için, hasat zamanında ödemeli traktör kredisi ya da ertelemeli traktör kredisi fırsatları sunulmaktadır. Banka bu kredileri direkt kendisi vermez; ama çiftçilerimiz bulundukları bölgelerde bağlı oldukları Tarım Kredi Kooperatiflerine Başvuru yaparak, Ziraat Bankası ertelemeli kredi için ilk adımı atmış olur. Bu konuda banka ile kooperatifler iş birliği içindedir. Bu kredilerin bir kısım faizleri hazine tarafından karşılandığı için oldukça düşük faizli olarak sunulmaktadır.

 

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Nüfus cüzdanı

Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi

Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)

Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Bu belgeler ile Ziraat Bankası’na başvuru yapan çiftçilerimize uygun ödeme koşullarına sahip, ertelemeli ve düşük faizli tarım kredileri verilmektedir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir