Blog

Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu

Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu

 

Kredi kartları belirli bir gelir sahibi olan kişilere ve öğrencilere, kolaylıkla harcama yapmalarını sağlayan ve böylelikle nakit desteği sağlayan önemli bankacılık hizmetleri arasında yer almaktadır. Ziraat bankası devlet bankası olması sebebiyle ve ülkemizin en eski bankalarından biri olması sayesinde bütün bankacılık işlem ve hizmetlerinde olduğu gibi kredi kartları konusunda da en sık başvurulan ve kullanılan bankalardandır. Kişilerin kredi kartı başvurusu yapabilmeleri için internet şubesi, mobil uygulama, ATM cihazları ve çağrı merkezlerini kullanma imkanları bulunmaktadır. Bunların hepsi oldukça kolay yöntemler olmalarının yanında yapılacak başvurunun hızlı bir şekilde sonuçlanmasına da imkan vermektedir. Ayrıca bu yöntemleri kullanmak için halihazırda Ziraat Bankası müşterisi olmaya da gerek bulunmamaktadır.

Kimler Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu Yapabilir?

Bankalar kendi aralarında farklı uygulamalara gitseler de genel olarak verilecek kredi kartları için aranan şartlar arasında, 18 yaşından büyük olmak, gelir sahibi olmak ve belirli bir düzeyde kredi notuna sahip olmak şartları aranmaktadır. Daha önce hiç kredi kartı kullanmamış kişiler için daha düşük kredi notları yeterken, geçmişte sorunlu bir kredi kartı kullanımı bulunan ve bu durumun sicillerine yansıdığı kişiler için daha yüksek kredi notu şartları aranabilmektedir.  Kredi notlarını arttırmak maksatlı kredi kartı almak isteyen kişilerin bilmeleri gereken diğer bir durum da alınan kartların kullanılmaması durumunda kredi notuna herhangi bir etki yapmadığıdır. Zira bankalar müşterilerin ödemelerini zamanında ve düzenli gerçekleştirmiş olmalarını olumlu bir faktör olarak kredi notu hesaplarına dahil etmektedir. Bu duruma ek olarak bir çok banka özellikle öğrenciler için sunduğu düşük limitli kredi kartı seçeneklerini de bulundurmaktadır. Kredi notunu arttırmak isteyen öğrenciler bu kartlara başvurup bir dönem kullanarak kredi notlarının artmasını sağlayabilmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu Ücretli Mi?

Ziraat Bankası müşterilerine birçok bankacılık işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirme olanağı tanıyan en güvenilir bankalardan biridir. Kredi kartı başvuru işlemlerini birçok şekilde yapma olanağı sunan Ziraat Bankası kredi kartı başvurularından herhangi bir ücret talep etmemektedir. Başvuru yapma seçeneklerinin hangisinin kullanıldığı farketmeksizin ve kişilerin halihazırda Ziraat Bankası müşterisi olma durumlarından bağımsız olarak kredi kartı başvuruları tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için Ziraat bankası müşterilerine kullanabilecekleri birçok farklı yöntem sunmakta ve kredi kartı alma süreci bu sayede daha da kolaylaşmaktadır.

İnternet Şubesi ile Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’nın resmi internet şubesi olan www.ziraatbank.com.tr adresi üzerinden kredi kartı başvurularının gerçekleştirilmesi mümkündür. Kişiler bunun için bireysel bölümünden, kartlar kısmına gitmelidir. Bu ekranda yer alan kartlar arasında yer alan Combo kartlar aynı zamanda kredi kartlarıdır ve kişilerin kullanmak istedikleri kredi kartlarının sahip olmasını istedikleri özellikleri bu ekrandan inceleyerek hangisinin kendilerine  en uygun olduğunu belirlemeleri mümkündür. Bunun ardından seçilen kart tipi için başvuru ekranına geçilebilmektedir.

Bu ekranda yer alan bilgiler arasında TC kimlik numarası, cep telefonu ve anlık olarak verilen bir güvenlik kodu bulunur. Bunun ardından başvuru yapan kişilerin sağladığı cep telefonuna gönderilecek doğrulama sms’inin girilmesi gereken ekran ile karşılaşılmaktadır. Ardından ise gelir bilgisi kısmına geçilmektedir. Kişiler bu ekranda yine istenen bilgileri doldurmalarının ardından kredi kartı başvurusu gerçekleştirmiş olmaktadır.  Kredi kartlarının kişilerin gelir seviyelerine göre limitlendirilmesi söz konusu olduğu ve bu ekranda belirtilecek gelir seviyesinin doğrulanması işlemi yapıldığı için burada doğru ve gerçeği yansıtan bilgiler girmek önem taşımaktadır.

Ziraat Mobil Kredi Kartı Başvurusu

Müşterilere Ziraat Bankası tarafından sağlanan diğer bir hizmet de Ziraat Mobil uygulamasıdır. Bu uygulama bütün akıllı cihaz kullanıcılarının, kullandıkları cihazlara özgü uygulama marketlerinden tamamen ücresiz olarak indirilebilmektedir. Kişilerin kredi kartı başvurusu gerçekleştirmek için banka müşterisi olmaları gerekmektedir. Bunun ardından TC kimlik numarası ve uygulama giriş şifresi bulunan kişiler Ziraat Mobil’in bireysel kısmından kartlar sekmesini tercih ederek kart başvurularını yapabilmektedir. Mobil uygulama üzerinden yapılacak kart başvuruları da internet şubesine benzer olarak gelir seviyesi bilgisi istemektedir. Bu evrelerde verilecek bilgilerin değerlendirme sürecinde doğrulanması işlemi gerçekleştirildiği için yanıltıcı ve gerçekten uzak bilgiler vermemek gerekmekte ve özellikle gelir durumunun gerçeğe uygun şekilde aktarılması gerekmektedir.

Fiziksel Şubeler ile Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu

Müşteriler diledikleri Ziraat Bankası şubesine giderek müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek kredi kartı taleplerini iletebilmektedir. Ziraat Bankası tarafından verilebilen kredi kartlarının başvurularında kişilerin yanlarına almaları gerekenler Nüfus cüzdanları ve gelir seviyelerini gösterir nitelikte belgelerdir. Sigortalı olan kişiler, ne kadar süredir çalıştıklarını ve hala sigortalı olduklarını gösteren evrakları almaları halinde bu yeterli olmaktadır.  Başvurusu onaylanan kişiler kredi kartlarını kısa süre içerisinde isterlerse banka şubelerinden isterlerse de belirttikleri adrese gönderilmesi yöntemi ile alabilmekte ve kullanımlarına başlayabilmektedir.

Ziraat Bankası Kredi kartlarına başvurularını şube üzerinden yapan kişiler aynı zamanda bir başvuru formu da doldurmakta ve bu form üzerinde de yine adres, iletişim bilgileri ve bir takım kişisel bilgilerin doldurulması gereken alanlar yer almaktadır.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Ziraat Bankası da dahil olmak üzere bütün bankalar, kredi kartı başvurusu yapan kişileri bir değerlendirmeye tabi tutmaktadır. Değerlendirmede kişilerin kredi notları ve gelir seviyeleri dikkate alınan 2 ana başlıktır. Halihazırda daha önce kredi kartı bulunan kişilerin kredi kartı almaları daha kolay iken kredi notu düşük olan ve resmi olarak gösterebilecekleri bir gelirleri bulunmayan kişiler için bu değerlendirme olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir. Ancak bankalar genel olarak kredi kartı vermek konusunda kolaylaştırıcı ve yardımcı olacak şekilde davranmakta ve başvuruların büyük bir kısmı onaylanmaktadır. Sahip olduğu taşınmazlar üzerinden gelir elde eden kişiler kredi kartı başvuruları esnasında bu taşınmazlarından elde ettikleri gelirleri de gelirleri arasında gösterme şansına sahiptir. Bu değerlendirme süreci, kişilerin halihazırda banka müşterisi olması ve para kullanımlarına dair işlemleri Ziraat Bankası üzerinden yapıyor olmaları halinde kısalabilmektedir. Genel itibariyle kredi kartı başvurusu değerlendirmesi 3 iş günü içerisinde sonuçlanmakta ve başvuru sonuçları kişilere iletilmektedir.  Kişiler başvurularının sonuçlarına başvuru esnasında verdikleri bilgilerden olan telefonlarına gönderilecek SMS’ler ile ulaşabildikleri gibi dilerlerse Ziraat Bankası’nın müşteri hizmetlerine ulaşım sağlanabilen 444 00 00 numarasını kullanarak da erişebilmektedir.

 

 

Ziraat Bankası Kredi Kartı Kullanım Ücreti Var Mı?

Kişiler kredi kartlarını kullanımlarına bağlı olarak belirli ücretler ödemek durumunda kalmaktadır. Bu ücret periyodik olarak kesilmekte ve kredi kartları söz konusu olduğu zaman aylık hesap ekstresine yansıtılarak müşterilere gösterilmektedir. Ziraat Bankası sunduğu kredi kartı çeşitleri için farklı kullanım ücreti  tarifeleri uygulamaktadır. Aktif olarak kullanılan kartlar için her 6 aylık periyodda bir defaya mahsus olarak kesilen bu ücretler yıllık olarak toplam 10.75 TL ile 32.75 TL arasında değişiklik gösteren tutarlardadır.

Kredi kartı başvurularını gerçekleştirirken bu ücretlere ve kesim periyodlarına dair bilgiler müşteriler ile kart sözleşmesinde paylaşılmaktadır. Ancak kişilerin bu durumu ilgili müşteri temsilcisine görüşme esnasında sormalarında da fayda bulunmakta böylelikle süpriz ödemelerin ortaya çıkmasının önüne geçilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir