Blog

  • Home
  • GENEL

Yıllık Araç Satış Hakkı Kaç Adettir Kanuni Yaptırımları Nelerdir

Yıllık Araç Satış Hakkı Kaç Adettir Kanuni Yaptırımları Nelerdir

Ev veya araba alıp satan, bunu senede birkaç defa yapanlar için çeşitli yaptırımlar uygulanıyor, bu yaptırımlar yalnızca şahıslara işliyor. Kişi bir sene içinde 3 kere araba değişirse, 3 kere ev alıp satarsa akıllara gelen soru elbette bunun bir sınırının olup olmamasıdır. Maalesef çeşitli zorunluluklar var ve vatandaşlar kurallara aykırı davranmamak durumda; aksi takdirde maliye alım satım sonrası cezai işlem uygulayabiliyor; bu ceza tutarları oldukça can yakıcı rakamlar olabiliyor. Devlet vatandaşlarının alım satımlarından haberdar olmak için onlardan beyanname istiyor, kar elde ettikleri iş yaparlarsa da vergilerini ödemeleri gerekiyor; bunun takibini de ancak caydırıcı cezalar koyarak yapabiliyor.

Araç Alım Satımı Hakkında

Araç alım satımını yapan şahıslar veya şirketler için belli başlı kaideler var, bunlar eğer alım satımı şahıs yapıyorsa Gelir vergisi (GV) , veya bir şirket yapıyorsa Kurumlar vergisi (KV) şeklinde talep edilmektedir. Bu vergi haricinde her alım satımda devlet haberdar edilmeli, düzenli olarak beyannameler hazırlanmalıdır. Bu beyannameler hazırlandıktan sonra yasal şirket defterlerine alım satımlarla alakalı işlemler kayıt ettirilmelidir. Bu tamamen devlet kontrolünde gerçekleşen, herhangi bir limiti olmayan işlemler dahilindedir. Takibi yapıldıktan sonra ve vergiler aksatılmadıktan sonra devlet size alım ve satımlarınız sonrasında cezai işlem uygulamayacaktır.

Şirketi Olmayan Sade Vatandaş Ne Yapmalı?

İş yeri olmayan, üzerinde şirket bulunmayan sade vatandaşlar için durum biraz daha farklı işliyor. Sade vatandaşlar alım satım yaparken haliyle birkaç noktada tıkanıyor;

  • Maliyeye beyanname vermeyip ticari kazanç ödemesi yapmadığı için,
  • Dükkan açıp şirket kurup alım satım işlemlerine o şekilde devam et der mi,
  • Kaç adet alım veya satım sonrasında muafiyet oluşur,
  • Ayda veya yılda kaç adet alım satım yapıldığı zaman cezai sınıra geliniyor,

şeklinde sorular akıllarında canlanıyor, bu durum oldukça normal. Sonuçta ciddi bütçe isteyen işler yaptığınız zaman ve bunu devlete bildirmezseniz başınız biraz ağrıyabilir.

Cezai İşlemler Hakkında

Öncelikle devlet artık alım satımlarınızı sade bir vatandaş olarak yapmanızdan ziyade vergi levhalı bir dükkan açıp, alım satım sonrası beyanname hazırlayıp kendisini bilgilendirmenizi istiyor. Bunu yapmadığınız takdirde sonradan ceza kesiliyor, ve sonradan kesilen cezalar yüklü miktarlarda oluyor.

Kar Elde Edilmiyorsa; Bunun haricinde özel durumları da kanıtladığınız sürece devlet size ceza kesmiyor; bu özel durumlara örnek olarak alım satım işlemlerinizde herhangi bir kar elde etmeyişiniz, bunu zaruriyetten yapışınız ve bunların belgelenebilmesi sizi cezadan kurtarıyor. Kısaca devlet diyor ki kar edeceğin bir iş yapıyorsan, artık sade vatandaş değilsindir. Bunun için dükkan açmalı, devleti alış- satışların hakkında bilgilendirilmesin, bu durumda ceza almamış olursun.

Yıllık araç satış hakkı kaçtır

Yıllık Araç Satış Hakkı

Kısacası sade vatandaşlar kar elde etmediği ve bunu bir sene içinde göze batacak kadar çok sayıda yapmadığı sürece cezai işlem almazlar, belgelenebilir veya ispatlanması gereken durumda resmi evraklara başvurulabilir şekilde alım satım işlemlerinizi muhafaza etmenizde yine de fayda vardır. Devlete her alışverişi sonucunda belge yazan, her iki vergisini de ödeyen, satışlarında devletin de kazanmasını sağlayanlara devlet herhangi bir sınır koymamıştır, bu kişiler de zaten dükkan sahipleri olmaktadır.

Dükkanı olmadan satış yapan sade vatandaşların tespit edilmesi durumda maddi caydırıcı cezalar verilir, tekrarlanması durumda mahkeme hapis cezasına kadar götürebilir. Bu suç devleti dolandırmaya benzer olduğu için artık sade vatandaşlar kar elde ettikleri satışları dükkansız veya belgesiz devam ettiremeyecek, devlet sınırlandırmalarına takılacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir