Blog

  • Anasayfa
  • GENEL

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Faiz Oranları 2019

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Faiz Oranları 2019

Tarım ve üretime son zamanlarda daha fazla önem verilmesi gerekiyor. Bunun için devlet destekli banka ve kooperatifler belirli konuların düzelmesi adına kampanyalar ve krediler oluşturma. Üretimin artması ve üretilen malın ziyan olmaması adına üretilen birçok çözüm söz konusu. Bu çözüm yollarından biri de tarım arazilerini üretime açmak. Bunun için sermayesi olmayan üreticilere destek olmak, üretimi artırmak ve tarımsal arazileri üretime açık hale getirmek için arazi alım kredileri verilmektedir. Diğer tarım kredileri gibi bunda da Ziraat Bankası, destekleyici kurumdur.
Faiz oranları ise; T.C. Ziraat Bankası bünyesinde, 5 yıl vadeli şekilde verilmektedir. Ödemeleri ise üreticiyi zorda bırakmamak adına hasat zamanı yapabiliyor ya da 3 ayda bir ödeyebiliyorsunuz. Kredi oranı ise şu an için %1,97. 100 bin TL toplam arazi kredisi ve 60 ay vade seçeneğini tercih ettiğinizi düşünürsek; faiz oranı sabit kalmakla beraber ödemeniz gereken tutar 3 ayda bir için 8 bin TL olmaktadır. Tutara göre oranlar değişmekte.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Nasıl Alınır?


Kredinizi almak için, Ziraat Bankası şubelerini kullanabilirsiniz. Online site üzerinde de başvurunuzu yapıp işlemlerinizi şube üzerinden tamamlamanız mümkün. Hisseli tarım arazileri için de kredi kapsamında yardım alabiliyorsunuz. Hisse sahibi olmadığınız arazinin bitişiğindeki araziyi satın almanız ya da hissedarı olmak istediğiniz arazi için de bu kredi türüne başvurabilirsiniz. Koşullarınızı Ziraat Bankası eksperi ile belirlenen veriler doğrultusunda hangi üretim için hangi arazinin tercih edilmesi gerektiği ve bütçenize göre de dönümü, niteliği gibi veriler belirlenmektedir. Ardından şubenin bu kredi için belirtmiş olduğu evrakları ileterek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Size uygun vade, ödeme dönemi ve toplam tutarın da seçilmesiyle süreç tamamlanmaktadır.

Arazi Alım Kredisi Başvuru İşlemleri


Kredi başvuruları için sizden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde iletmeniz önemli. Tüm istenenleri karşılamanız halinde, başvurunuz onay sürecine girer. İstenen belgeler gerçek ve tüzel kişilere göre değişiyor.
Tüzel kişilerin başvurularında;
– Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi
– Vergi levhası örneği
– Tüzel kişiliklerin durumuna göre son yıla ya da eskiyse en son 3 yılına ait finansal durum ve bilanço
– Teşvik edici belgeler
– Odaya kayıtlı belgeler
– Ticari Sicil Gazetesi örneği
– Teminat gösterilme niteliğinde olan mülke ait belgeler ve nüshaları gerekmektedir.
Gerçek kişilerin başvurularında;
– Nüfus cüzdanı örneği
– Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi
– Teminat niteliğinde olan mülklere ait belgeler
– Kira kontratı ya da tapu nüshası
– Kişiye ait bir oluşum bulunuyorsa, son bir yıla ya da 3 yıla ait bilanço örneği gerekmektedir.
Belgeleri, Ziraat Bankası şubelerine ileterek istediğiniz zaman diliminde başvurularınızı gerçekleştirebilir, ödeme koşullarını seçebilirsiniz.

Kimler Arazi Alım Kredisine Başvurma Hakkına Sahip?


Kredi almak için belli koşulları sağlamanız gerekiyor. Herkes bu krediden yararlanamıyor. Arazi alım kredisine başvurabilmeniz için tarımsal alanda üretim tecrübenizin olması gerekiyor. Üretimde bulunan ve Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’nde kaydı bulunan kişiler; kredi için gerekli ön koşulları taşımaktadır. Hem tüzel hem de gerçek kişiler için belirttiğimiz kriterler geçerlidir.
Kredilerin kapsamını da başvuru sahiplerinin bilmesi gerekiyor. Kredi kapsamında, banka size araziniz için alım gücü sağlamaktadır. Buna bitkisel ya da tarımsal üretimi konuları ya da makine, iş gücü, sulama, işletme, yetiştiricilik gibi konular dahil değildir. Ziraat Bankası bünyesinde buna dair krediler de bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza göre ek düşük faizli kredilerden de yararlanabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir