Blog

Ücretsiz Bilinmeyen Numaraları Sorgulama

Ücretsiz Bilinmeyen Numaraları Sorgulama

Kimi zaman telefonumuz çalar ve arayan numarayı bilemeyiz. Bu gibi durumlar da arayan numara kimin olduğunu merak eder ve öğrenmek isteriz. İşte bunun gibi durumlar da karşımıza birçok seçenek çıkıyor.Ücretsiz bilinmeyen numaraları sorgulama  sadece mobil telefonlarda değil sabit hatlarda da bulunur. Peki, bu numara kimin  ait olduğunu nasıl bulacağız?

İşte seçenekler;

 • 118 80, 118 60 gibi ücretli olarak bu işi yapan hizmetler
 • Truecaller uygulaması
 • CİA uygulaması
 • kimbunumara.com gibi internet siteleri

Bu seçenekler arasında ki hizmetler ücretli ve ücretsiz olarak ayrılmaktadır.

Ülkemizde kullanıcılara hizmet veren üç büyük GSM operatörü bulunmaktadır. Bu operatörler veri paylaşım hususunda 5809 sayılı kanun kapsamında ortak bir şekilde hareket ederler. Ortaya konulan bu kanun ile kullanıcıların bilgilerini 3.kişilere paylaşımı sağlayamayacak şekildedirler.

Size saydığımız hizmetlerin açıklamaları da şu şekilde olacaktır;

 • Truecaller: bu uygulama Ücretsiz numara sorgulama hizmet vermektedir. Bu uygulamayı kullanmanız için rehberinizde ki kişileri paylaşmanız gerekebilir. Uygulamanın çalışma prensibi, bu uygulamayı indirip kişileri paylaşan kişilerin isimlerinin bir havuza toplanması ile bilgi dağıtımı sağlanır.
 • Numara sorgulama CIA: bir android uygulaması olan bu programda Truecaller’ın mantığı ile aynı çalışmaktadır. CİA uygulaması size bilgilerinizin paylaşılmayacağı ile ilgili teminat vermektedir. CİA 1,5 milyardan fazla olan kişi verisi ile size oldukça yararlı bilgi sağlayabilir.
 • 118 kodlu numaralar; GSM operatörleri ile ortak çalışan bilgi servisleridir. Dakika başı ücretli olarak çalışırlar.
 • Numara sorgulama internet siteleri: yine daha önce paylaşılmış eski numaraları bilebilmektedirler.

Saydığımız bu hizmetler arasından internet siteleri size çok geniş kapsamlı ya da sizi arayan herkes hakkında bilgi veremeyebilir. Bu internet siteleri çoğunluk olarak eski numaraların bilgilerini sizlere sunabilmektedir. İyi olan noktası ise bu hizmetleri size ücretsiz olarak sunmalarıdır. Bu siteler sizlere bu bilgiyi Google, Yandex, bing gibi arama motorlarında ki her hangi bir siteye kayıt olurken kullanılan bilgileri sizlere sunar.

Numara Sorgulama Siteleri Güvenli Midir?

Numara sorgulama sitelerinde arama yapacağınız zaman vereceğiniz tek bilgi numaradır. Bu şekilde her hangi bir problem ya da yükümlülük oluşabilecek bir durum oluşturmaz. Buralarda önemli olan sitelerin sizlere sunduğu kullanım koşulları ve çerez politikalarını dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir.

Kim Aramış Uygulamaları Güvenli Midir?

APP Store’dan ya da Google Play Store’dan indirdiğiniz arayanın kim olduğunu sizlere belirten uygulamalar, bilgilerinizi ortak bir veri ağında toplarlar. Bu bilgileri 3.kişiler ile paylaşma haklarına sahiptirler. Bu sebeplerden dolayı uygulama marketlerinin önerdiği veya onayladığı uygulamaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Alternatif Çözümler

Sizi arayan numarayı rehberinize ekleyerek whatsaap uygulamasından kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Bir diğer seçenek de facebook’un uygulaması olan Messenger’dır. Yine rehberinize eklediğiniz numarayı buradan öğrenebilirsiniz.

Kim Aramış Konusunda Bütün Ücretsiz Seçenekler Yetersiz Kaldığında Ne Yapmalıyım?

Bazı durumlarda saydığımız ücretsiz yollar bir işe yaramaz. Bu gibi durumlarda canınızı sıkmamanız gerekir. GSM operatörleri tarafından sağlanan ücretli seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Bu seçenekler şöyledir;

 • Türkcell Kim Aramış; 11832
 • Vodafone Kim Aramış;11842
 • Türk Telekom Kim Aramış;11811

Facebook Kullanarak Cep Telefonu Numarasının Kime Ait Olduğunu Bulma

Facebook kullanıcılarının bilgileri arasında bulunan cep telefonu kısmı kişilerin arayan numarayı bulmasına oldukça yardımcı olmaktadır. Bu yöntem sayesinde sizi arayan kişinin telefon numarasını Facebook’ta arama kutusuna yazarak kişinin numarasını bulmanız mümkündür. Tabi bu durumda sizleri arayan kişinin de cep telefonunu Facebook’ta bilgilerine eklemiş olması dahilinde kim olduğunu öğrenebilirsiniz.

Whatsapp Uygulamasını Kullanarak Cep Telefonu Numarası Kime Aittir Öğrenme

Bunu yerine getirmek adına ilk şart telefonunuzun Akıllı Telefon olmasıdır. Daha sonrasında telefonunuzda Whatsapp uygulamasının kurulu olması da bir diğer koşuldur. Numaranın kime ait olduğunu görmek için ise arayan numarayı rehberimize kaydediyoruz. Kişiyi kaydederken herhangi unutulmayacak bir isim kullanıyor ve daha sonra ise kişi listesini güncelleyerekten kişiyi buluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir