Blog

Devlet Desteği İle Tarım Makinesi Hibe Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır, Şartlar Nelerdir?

Devlet Desteği İle Tarım Makinesi Hibe Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır, Şartlar Nelerdir?

Devlet kendi işini kurmak isteyenlere destek çıkmak için ve özellikle genç yaştaki girişimcilerin önünü açmak için hibe desteğini uzun bir süredir veriyor. Tarım ile uğraşmak isteyenler de haliyle işe koyulmadan önce gerekli aletleri almakla işe koyuluyorlar. Ancak ilk defa bu işi yapacakların haliyle bütçesi de sınırlı oluyor, hasat zamanına kadar giderlerin tamamı cepten gidiyor. Bu yüzden devlet destekli tarım makinesi hibe kredisine başvurmak tek çıkar yol oluyor.

Neden Tarım Makinesi Gerekli?

Geleneksel yöntemler son derece zaman kaybettiren, insan gücünden harcayan ve dönüşünü yeterince verimli bir şekilde almanın garantili olmadığı yöntemlerdendir. Tarım ne kadar insana ve iklime bakarsa, bir ülkenin gelişmemişliği de o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden daha verimli ve kaliteli ürün eldesi için insan gücünü minimuma indirmek tarım makinelerinden geçiyor, çiftçiler de haliyle bu makinelerle ürün elde etmek istiyor.

Ziraat Bankası Tarım Makine Başvurusu Hakkında

Tarım veya hayvancılık ayırt etmeksizin çiftçiye de çobana da son derece geniş bir yelpazede hibe ve kredi imkanı sunan Ziraat bankası aynı zamanda tarım sektöründe işleri kolaylamak adına şimdi de tarım makine kredisi sunmaktadır. Ziraat bankası atılacak doğru adımları ve yatırımları sonuna kadar desteklemekte ve geniş ödeme seçenekleri ile bazen kefilsiz senetsiz kredi dahi vermektedir. Tarmın makinesi desteği için net bir rakam vermekten çekinen banka genel aralığını 10.000 TL ile 50.000 TL arasında tutmaktadır, bundan hariç olarak 100.000 TL kadar da hibe harici geri ödemeli kredi vermektedir. Özel işletmelerde, farklı planlamalarda bu aralık esnetilip genişletilebilir, yeter ki planlarınızdan bankanızı haberdar edin.

Tarım Makine Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kefil: Öncelikle banka sizden bir kefil isteyecek, borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde borç tahsili için bir kişinin daha imzası gerekecektir. Kefiliniz akrabanız, arkadaşınız, kardeşiniz ya da herhangi birisi olabilir, bu konuda sınırlandırma getirmemiştir. Şayet siz ve eşiniz aylık sabit bir gelir alıyorsanız, maaşınızı belgeler ile ispatlayabiliyorsanız kefil aramanıza gerek yoktur, eşiniz de gayet kabul edilebilir bir kefil olacaktır, borç tahsilini beraber yapabilmeniz için açık kapı bırakılacaktır.

T.C Kimlik: Elbette her resmi dairede gerektiği gibi tarım makinesi hibe başvurusu sırasında da nüfus cüzdanınız gereklidir.

Maaş Bordrosu: Eğer eşiniz ile beraber kefil olacaksanız ve krediyi bu şekilde alacaksanız mutlaka maaş bordronuzu Ziraat bankasına iletmeniz gerekecektir. Banka aylık sabit bir maaşınızın olduğunun kanıtı alınca size olan kredi notları da yükselecek, ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde bir sonraki kredi için daha fazla ödeme alma imkanınız olacak.

NOT: Tarım makine hibe desteğini almak için bizzat kendiniz başvuru yapmalı ve şubeye gitmelisiniz, bir başkası sizin yerinize başvuru yapamaz. Bunun haricinde Ziraat bankası tüm hayvancılık hizmetleri için de mantıklı olduğu sürece size geri ödemesiz hibe desteği sağlayacaktır.

Hangi Tarım Makinelerine Destek Sağlanıyor?

Tarım aletleri kapsamına giren ürünler traktör, biçer döver, sulama aletleri ve daha nicesidir, bu aletlere ve daha fazlasına hibe desteği sağlanmaktadır. İlaçlama makineleri, balye yapma makineleri, römork, helezon, rotatiller vs. de tarım aletleri kapsamına girmektedir. Banka sadece büyük işletmelere değil, küçüklere de destek sağlamakta, elle yapılan tarım aletlerine de maddi destek vermektedir.

NOT 2: Şeker bank ve  Ziraat Bankası çiftçiyi her alanda destekleyen bankalardan iki tanesidir, maddi destek almak için yalnızca Ziraat Bankasına değil, aynı zamanda Şekerbank’a da uğrayabilirsiniz; her iki banka da geri ödemeleri veya sıfır faizli maddi destek sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir