Blog

Hangi Traktör Modellerine Devlet Tarafından Hibe Desteği Sağlanıyor?

Hangi Traktör Modellerine Devlet Tarafından Hibe Desteği Sağlanıyor?

Kırsal alanda yük taşıma işlemleri için yaygın bir şekilde kullanılan traktörler, genel olarak çiftçiye, süt üretimi yapanlara ve arıcılara lazım olmaktadır. Ancak ekstra sektörlere de bazı durumlarda traktör gerekmektedir. Kırsal kesimde yaşayanların bir traktör alma durumu yoksa, devlete bu konuda başvuru yapabilir, hibe şeklinde bir traktör sahibi olabilirler. Traktör için devlet desteği almak istiyorsanız öncelikle anlaşmalı olan markaların traktör modellerinden birkaçını seçmeniz gerekecektir, aksi takdirde devlet size maddi katkıda bulunmayacaktır.

Traktörlerin Kullanım Amaçları Hakkında

Traktörler genelde kırsal kesimin tercih ettiği, arkasına römork bağlanan ve bağlanan römorkta mal taşınan bir yük aracıdır. Bu araçta saman, sebze veya meyve, arı kovanı, balık ve daha birçok ürün taşınabilir; üretim yapan her müessese de mutlaka olmalıdır.

Hibe Desteği Verilen Traktör Markaları

Yukarda ismi yazılı olan traktör markalarına devlet hibe desteği sağlıyor ancak bunun için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Öncelikle “Teknik Proje Hazırlama” rehberinde bulunan maddeler uyarınca ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemeli, devlete istediğiniz motor gücüne sahip traktörün hangisi olduğu ile gelmelisiniz. Hibe için traktör para sınırlaması elbette vardır, bu yüzden küçük malları taşımak için çok büyük traktör talebinde bulunursanız devlet maalesef size bu konuda hibe vermeyecektir.

Sıfır Traktör Talebi

3, 6 ve 12 ay geri ödeme planlı traktörler için isterseniz sabit faizli krediler alabilirsiniz, bu konuda Ziraat Bankası size yardımcı olacaktır. Daha doğrusu devletin destek verdiği traktör markaları listesinden uygun olanı seçmeniz, sonra da bayisine gidip görüşme yapmanız gerekecektir. Zaten hibe verilen markalar devletle iş birliği içerisinde olan, yönlendirme sırasında size yardımcı olacak markalardır.

İkinci El Traktörler İçin Devlet Desteği

En fazla 5 senelik olan traktörler, sıfır olanlara göre çok daha hesaplı fiyatlara alınabilecek traktörlerdendir. Zaten benzer amaçla kullanılacak olduklarından 5 senelik olmasa da 1 ya da 2 senelik traktörler tercih edilebilir ürünlerdendir. Temiz kullanıldığı takdirde iş görmesi önceliğiniz olursa oldukça hesaplı fiyatlara bir traktör sahibi olabilirsiniz. Bu traktörler için de yine 3, 6 ya da 12 aylık bir geri ödeme planı hazırlanmaktadır; yani ikinci el olması ödeme kolaylığı ve taksitlendirmeyi etkilememektedir.

NOT: Traktör alacağınız zaman birinci olarak markanın size verdiği bir ücret vardır, ikinci olarak ise aracınıza kasko şirketi bir fiyat biçecektir, kasko şirketleri genel olarak markaların size satmış oldukları fiyattan daha yüksek ücretlendirmeler yapmaktadır. Alacağınız krediyi de kasko bedelinin %75’i kadar olan bir meblağdan alırsınız, kısaca kaskonun araca biçtiği değer son derece önemlidir.

Güncel Traktör Alımı Hakkında

Öncelikle belirtmek gerekir ki Ziraat Bankası haricinde hiçbir kurum veya kuruluş size traktör almanız için hibe desteği vermeyecektir, bu yüzden banka ile görüşmeniz daha sağlıklı kararlar almanız açısından önemlidir. Ancak makale de bahsettiğimiz gibi eğer devletin destek verdiği markalardan herhangi bir tanesi ile görüşmeye giderseniz krediyi size markanın kendisi değil, Ziraat Bankası verecektir. Markalar anlaşmalı oldukları içinse bu krediyi kabul edecekler, ona uygun 3, 6 ya da 12 aylık ödeme planlarından birisini seçmeniz istenecektir.

NOT 2: Çekeceğiniz kredi sabit faizli olmakla birlikte, faizin ne kadar olacağı almak istediğinizin traktörün modeline ve markasına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin yüksek bir model ile düşük bir model elbette aynı faiz ile ücretlendirilmeyecektir. Traktörü sadece yük taşımak için alacak çiftçilerin sıfırdan ziyade ikinci ele yönelmeleri daha mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir