Blog

TKDK Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır, Hangi Bankalardan Kullanılır?

TKDK Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır, Hangi Bankalardan Kullanılır?

Köyler sürekli olarak şehirlere göç vermeye devam ettikçe, maalesef tarım ve hayvancılık konusunda ilerleyen dönemlerde daha büyük sıkıntılar yaşayacağımız hepimizin malumudur. Devlet yetkilileri de bu durumun farkında olacak ki; tam aksine yani şehirden köye dönüş üzerine bir çok projeler ve teşvikler sağlayarak ibreyi tersine çevirmeye çalışıyor. Bu konuda da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yani kısa adıyla TKDK ‘yi yetkilendirmiştir. TKDK tarafından bir çok teşvik, hibe, faizsiz kredi, vs. gibi imkanlar sunularak, bu göçün tersine dönmesine dair çalışmalar yapılmaktadır. Şimdi konuyla ilgilenen siz değerli okurlarım için bu yazımda; TKDK geri ödemesiz hayvancılık kredisi nasıl alınır, hangi bankalardan kullanılır kısaca paylaşmaya çalışacağım.

TKDK Ne İş Yapar

Konunun temelinden başlamak adına kısaca TKDK ‘yı tanıtalım. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu; hayvancılık ile ilgili olarak faaliyet göstermek isteyen ancak bu konuda biraz desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın desteklenmesi adına kurulmuş bir kurum olup, ayrıca bu konuda çalışmaları olan Avrupa Birliği ‘nin IPARD dediğimiz program ortaklarından da birisidir. TKDK, hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere yüzde 70 ‘lerer varan oranlarda hibe desteği sağlayabilmektedir.

Sadece Belli İllerde Yapılacak Hayvancılık İçin TKDK Desteği Veriliyor

TKDK geri ödemesiz hayvancılık kredilerinden yararlanmak isteyen kişilerin; öncelikle faaliyetlerini belli illerde yapıyor olması gerekmektedir. Bu iller de kendi arasında iki ayrı uygulama dönemine ayrılmış olup; birinci uygulamalı dönem illeri Van, Trabzon, Samsun, Tokat, Yozgat, Şanlururfa, Çorum, Erzurum, Diyarbakır, Ordu, Balıkesir, Afyonkarahisar, Amasya, Sivas, Konya, Malatya, Kars, Isparta, Hatay ve Kahramanmaraş ‘tır. İkinci uygulamalı döneme giren iller; Uşak, Nevşehir, Çanakkale, Muş, Burdur, Bursa, Aksaray, Denizli, Aydın, Ankara, Ardahan, Mardin, Mersin, Ağrı, Manisa, Erzincan, Kütahya, Kastamonu, Karaman, Giresun, Elazığ ve Çankırı  ‘dır.

TKDK Başvuru Süreci ve Hibe Destekleri

Yukarıda belirttiğimiz illerden herhangi birisinde hayvancılık işi yapmaya karar verdikten sonra; öncelikle yapacağınız iş ile ilgili bir fizibilite çalışması yapmanız yararınıza olacaktır. Takdir edeceğiniz üzere hibe desteklerinde, girişimci kişiler harcamalarını yaptıktan ve bunu faturalandırdıktan sonra ödeme alabileceksiniz. Hibe desteği kapsamında alabilaceğiniz geri ödemeler; inşaat işleri, ekipman ve makine alımı üzerine yapacağınız harcamalar konusunda olacaktır.

Başvuru süreci ile ilgili olarak; öncelikle TKDK başvuru formunu temin etmeli (web sitesinden temin edebilirsiniz), sonrasında da bu formu doğru bir şekilde doldurarak, harcamalarınız, vs. gibi konuları da detaylı bir şekilde belirtip, bunların hepsinin de bir çıktısını almanız ve dosya haline getirmeniz gerekmektedir. Bu dosya ile birlikte ilgili TKDK birimine müracaatta bulunarak, hibe desteği sürecinizi başlatabilirsiniz.

TKDK Tarafından Hayvancılıkta Hangi Alt Dallar Destekleniyor

Bu konuda TKDK tarafından desteklenen hayvancılık alt dalları 3 ana başlığa ayrılmış ve kod ismi verilmiştir. Bu kodlar TKDK Kod 101, TKDK Kod 102 ve TKDK Kod 103 ‘tür.

TKDK Kod 101; Manda ve inek gibi süt üretimi yapılması, dana, düve, koyun ve keçi gibi kırmızı et üretimi yapılması, tavuk, Hindi, Bıldırcın gibi kanatlı hayvancılık eti ile yumurtası üretimi yapılmasıdır.

TKDK Kod 103; kırmızı et ve et ürünlerin işleme Pazara sunma, süt ve süt ürünleri işleme ve pazara sunma, kanatlı et ve ürünü işleme pazara sunma anlamına gelmektedir.

TKDK Kod 302 ise; arı ve arı ürünleri üretimi ile ilgili işler anlamına gelecektir.

Saydığımız bu kodlar ile ilgili olarak tarım açısından da bazı alanlar da kapsam dahiline girmekle birlikte; konumuz sadece hayvancılık üzerine olduğu için bu başlıklar paylaşılmıştır.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir