Blog

Taşıt Kilometresi Sorgulama İşlemi

Taşıt Kilometresi Sorgulama İşlemi

Arabalar dünya tarihinin en büyük ve faydalı icatlarından olup dünya ulaşımına yeni bir boyut kazandıran muazzam makinelerdir. Arabaların insanlığa sağladığı büyük konfor ve ulaşım kolaylığı göz önüne alındığında bizler için büyük bir öneme sahip olduklarını söyleyebiliriz. Lakin arabaların bizde ki önemiyle aracın kilometresinin araç için önemini karşılaştırdığımız da sanıyorum ki kilometrenin araç için önemi biraz daha ağır basacaktır. Zira aracın kaç kilometre olduğu size büyük bir görüş sağlayabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Satın almayı arzuladığınız aracın markası, kaç model olduğu, rengi ve fiyatı çok önemlidir.
 • Bu ayrıntılara odaklanıp kaç kilometre olduğunu önemsememek büyük bir hata olacaktır.
 • Aracın kilometresi hayat çizgisine benzer, kilometre vakit karşılaştırması yaparak önemli bilgiler öğrenebilirsiniz.
 • Aracın malzemesinin durumu, motorunun performansı, hareket halindeki parçalarında aşınma olup olmadığı ya da bakımının nasıl yapıldığını tespit etmek olası bir kaza ihtimalini ortadan kaldıracaktır.
 • Günümüzde türeyen kilometreyle oynanma sahtekârlığı türemiş durumda. Bu tuzağa düşmemek için kilometre sorgulamayı iyice öğrenmelisiniz.

Araç Kilometre Sorgulama

Satın alacağımız otomobilin kilometresine her zaman göz atmalıyız. TÜVTÜRK binek durumda ki otomobillerin her iki sene de bir ve ticari otomobillerin sene de bir incelemesini yapıyor. İnceleme esnasında otomobiller gerekli testlerden geçiyor ve gerekli bilgiler veri tabanında korunuyor. Yakın bir zaman önceye kadar bu bilgileri sigorta şirketleri sorguluyordu. Lakin yeni kanunlarla beraber vatandaşlarda sorgulayabiliyor.

Kilometre Sorgulama Yöntemleri şunlardır;

 • TRAMER ile Kilometre Sorgulama İşlemi;
 • Araç muayene kayıtlarını inceleme
 • E Devletten plaka ile sorgulama

Otomobilin taşıt numarasıyla ya da plaka numarasıyla TRAMER kayıtlarından sorgulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda, bu sorgulama için erişim izniniz olmalı. Bundan dolayı sigortacınızdan yardım istemelisiniz. Bu yöntemle istediğiniz bilgilere 5-10 dakika arasında erişebilirsiniz.

SMS ile Kilometre Sorgulama İşlemi;

SMS ile araç sorgulamaya gelecek olursak buda tercih edilecek pratik yöntemler bir tanesidir.  Bu yöntemle sorgulama yapmak için HASAR boşluk plaka ya da Şasi numarasını yazarak 5664’e göndermeniz gerekiyor.  Gelen mesaj, otomobilin son iki muayenesinden kilometre bilgileri olacaktır.  SMS ile sorgulama yapmanın yararları;

 • Hızlı olması
 • Güvenilir olması
 • Son iki muayeneden bilgi verdiği için aracın geçmişinde dair bilgi edinebilmek

Taşıt km sorgulama

Oto Ekspertiz Kontrolü İle Sorgulama İşlemi;

Oto Ekspertiz yöntemiyle birlikte satın almak istediğiniz otomobilin motorunun performansı ve hasar durumu gibi konularda lazım gelen kontrolleri yaptırmanızı öneriyoruz. Bu kontrollerin sonucu düşüncelerinize ışık tutacak ve fikriniz açısından büyük faydası olacaktır. Ayrıca, otomobilin kilometresinde herhangi bir oynama yapıldıysa izlerden bu farkı anlamak mümkündür. Aynı zamanda, TRAMER ya da SMS sorgulamalarını yan yana getirerek iki sonuçtan elde ettiğiniz bilgileri karşılaştırmanızı ve bunun sonucunda kararınızı vermenizi tavsiye ediyoruz. Zira bu yöntem sizin için daha güvenli ve faydalı olacaktır. Oto Ekspertiz ile sorgulama yapmanın yararları;

 • Kilometre kontrolünü yaptığınız yerden garantili olması
 • Aracı alacağınız kişi ile birlikte aracı muayene ederek araç hakkında anlaşılması.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir