Blog

Ziraat Bankası Tarım Destekleri Nelerdir?

Ziraat Bankası Tarım Destekleri Hakkında Bilgiler

Devletimiz çiftçilerimize düzenli bir şekilde her sene birtakım tarımsal destekler vermektedir. Bu sene itibariyle de çiftçiye destek ödemeleri başlıyor. Her sene olduğu üzere bu senede Çiftçiye verilecek destek ödemeleri Ziraat Bankası aracılığı ile verilmektedir. Zira aşağı yukarı bütün destek ödemeleri ziraat bankası üzerinden ödenmektedir. Ziraat bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulama 2016 senesi göz önünde bulundurulduğunda bu yılda gözle görülür bir değişikliğe uğramamıştır. Çiftçilerimiz Ziraat Bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulamalarını geçen seneki gibi Ziraat Bankasının internet sitesi üzerinden veya banka şubelerini ziyaret ederek gerçekleştirebilmektedirler. Bu işlemin yanı sıra yine internet sitesi üzerinden tarım destek tarihlerini ve limitlerini de öğrenebilmektedirler. Tarım destekleme ödemeleri ne zaman yapılacağı geçtiğimiz günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın ardından belli oldu. Bakanlık mevzubahis destek ödemelerinin 31.03.2017 tarihinden itibaren yapılmaya başlanacağını açıkladı ve ödemelerin Ziraat Bankası üzerinden alınması gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

Destek Miktarları Ne Kadar?

Fındık üretimi yapan çiftçilerimize verilecek gelir desteği 835 milyon lira olarak açıklandı.

Pamuk, soya ya da ayçiçeği gibi yağlı tohumlu bitkilerin üretimini yapan çiftçilerimize verilecek gelir desteği 1 milyar 492 milyon lira olarak açıklandı. Bu açıklamanın ardından en yüksek destek ödemesinin de yağlı tohum üreticilerine verileceği tespit edilmiş oldu.

Hububat desteği 360 milyon lira olarak açıklandı.

Mısır üretimi yapan çiftçilerimize verilecek destek 120 milyon lira olarak açıklandı.

Yaş çay desteği 169 milyon lira olarak açıklandı.

Yem bitkileri desteği 88 milyon lira olarak açıklandı.

Çay budama desteği 2,5 milyon lira olarak açıklandı.

Buzağı desteğinin 850 milyon lira olduğu açıklandı.

Su ürünleri desteği 5 milyon lira olarak açıklandı.

Bombus arısı desteği 8,5 milyon lira olarak açıklandı.

Çiğ süt desteği 120 milyon lira olarak açıklandı.

Kırsal kalkınma yatırımlarına verilecek destek 15,3 milyon lira olarak açıklandı.

Büyükbaş hayvan besiye verilecek destek 75 milyon lira olarak açıklandı.

Sertifikalı tohum desteğinin 60 milyon lira olarak verileceği açıklandı.

Sertifikalı fidan kullanım desteği 10 milyon lira olarak açıklandı.

Açıklanan bu destekler sonucunda toplam olarak verilecek tarım desteğinin 4 milyar 210 milyon lira olduğunu öğrenmekteyiz. Bu destek ödemelerinin 31 Mart 2017 günü, saat 18.00’dan itibaren verileceği açıklanmış bulunmaktadır. Bakanlıktan yapılan açıklamada ödemelerin çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacağı söylendi.

Ödeme Tarihleri Nasıl Belirlenmektedir?

Ödeme tarihleri kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son hanesine göre belirlenmektedir. T.C kimlik numarasının son hanesi 0 olan çiftçilerimiz ve VKN son hanesi 0 -1 – 3 – 5 – 7 -9 olan çiftçilerimiz için 31 Mart 2017 saat 18.00’dan itibaren verilmeye başlanacaktır. T.C kimlik numarasının son hanesi 2 – 4 ve VKN son hanesi 2 – 4 arasında olan çiftçilerimiz için 7 Nisan 2017 saat 18.00’dan sonra verilmeye başlanacaktır. T.C kimlik numarasının son hanesi 6 – 8 VKN son hanesi 6 – 8 arasında olan çiftçilerimize ise 14 Nisan 2017 saat 18.00’dan sonra verilmeye başlanmaktadır.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredi Alımı Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası geçtiğimiz dönemlerde tarım kredi ve kooperatifleri ile faizsiz kredi müjdesinde bulunmuştu. Çitçilerimiz için Aralık’ta yürürlüğe giren bu karar dahilinde çiftçilerin yüzü güleceğe benziyor.  Çiftçilerin bu hususta ilk tercih sebebi olarak gözüken bu durumun nedeni kredinin faizsiz olması ve devlet sermayeli olarak karşımıza çıkmasından kaynaklanmaktadır. Bu kapsamda kullanılacak olan bu kredi adına çiftçilerimizin 31 aralık günü ile 1 ocak günü arası başvuru sürecini tamamlaması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir