Blog

Yeni İş Kuracak Kişilere KOSGEB Devlet Desteği

Yeni İş Kuracak Kişilere KOSGEB Devlet Desteği

KOSGEB hâlihazırda herhangi bir işte çalışmayan kişilere girişimcilik fikrini aşılamaya yönelik destekler vererek, piyasadaki etkinliklerini arttırmalarını hedeflemektedir. İş kurmayı isteyen kişilere ekonomik yardım sağlayarak bu kişileri teşvik etmektedir. Bu teşvik doğrultusunda maddi sıkıntıların ya da istihdam sıkıntılarının yaşanmasını engellemek amacıyla girişimciliğe büyük destekler sağlamakta, girişimciliği yaygınlaştırmakta ve başarılı işletmelerin oluşturulmasına olanak vermektedir. Bu konuda genç girişimcilerimiz için KOSGEB Girişimcilik Destek Programını yürürlüğe koymuştur. Bu programın ana hedefi girişimciliğe destek sağlamak, girişimciliği yaygınlaştırmak ve sürekli işletmelerin kurulmasını sağlamaktır.

Girişimcilik Destek Programı Nedir?

KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’ndan KOBİ’ler, girişimciler ve işletmeciler faydalanabilmektedirler. Bu program kapsamındaki hizmetler şunlardır;

  • Yeni girişimci desteği
  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
  • İş planı ödülü

Eskiden ilk önce iş yerini açmalı daha sonra KOSGEB’e müracaat etmeniz gerekiyordu. Ancak günümüzde ise önce müracaat edip sonra iş yeri açılmaktadır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

Minimum 32 saat süren, herkesin katılabileceği ve herhangi bir ücret ödemeye gerek duyulmadan verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve girişimcilerimizin ve işletmecilerimizin geliştirilmesini hedefleyerek girişimcilerimizin iş kapsamında bilgi sahibi olmalarına olanak vermektedir. Girişimcilik eğitimleri KOSGEB birimleri ya da KOSGEB ile anlaşma halindeki kurum ve kuruluşların düzenlediği yurdumuzda ya da yurt dışında projeler alanında KOSGEB’in gerçekleştirdiği ve üniversitelerin örgün eğitim dâhilinde verdiği derslerden oluşmaktadır. Bu eğitimi almak için yapmanız gereken şey KOSGEB girişimcilik kursu başvuru formunu doldurarak ilgili kuruma vermeniz olacaktır.

Yeni Girişimci Desteği Nedir?

KOSGEB iş kurma desteği dâhilinde, yeni girişimci desteğinden faydalanabilmek için ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimini bitirmiş olmak ya da İŞGEM’de yer almak gerekmektedir. Aynı zamanda girişimci destek imkânından faydalanmak isteyen kişilerin son 1 sene içerisinde benzer etkinlikte şahsi bir işletmenin olmaması veya tüzel kişi durumunda kurulmuş bir işletmede %50 üzerinde ortaklığının bulunmaması şart koşulmaktadır. Genç girişimcinin oluşturacağı işletme gerçek veya tüzel kişi durumunda olmalı ve destek vaktinde diğer herhangi bir işletmede, kurum veya kuruluşta SGK hükümleri dâhilinde çalışmıyor olması gerekmektedir.

 

KOSGEB Destek Miktarları

KOSGEB iş kurma desteği kapsamında genç girişimcilerimize, geri ödeme olmadan totalde 50 bin lira ve geri ödemeli şekilde de 100 bin lira destek vermektedir. Bundan dolayı 50 bin liralık geri ödemesi bulunmayan destekte;

  • Kuruluş masrafları kapsamında yapılan yardım 2 bin lira
  • Kuruluş süreci malzeme, donanım ve benzeri yardımlar kapsamında işletmenin kuruluş anından başlamak suretiyle 2 sene içerisinde alınmış olan veya alınacak olan ofis malzemeleri için yapılan yardım 18 bin lira
  • İşletme masrafları kapsamında aylık en fazla 5 bin lira ve totalde 30 bin lira

 

Destek verilmektedir. Kuruluş süreci makine, yazılım ya da ofis malzeme desteği ve işletme masrafları için yardım kurulun alacağı karar ile %50 oranına kadar arttırılabilir. Bu demek oluyor ki kuruluş süreci ofis malzemeleri yardımı kapsamında 27 bin lira, işletme masrafları kapsamında ise 45 bin liraya kadar çıkarılabilmektedir. Fakat bu iki yardımında üst limitleri toplandığında 48 bin lirayı geçmesi mümkün olmamaktadır. 100 bin liralık geri ödemesi bulunan yardımda ise sabit yatırım desteği dâhilinde teminat verildiği sürece, işletmenin oluşturulduğu andan itibaren 2 sene içinde alacağınız bütün makine ya da malzemeler için destek verilmektedir. KOSGEB hibe şartları ve KOSGEB destekleri için gerekli belgeler için ilgili kurumunuzla irtibata geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz. KOSGEB kredisi alanların yorumları ve KOSGEB ile iş kuranların yorumları göz önünde bulundurulduğunda bu kişilerin neredeyse hepsinin destek imkânlarına takdir ile baktığı tespit edilmektedir.

İş Geliştirme Merkezi

İŞGEM yardımına belediyeler, özel idareler, meslek kuruluşları, yüksek öğretim kurumları ve inkübatörler işletmelerini geliştirmek ve malzeme almalarına destek olması için müracaat edebilmektedirler. İŞGEM kuruluş desteğinin üst limiti geri ödemesiz 650 bin lira ve İŞGEM İşletme desteği için üst limit ise 200 bin liradır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir