Blog

Üniversite Mezunu İşsizlere Maaş Desteği

Üniversite Mezunu İşsizlere Maaş Desteği

Ülkemizde işsizlik önemli bir sorun olarak görülmektedir. Özellikle genç kesimin iş sahibi olmamaları ülkemiz geleceği açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu sebeplerden dolayı devletimiz işsizlik problemiyle mücadele edebilmek için gerekli işlemlere başlamıştır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği verilere göre Şubat 2017 15 yaş üstü işsiz oranı %1,7 artış göstererek %12,6 olmuştur. Bu verilere göre toplam işsiz sayısı 3 milyon 900 bin kişi olmuştur. Devlet bu sayıyı azaltmak, gençlerin istihdam edilerek ekonomiye kazandırmak ve iş yerlerinin gerekli insan gücüne ulaştırmak için harekete geçti. Yapılan çalışmalar sonucunda İŞKUR aracılığı ile 500 bin işsiz vatandaşı istihdam edilecek ve üniversite mezunu işsizlere maaş sağlanacak. Bunun için KOBİ ve esnaflara maaş desteği sağlanacak.

Nitelikli İş Gücü İçin İşbaşı Eğitim Programları

İstihdamın artırılması ve korunması; işsiz vatandaşlarımızın meslek kazanmaları ve sahip oldukları mesleklerin niteliklerinin geliştirilmesi, işsizlik oranın azaltılması ve iş gücünün artırılması için İŞKUR, girişimcilik programları, mesleki eğitim kursları gibi eğitim programları düzenlemekte ve çalışmalar yapmaktadır. Artan işsizlik ve nitelikli iş gücü ihtiyacı için işbaşı eğitim programları sunan İŞKUR bu şekilde istihdamı artırmak istiyor. Bu eğitim programları ile işsiz vatandaşlara bir fırsat sunuluyor ayrıca işveren için gereken iş gücü her hangi bir maliyeti olmadan karşılanıyor. Bu programlar sayesinde binlerce üniversite mezunu işsizlere de iş imkânı doğuyor. Bu programlar ile iş programına kayıt olan işsizler, iş tecrübesi kazanarak mesleki tecrübe ediniyor, çalışma ortamına uyum sağlıyor ve mesleki niteliklerini geliştiriyorlar. Bu programa katılan ve iş sahibi olan kişilerin sağlık sigortalarını ve maaşlarını devlet ödüyor. Kısacası bu program sayesinde işsiz iş sahibi olup tecrübe kazanırken, devlet piyasanın canlanması ve ekonominin hareketlenmesi sayesinde kazanıyor. İşbaşı eğitim programına katılmak için alt yaş sınırı 15 olarak belirlenmiştir.

 

Üniversite Mezunu İşsizlere Maaş Desteği

Günlük 50 TL Maaş İle İşsizlere Destek

Ülkemizin en büyük problemlerinden biri olan işsizlikle mücadele için devletimiz, İŞKUR ile 500 bin kişiyi istihdam etmeyi amaçlamaktadır. Belirlenen programlar ile 12 ay boyunca işbaşı yapacak olan kişi bu programlar sayesinde mesleğini işinin başında öğrenecek ve 50 TL yevmiye alacak. Bu program sayesinde üniversite mezunu işsizler de istihdam edilerek sigortaları ve yevmiyeleri devlet tarafında karşılanacak ve mesleklerini icra edebilecekler. Bu program doğrultusunda işçi çalıştıran işletmelerin cebinden bir ödeme çıkmayacaktır. Bu programa katılmak için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar şu şekilde;

  • 15 yaşını aşmak
  • İşsiz olmak
  • İşveren ile kan bağı sahibi olmamak
  • İş yerinin elemanı olmamak
  • İŞKUR kaydı sahibi olmak
  • Başvurdukları iş için gerekli şartları taşımak
  • Başvurdukları iş yerinin en az 2 sigortalı çalışana sahip olması
  • Başvurulan iş yerinin İŞKUR’a bağlı olarak mesleki eğitim sertifikası olması

Bu koşullar sağlandıktan sonra işsiz birey iş sahibi olabilir. Bu program ile işletme sahiplerine ayrıca bir avantaj sunulmuş. Bu avantaj şu şekilde; işbaşı eğitim programı ile çalışan işçisini programdan sonra ki ilk 3 ay içinde işe alırsa; imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörler de ise 30 ay boyunca çalışanın yaşına göre sigorta priminin ve maaşlarının bir bölümünü ödemeyerek kazanç sağlıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir