Blog

Yoksulluk Belgesi Nedir; Nereden Alınır?

Yoksulluk Belgesi Nedir; Nereden Alınır?

   Yoksulluk belgesi, muhtaçlık belgesi gibi isimlerle de anılan ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği açlık sınırının altında geliri olan kişilere verilen belgeye fakirlik belgesi denir. Fakirlik belgesi hakkında ki tüm cevaplar, fakirlik belgesi ne işe yarar gibi tüm konuların cevapları bu yazımız da bulunmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açlık sınırı 1479 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu gelirin altında olan ve temel ihtiyaçlarını gideremediklerini belirleyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları fakirlik belgesi alabilirler. Bu belgeyi alan bireyler kazandıkları para ile gıda, sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçlarını gideremediğini, hayatını devam ettirmesi için gereken faaliyetleri sağlıklı ve düzgün bir şekilde gerçekleştiremediklerini belirlerler. Bu belgeyi alan kişi eğitim görüyorsa, burs hakkı ve sağlık alanında ücretsiz muayene hakkı gibi şeylerden de faydalanma şansı bulur.

Fakirlik Belgesi Almak İçin Gereken Koşullar

Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği açlık sınırının altında geliri olan kişilerin alabildiği fakirlik belgesi için bazı koşulları bulunmaktadır. Bu koşullar;

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Sosyal sigorta kurumlarından her hangi bir sağlık güvencesine sahip olmamak
  • Size ait üstünüze her hangi bir taşınmaz olmaması gerekmektedir

Bu şartları sağlayan kişiler fakirlik belgesi alabilir. Peki, bu şartlar neden var? İlk olarak 18 yaşından büyük olma koşulunun nedeni, 18 yaşından küçük olan kişiler ülkemiz yasaları tarafından çocuk olarak belirlenmiş olup, bu bireylerin sorumluluğu anne-babaları ya da vasileri üstünedir. Fakirlik belgesi alabilmek için bu şartların tamamını sağlamanız gerekir. Her hangi birinde eksiklik olursa belgeyi alamazsınız.

Yoksulluk Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi, yoksulluk belgesi, muhtaçlık belgesi gibi isimlerle bilinen bu belgenin ihtiyacı olan kişilere verilmesi için, gerekli kişilerin tespiti ve onay yetkisi muhtarlara verilmiştir. Muhtarlar bu işlemleri yaparken başvuran kişilerden ücret talep edemez. Fakirlik belgesini alabilmek için tek yapmanız gereken kimliğiniz ya da kimlik yerine geçen bir belge ile bağlı olduğunuz muhtarlığa başvurmaktır. Muhtarlar, başvuran kişinin sosyal durumunu ve ihtiyaç halini biliyor ise fakirlik belgesini her hangi bir ek belge talep etmeden verebilir. Muhtar başvuran kişiyi tanımıyor kişiden, kendisinin her hangi bir sağlık güvencesi olmadığına dair belge talep eder. Fakirlik belgesi almak isteyen kişi gerekli belgeleri temin ettikten sonra muhtar kendisine fakirlik belgesi verebilir. Fakirlik belgesi e devlet ’den alınamamaktadır.

 

Yoksulluk Belgesi

Öğrencilere Fakirlik Belgesi

Her hangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim gören ve 18 yaşını geçmiş öğrenciler okullarına ara vermek isterler ise sağlık problemleri ya da maddi olanakların yetersizliğini neden göstermek zorundadırlar. Sağlık problemleri için yetkili kurumlardan alınacak sağlık raporu okulu dondurmak için yeterli görülebilir lakin bireyin her hangi bir sağlık problemi yok ise maddi olanaksızlığını kanıtlaması gerekir. Maddi olanaksızlıkları kanıtlamak için gereken ise fakirlik belgesi almaktır. Bu belgeyi almak isteyen öğrenciler ikametgâhlarının bulunduğu mahallenin muhtarlığına giderek bu belgeyi alabilirler. Muhtarlık gerekli incelemeleri yaptıktan sonra gerekli görürse bu belgeyi öğrenciye verebilir. Öğrenci fakirlik belgesi bu işe yarar. Bir diğer durum ise öğrenci fakirlik belgesi aldıktan sonra üniversite fonundan ya da diğer kurumlardan burs alarak eğitim öğretim hayatına devam edebilir. Okulunu donduran öğrenciler ise istedikleri dönem okullarına devam edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir