Yenidoğan Bebeğiniz için Devletin Sağladığı Destekler ve Yardımlar Nelerdir?

Yenidoğan Bebeğiniz için Devletin Sağladığı Destekler ve Yardımlar Nelerdir?

Ülkemiz sosyal bir hukuk devleti ve bu hususun özellikle Anayasamızda altı net bir şekilde çizilmiştir. Devletin sosyal bir devlet olması demek, vatandaşlarına sosyal haklar konusunda saygılı ve yardımcı olması anlamına gelmektedir. Tabiki son dönemde ülkemizdeki sosyal devlet anlayışı kapsamında epeyce ilerle kat edilmiş, bununla birlikte engelliler, kadınlar, çocuklar, vs. Gibi konularda bir çok yeni düzenleme hayata geçirilmiştir. Bu konulardan birisi de yeni doğan çocuklar ile ilgili sosyal haklardır. Şimdi siz değerli okurlarımız için bugünkü yazımızda bu konuyu etraflıca ele alarak; Yenidoğan bebeğiniz için devletin sağladığı destekler veya yardımlar nelerdir kısaca bahsetmeye çalışacağız.

Ne Gibi Haklar Sağlanıyor

Öncelikle bu hakları liste halinde isim olarak sayacak olursak; yeni doğan bebeklerin doğum yardımı, süt parası, kadınların doğum parası, sağlık sigortası, diğer bazı sosyal yardımlar gibi hususlar olduğunu görmekteyiz. Şimdi kısaca ayrıntıları ile sizlere bunları aktaralım.

Doğum Yardımı Alabilirsiniz

Yeni doğan bebeğiniz için alabileceğiniz yardımlar arasında en ön plana çıkanı doğum yardımıdır. Bu yardım sadece bir defaya mahsus olarak ödenmekte olan bir para olup, sadece 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocukları kapsayacaktır. Ne kadar yardım parası alacağınız ise;  kaçıncı çocuğunuz olduğuna göre değişkenlik gösterecektir.  İlk çocuk için bu yardım parası 300 TL  olurken, ikinci çocuk için bu rakam 400 TL ‘ye çıkacak, üçüncü çocuk içiin ise 600 TL olacaktır. 

15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklarınız için herhangi biri yardım alamıyorken, bu çocuklarınız verilecek doğum yardımı parası hesaplanırken sıralamaya dahil olacaktır. Daha iyi anlaşılması için bir örnek verecek olursak; 15 Mayıs  2015 ‘ten önce bir çocuğunuz olduğunu düşünelim ve bu tarihten sonra bir çocuğunuzun daha olduğunu düşünelim. 15 Mayıs 2015 ‘ten önceki çocuğunuz için doğum yardımı alamayacaksınız ancak bu tarihten sonra doğan çocuğunuz için ikinci çocuğa göre yardım parası yani 400 TL alacaksınız.

Bunun yanı sıra bu hakkın sadece Türkiye Cumhuriyet vatandaşı anne ya da babaların çocukları için geçerli bir durum olduğunu da söyleyelim. Bu para ile ilgili başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmakta olup, ilgili işlem ve sürecin tamamlanması ile birlikte anne TC vatandaşı ise annenin adına yatırılacaktır. Değil ise babanın adına yatırılacaktır. Anne de bu parayı PTT şubelerinden kimliği ile çekebilecektir.

Yenidoğan Emzirme Parası

Bir defaya mahsus olmak üzere yeni doğan bebeğiniz için devletin sağlamış olduğu yardımlardan birisi de emzirme parasıdır. Emzirme parası için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek olmamakla birlikte, Ziraat Bankası ‘nda adınıza olacak bir hesaba yatırılacaktır. 2017 yılı için emzirme parası olarak annelere ödenen rakam 133 TL ‘dir. Bu noktada annenin çalışıyor ya da çalışmıyor olmasının bir önemi yoktur.

Doğum Rapor Parası

Bu konu daha çok çalışan anneleri ilgilendirmekte olup, yine çok kısa bir şekilde konuyu size özetleyecek olursak; doğum yapacak olan hamile çalışan kadınlara özel olan bu durumda; kadının hamileliğinden önce 8 hafta ve hamileliğinden sonra 8 hafta olmak üzere doğum izni verilmekte, bu süre zarfında kadının sigortası da işlemektedir.  Ancak bu süre zarfında kadınlar maaş alamamakta, bu alınamayan maaşın toplamının üçte ikisi doğum sonrasında devlet tarafından ödenmektedir. Bu daha çok halk arasında doğum parası olarak bilinmekte ancak aslında bu kadının raporlu olduğu günlere karşılık olarak devlet tarafından ödenen bir rapor parasıdır. Alınacak para miktarı ise; kadının aldığı maaşa göre değişkenlik gösterecektir.

Fuat Çakmak

Merhaba! Ben Fuat Çakmak. Sizler için 7 yıldır Bankacılık ve Finans konularında içerikler üretiyorum. Amacım tüketicilerin Bankacılık ürünlerinin kullanımında yaptığı veya yapacak olduğu doğru veya yanlış adımların değerlendirilmesi ve en önemlisi doğru yönde bilgilendirilmesini sağlamaktır. ********************************************************************** ✅ Abone olun: https://www.youtube.com/user/fuatefem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir