Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Detayları | | FUAT ÇAKMAK KREDİ DANIŞMANI

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Detayları

17.06.2019
A+
A-
Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Detayları

Esnaf kredisi dendiğinde akla gelen ilk bankalardan biri de Ziraat Bankası’dır. Çünkü devlet destekli krediler ilk olarak bu banka aracılığı ile verilir. Ayrıca Ziraat Bankası’nın kendine ait pek çok esnaf ve KOBİ kredisi de bulunmaktadır. 2019 yılında da bu krediler verilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda verilen nefes kredisine benzer bir ürünler bu yılda esnafı destekleyecek olan Ziraat Bankası ürününü kullandırmaya başladı bile. Ancak verilecek kredilerin faizleri bulunuyor. Yani faizsiz kredi olarak bu yıl devam eden herhangi bir ürün söz konusu değil.

Ziraat Bankası’nın verdiği bu kredilerin en önemli özelliği gün içi ihtiyaçları karşılayabilme özellikte olmalarıdır. Örneğin rotatif ve gün içi kredileri bunlardan bazılardır. Tabi ihracat yapan KOBİ’ler de unutulmuyor. İhracat öncesi doğan nakit ihtiyaçlara özel ihracatçı krediler veriliyor. Senet vadesi için iskonto kredisi, vergi ve prim ödemeleri için nakit yönetimi kredileri de bu bankanın 2019 yılında verdiği esnaf kredilerinden. İşte bu kredilerin çok merak edilen özellikler.

  • Rotatif Esnaf Kredileri

Tam 50 bin TL’ye kadar verilen bu krediler, borçlu cari hesap adı altındaki hesaptan anında kullandırılabilir. Yani günlük nakit ihtiyaçlarına özel geliştirilmiş bir kredidir. Ayrıca maksimum vade sayısı da 12 aydır. Bu kredileri kullanmak için en yakın Ziraat Bankası şubesi ile görüşmek gerekmektedir.

  • Spot Krediler

Vade boyunca kredi faizinin sabit kaldığı ve kısa dönem nakit ihtiyacına yönelik en iyi ürün olan spot krediler de 2019 yılında, Ziraat Bankası tarafından veriliyor. Vade seçeneği ise en fazla 6 ay. Belli bir limiti bulunmuyor çünkü kredinin çekileceği tarihteki piyasa koşullarına göre değişiklik gösteriyor.

  • Döviz Kredileri

İhracatçı esnaflara özel bir kredi ürünüdür. İhracat sırasında doğan acil nakit ihtiyaçları için birebirdir. Ancak bu krediyi talep eden esnafların ihracat yapacaklarını resmi evraklar ile belgelemesi şartı bulunuyor. Dolayısıyla bu krediler her esnaf tarafından kullanılabilir değil. Spot kredi olarak kullanılacak ise 12 ayda, normal döviz kredisi olarak kullanılacak ise 24 ayda geri ödenmesi gerekiyor.

  • Gün İçi Kredileri

Havale, nakit ve provizyon açıklığı gibi durumlarda kullandırılan ve vadesi yalnız 1 gün olan kredilerdir. Nakit ihtiyacı karşılandığında, esnaf da borcunu bankaya öder. Tabi bu kredilerin verilebilmesi için esnafın daha önceden de bu banka ile çalışıyor olması şartı bulunuyor. Gün sonunda kapatılmayan krediler için normal ticari kredi faizleri işlemeye devam edecektir.

  • Taksitli Krediler

Yine sabit faiz ile verilen kredilerdir. Bu krediler genel ihtiyaçların karşılanması için verilen, standart ihtiyaç kredileri ile aynı özelliktedir. Ayrıca faizleri oldukça düşüktür ve vade seçeneği de geniştir. Esnaf bu krediler sayesinde, işletme faaliyetlerine ara vermeden devam edebilir.

 Gerekli Olan Şartlar

Ziraat Bankası’nda her işletmeye ve her ihtiyaca uygun bir esnaf kredisi bulunuyor. Esnaf kredilerinin birden fazla türde kullandırılıyor olması, işletmeler için büyük avantaj oluşturuyor. İhracatçı esnaf ile günlük kredi kullanmış olan esnaf kendine en uygun faiz ile kredi kullanmış oluyor. İşte Ziraat Bankası’nın verdiği bu esnaf kredileri için gerekli olan şartlar;

  • Kredi kullanacak yapılanmanın döviz işletmesi ya da faktöring olmaması gerekiyor,
  • Söz konusu işletmenin Türkiye sınırları içinde faaliyet gösteriyor olması gerekiyor,
  • Tüzel kişiliğe bağlı KOBİ’ler ya da gerçek tüzel kişiler yalnızca bu kredilerden faydalanabilir,
  • İşletme faaliyetlerine göre Deniz Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası kaydının bulunuyor olması gerekiyor,

KOBİ kredileri için belirlenen faiz oranı ise yüzde 1.85’dir. Başvuruları yalnızca Ziraat Bankası şubelerinden yapılacak olan bu kredileri maksimum 18 ayda kullanmak mümkündür.

ETİKETLER:
Fuat Çakmak
Fuat Çakmak
KOSGEB, Banka kredileri ve kredi kartları hakkında tüketicilerin doğru yönde bilgilendirilmesi için içerikler hazırlıyorum. Aklınıza takılan sorularınız olursa lütfen makale altındaki yorumlar kısmından yazarak bana ulaşabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.