Blog

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama işlemi ile adınıza tescilli araç plakasına son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını sorgulayabilir ve plakanıza ait olan tüm cezaları görüntüleyebilirsiniz.

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır? Nasıl Ödenir?

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama işlemi ile adınıza tescilli araç plakasına son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını sorgulayabilirsiniz. Trafik cezası alan vatandaşların en çok sorguladığı hizmettir. Eğer bir trafik cezası aldığınızı düşünüyorsanız ve bu durumdan haberiniz yoksa e-Devlet “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” işlemi ile plakanıza ait olan cezaları görüntüleyebilirsiniz.

  • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine tıklayın.
  • Ardından sırayla “Kurumlar – E Harfi – Emniyet Genel Müdürlüğü” yolunu takip edin.
  • EGM’nin sayfasına geldiğinizde gerçek ya da tüzel kişiler için belirtilen “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” seçeneklerinden birine tıklayın.
  • Son olarak sisteme giriş yapın ve aramanızı tamamlayın.

E-Devlet kapısını kullanarak yaptığınız aramalarda yalnızca son 1 yıl boyunca plakanıza yazılan trafik cezalarını görüntüleyebilirsiniz.

PLAKA YAZILAN CEZA SORGULAMA (E-DEVLET)

Aşağıda yer alan adımları kullanarak plakaya yazılan cezayı e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.İlk yapmanız gereken işlem https://www.turkiye.gov.tr/ sistemi üzerinden E-Devlet sistemine giriş yapmak. Ve daha sonra kullanıcı girişi yaparak sisteme girin.

İkinci adımda karşınıza çıkan anasayfadan arama bölümüne gelerek “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” yazarak karşınıza çıkan ekrana tıklamak.

Son olarak sorgulama işlemleri gerçekleşir. Ardından karşınıza iki sonuç çıkar.

  1. Ceza yoksa: “Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.
  2. Cezanız varsa ise şu bilgiler yer alır;

– T.C. Kimlik Numarası

– Aracın Plakası

– Cezanın Düzenlendiği İl

– Cezanın Düzenlendiği İlçe

– Ceza Tarihi

– Ceza Saati

– Ceza Tutarı (TL)

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi

Yazılan trafik cezasını erken ödemeniz halinde %25 indirim uygulanıyor. Trafik cezası indirim süresi yazılan cezanın 15 gün içerisinde online ya da diğer yetkili kuruluşlar aracılığıyla ödemeniz halinde geçerli oluyor. Ayrıca cezayı nakit ödeyebileceğiniz gibi kredi kartıyla de ödemeniz mümkün.

Son tarihi geçirilen trafik cezaları için ise gecikme zammı uygulanır. Trafik cezası gecikme zammı kapsamında mevcut cezaya geciken her ay için %5 oranında gecikme faizi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir