Blog

  • Anasayfa
  • DESTEKLER
  • ,
  • GENEL

Toki’den Borç Kapatma Kampanyası : Yüzde 0,92 Faizli Kredi! (Halkbank-Ziraat Bankası)

Toki’den Borç Kapatma Kampanyası : Yüzde 0,92 Faizli Kredi!  (Halkbank-Ziraat Bankası)

Evi olmayan ve faizsiz ev almak isteyen vatandaşlarımızın en çok müracaat ettiği yöntemlerden birisi de TOKİ ‘den ev alma üzerinedir. TEFE ve TÜFE ‘ye göre uyarlanan ödemeleri, bunun yanı sıra vatandaşlara sağladığı uzun vadeleri ile gerek dar gelirli ve gerekse de orta direk vatandaşın ev hayalini gerçekleştiren TOKİ; bildiğimiz üzere dönem dönem indirim kampanyaları düzenlemektedir. Bu kampanyalar arasında en çok öne çıkanı ise; bankalarla yaptığı anlaşmalar sonucunda, toplu ödeme yapmak isteyenlere indirim sağlamasıdır. Yine bu tarz bir kampanya TOKİ ile ev alanların istifadesine sunulmuştur. Şimdi siz değerli okurlarım için bu yazımda; Toki’den Borç Kapatma 2019 Kampanyası Yüzde 0,92 Faizli Kredi fırsatını detayları ile açıklamaya çalışacağım.

Toki Erken Ödeme 2019

TOKİ ‘den ev alanlar herhangi bir şekilde faize bulaşmıyor ancak; 6 ayda bir bu kişilerin taksitlerine zam yapılıyor. Zam oranı belirlenirkende TEFE ve TÜFE yani enflasyon durumu baz alınıyor. Maalesef ülkemizde de enflasyon sürekli arttığı için TOKİ ‘den ev alanların taksitleri de sürekli artıyor. Hem bu sebepten dolayı hem de TOKİ ‘nin sağladığı imkanlardan dolayı; TOKİ ‘den ev alan çoğu vatandaş, TOKİ ‘nin düzenlediği kampanyalar kapsamında borçlarını bankalara transfer ediyorlar. Üstelik kamu bankaları ile yapılan anlaşmalar sonucunda da uygun faizle konut kredisi imkanı sunuluyor. Son olarak düzenlenen kampanyada; TOKİ ‘den ev alan ve toplu kapatmak isteyenler için belirlenen faiz oranı yüzde 0,92 olarak belirlenmiştir.

TOKİ tarafından borç miktarlarını erken bir tarihte kapatıp daha erken ev veya iş yeri sahip olmak isteyenler için bu fırsatlar oldukça kritik bir noktada yer alıyor. Özellikle erken ödemeler ile beraber çok daha avantajlı bir şekilde mülk sahibi olmanın kapıları da sonuna kadar aralanmış durumda. Belirtilen tarihler arasında yapacağınız başvurular ve vereceğiniz belgeler ile beraber gerekli işlemlerin yapılmasının ardından Toki erken ödemeleri de başlamış oluyor. 2019 senesi için bir tahmin de bulunmak için henüz erken olsa da geçtiğimiz senelere bakıldığında Nisan ve Mayıs aylarının erken ödeme fırsatından yararlanmak isteyenler için önemli olduğuna dikkat çekmek gerekiyor.

Hangi Bankalardan TOKİ İçin Kredi Çekebilirsiniz

Bu konuda TOKİ iki devlet bankası ile anlaşma sağlamış durumda. Bunlar Halk Bankası ve tabii ki T.C. Ziraat Bankası. Her iki bankadan da TOKİ ‘ye olan borcunuz kadar konut kredisi çekebilir ve TOKİ ‘ye olan borcunuzu tek seferde kapatabilirisiniz.

Faiz Oranları Yüzde 0,92 ‘den Başlıyor

TOKİ ‘den aldığı evinin borcunu tek seferde kapatmak için Halk Bankası ya da T.C. Ziraat Bankası ‘ndan kredi çekmeyi düşünenler için faiz oranlarının yüzde 0,92 ‘den başladığını söyleyelim. Ayrıca vade süresini 2 yıl yani 24 aya kadar çekebilenler için ise faiz oranı yüzde 0,80, vade süresi 25 ile 48 ay arasında ise faiz oranı %0,89, vade süresi 49 ile 60 ay arasında ise faiz oranı %0,90, vade süresi 61 ile 120 ay arasında ise faiz oranı %0,95 olarak uygulanacaktır.

TOKİ ‘den İndirim

Bankaların TOKİ ‘ye özel borç kapatma için uyguladığı konut kredilerinin faiz oranlarındaki cazibenin yanı sıra; bu işin en cazip taraflarından birisi de TOKİ ‘nin konu ile ilgili indirim uygulamasıdır. Halk Bankası ‘ndan ya da T.C. Ziraat Bankası ‘ndan TOKİ ev borcunu kapatmak için kredi çektiğinizde, TOKİ ‘ye olan mevcut borcunuzun yüzde 20 ‘si oranında da indirim yapılacaktır. Daha iyi anlamak adına bir örnek verecek olursak; TOKİ ‘ye kalan borcunuzun 300 bin TL olduğunu varsaydığımızda; olası bir erken kapatma durumunda ödeyeceğiniz tutar yüzde 20 indirimli olacak, bu da 240 bin TL ‘ye tekabül edecektir. Dolayısıyla Halk Bankası ya da T.C. Ziraat Bankası üzerinden bir kredi hesabı yapacağınızda, baz alacağınız rakam da  240 bin TL olacaktır. TOKİ ‘den ev alanların yaklaşık yüzde 40 civarında vatandaşımızın bu şekilde borçlarını bankalara transfer ettiği bilinmektedir.

 

Mantıklı bir hesaba girildiğinde; TOKİ ‘den aldığınız evin kalan borcu için kazanacağınız yüzde 20 indirim, sonradan TOKİ taksitlerine gelecek enflasyon zammı, bankaların uygun kredi oranları bir arada değerlendirildiğinde halen bu işin cazip olduğunu söyleyebiliriz.

2 Yorum

  1. tokiden almış olduğum 2+1dairenin 26 taksidini ödemiş bulunmaktayım geriye kalan borcumu kapapatmak istiyorum. /20 indirim kampanya süresi geçtiğinden dolayı kampanya olmaksızın borcumu kapata bilme imkanım varmı .

  2. tokiden almış olduğum 2+1dairenin 26 taksidini ödemiş bulunmaktayım geriye kalan borcumu kapapatmak istiyorum. /20 indirim kampanya süresi geçtiğinden dolayı kampanya olmaksızın borcumu kapata bilme imkanım varmı .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir