Blog

 • Anasayfa
 • SGK

SSK Primlerini Toptan Geri Alma Dilekçesi 2020

SSK Primlerini Toptan Geri Alma Dilekçesi 2020

Bazı durumlarda çalışma hayatınıza ara vermek durumunda kalabilirsiniz. Aynı zamanda ülkemizde çalışmış olan yabancılar SGK’ya ödenmiş olan primlerinin kendisine geri iade edilmesini isteyebilir. Bu evrede SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi yazılması gerekmektedir. 5510 sayılı yasada yer alan şartların oluşması durumunda toptan ödeme olarak adlandırılan bu primler geri alınabilmektedir. SGK, bu yasa kapsamında hissesinde yer alan toptan ödemesini alma hakkına sahip olur. Bu haklar yaşlılık sigortası üzerinden toptan ödeme ve yaşlılık aylığı bağlanmasını kapsayan haklardan oluşmaktadır. Yalnız prim iadesi bütün koşullarda söz konusu olan bir iade değildir. Aranan şartların gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Prim ödemesi alabilecek olan kişiler şu şekildedir:

-Kendi işyerini kapatan ya da çalıştığı kurumdan ayrılan kişiler,

-Yaşlılık aylığı bağlanması adına gerekli şartları tamamladığı halde yaşlılık ve malullük aylığı bağlanması için hak kazanamayan kişilere verilmektedir.

Hak sahibi veya sigortalı olan kişiler eğer isterlerse sonrasında geri aldıklarını primleri yasıl faizleriyle beraber geri ödeme yaparak ihya işlemini gerçekleştirebilirler. Yani bu süreci tekrar canlandırabilirler. Sonuç olarak bir sigortalının ödediği prim gün sayısı ve sigortalı olma süresi tam olarak emekli olmalarına yetmemektedir. Ödenen primler toptan ödeme şeklinde sigortalıya ödenir.

SSK Primlerini Toptan Geri Alma Dilekçesi  için BURAYA TIKLAYIN

SSK Primlerini Toptan Geri Alma Dilekçesi 2019 ssk primlerini toptan geri alma

SSK Prim İade Dilekçe Örneği

SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi yazarak SGK’ya primlerinizin ödenebilmesi için başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız başvuru işlemleri kapsamında ödediğiniz primlerinizin sizlere geri iade edilmesi için gerekli şartları taşıyorsanız geri iade işlemini gerçekleştirebilirsiniz. SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi yazmak isteyen kişiler örnek dilekçeyi SSK’nın sitesi üzerinden görebilir. Dilekçeyi doğru bir şekilde yazmanız primlerinizi alabilmeniz için çok önemlidir. Yazdığınız dilekçeyi bulunduğunuz il ve ilçede yer alan SGK birimlerine verdiğiniz takdirde kısa süre sonra başvurunuz için sizlere gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. Eğer toplu prim almak için uygunsanız ödenmesi gereken prim tutarı sizlere ödenir. Dilekçe yazma evresinde sıkıntı yaşayan kişiler isterlerse SGK bürolarında dilekçelerini yazabilirler. Çalışan görevliler bu evrede sizlere yardımcı olacaktır.

SSK Prim Geri Ödemesi Hesaplama

Birisinin SGK primi işveren tarafından ödenmektedir. Hesaplaması ise kazandığınız brüt ücret üzerinden gerçekleştirilir. SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi verdiğiniz zaman eğer dilekçeniz onaylanırsa ve geri almanıza karar verilirse primlerinizin hesaplanma işlemi gerçekleştirilir. Örnek olarak eğer 2.029.50 TL üzerinden asgari ücretinizi alırsanız ve işvereniniz sizin için devletin sunduğu teşviklerden faydalanmıyorsa %37 5510 sayılı teşviklerden yararlanıldığı takdirde ise %32 ve ek olarak 5510 + 6111 için %17 oranında SGK primi ödenmesi gerekmektedir. Bu hesaplamalar kapsamında internetten ne kadar prim ödenmesi gerektiğini hesaplayabileceğiniz bazı hesaplama robotları yer almaktadır. Bu robotlar üzerinden hesaplama işleminizi gerçekleştirdiğiniz zaman ortalama olarak ne kadar maaş alacağınızı görebilirsiniz. Yalnız bu sizin ortalama olarak alabileceğiniz prime yakın primi vermektedir. Net olarak bu konuda bilgi alabilmeniz için dilekçeniz sonrasında sizlere detaylı bilgi sunumu yapılacaktır. Bu bilgi sunumu sonrasında alabileceğiniz toplu ödemeyi görebilirsiniz. Ödenecek tutar arasında eğer Bağ-kur’lu olma süreniz varsa sizin hangi süre ile Bağ-Kur’lu olduğunuza da bakılmaktadır. Bu ayrıntılara dikkat ederek detaylı bir şekilde araştırma işlemlerinizin yapılmış olması gerekmektedir.

ssk primlerini geri alma

Fazla Yatan SSK Primlerinin İadesi

SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi verdiyseniz eğer yatırdığınız primleri toptan geri alabileceğiniz gibi aynı zamanda fazla ödenmiş olan primlerinizi geri alma imkanına da sahipsiniz. Sosyal Güvenlik Sistemleri, insanların gündelik ya da çalışma hayatları kapsamında karşılaşma ihtimali olan birtakım risklere karşı koruma alabilmesini sağlamaktadır. Yaşanan bu riskler kaza veya hastalık gibi kısa sürede ortaya çıkma ihtimali olan riskler olabildiği gibi yaşlanma gibi sebeplerle uzun vadede ortaya çıkma ihtimali vardır. Herhangi bir risk doğduğu zaman sosyal güvenlik sistemi araya girer ve kişiye gerekli olan yardımların yapılmasını sağlar. Sitemde primli bir şekilde sigortalı olan kişiler ücretlerine uygun olarak belirli oranlar üzerinden prim ödemesi yaparlar. Kişinin ödenmiş olan primleri ise sosyal güvenlik sistemi üzerinde yer alan gelirini oluşturur. Kişinin prim tutarlarının belirlenmesi evresinde sigortalı olanın sadece belli bir miktara kadar olan ücretlerinin dikkate alındığını görebilirsiniz. Üzerinden prim kesilmiş olan ücrete ise prime esas kazanç deniliyor. Prime esas olan kazanç kanunlar kapsamında sınırlandırılmıştır. Sigortalı olan bir kişi çok yüksek ücretler üzerinden çalışıyor olsa dahi prime esas olan kazanç miktarı kanunda belirtilmiş olan üst sınırı aşmayacaktır.

Daha önceden birden fazla işyerinde görev aldığı için yüksek prim ödeyen sigortalı kişiler SGK’ya fazladan ödenmiş olan primleri geri alma hakkına sahip olur. Sosyal Güvenlik Kurumu, alınan uzun vadeli sigorta primlerinin yaşlılık aylığını bağlamayan kısmını geri iade yapar. Tavanı aşan kısmın ise hepsi sigortalı hissesi çalışan kişiye ödenir. Fakat tavanı aşan kısmın işveren hissesinin geri ödemesi yapılmamaktadır.

Yaşlılık Toptan Ödemesi Hesaplama

Bir sigortalının yaşlılık toptan ödemesinden faydalanabilmesi için kanunda yer alan 4’ncü maddenin birinci fıkrasına nazaran şu şartları taşıması gerekmektedir:

-a bendinde yer alıyorsa çalıştığı kurumdan ayrıldıktan sonra,

-b bende kapsamında yer alıyor ise işyerini devrettikten veya kapattıktan sonra beyan taahhüt belgesi ve tahsis talep belgesi ile üniteye başvuru işlemini yapmış olması gerekmektedir. Belgeye gerekli görüldüğü takdirde sigortalı işten ayrılış bildirgesi eklenmektedir.

-Toptan ödemeye esas olan hizmet sürelerinin kanunun yürürlüğe girme tarihinden önce olması durumunda, bu kanun kapsamında bazı maddeleri yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümleri kapsamında bu kanının ilgili olan yürürlük tarihi itibariyle hesaplanmasıyla bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten toptan ödeme işleminin yapılmasına ilişkin olan yazılı istek tarihi işlemine kadar geçen yıllar süresince her yılın güncelleme katsayısıyla çarpılarak bulunan tutardır.

-Ekim 2008 yani kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle sonraki süreçler evresinde primin bulunduğu yıldan itibaren olacak şekilde istek tarihine kadar geçen seneler için, her yılın gerçeklen güncelleme katsayısıyla güncellenerek tespit edilen tutardır.

Sizlere maddeli bir şekilde belirttiğimiz bu durumlarda dahil olmak üzere yaşlılık toptan ödemesi hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Net hesaplama işlemlerini sadece SGK’nın yapabileceğini de sizlere belirtmek isteriz.

Ödenen Primler Hangi Durumda Geri Alınabilir?

SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi verdiğiniz zaman sadece belirli durumlarda yatırdığınız tutarları geri alabilirsiniz. Bu durumlar şu şekilde belirlenmiştir:

Yaşlılığa bağlı olan toptan geri ödeme: Sigortalı bir şekilde çalıştığı işten ayrılmış olan sigortalı kişi veya işyerini kapatmış olan sigortalı kişinin emekli olabilmek için gerekli olan yaş sınırını doldurmuş olmasına rağmen diğer şartların tam olarak yerine getirilmemiş olması nedeniyle malüllük ve yaşlılık aylığı bağlanmaması durumunda sigortalının ödenmiş olan primleri yazılı istekleri doğrultusunda kendisine geri ödenmektedir.

Ölüme bağlı olan toptan geri ödeme: Sigortalı olan kişinin ölmesi durumunda hak sahibi olan kişilere aylık bağlanmaması durumlarında hak sahibi olan kişilerin yazılı talepleriyle beraber hakları doğrultusunda kendilerine toptan geri ödeme yapılmaktadır.

Yazımızda sizlere belirtmiş olduğumuz şartlar sağlandığı takdirde ödenen primlerin geri alınması mümkün olmaktadır.

92 Yorum

 1. Eşim şu an 48 yaşında SSK ve Bağkurlu olarak 2 yıl kadar çalıştı. Yatırdığı pirimler emekli olmasına yetmiyor. Şu an yaş sınırını doldurmadı ancak doldursa da pirimlerini tamamlaması imkansız.Yatırdığı pirimleri geri alabilir mi. Verdiğiniz dilekçe örneği emekli sandğına tabi olanlar içinmi. 5434 sayılı kanuna göre diyor….

 2. Eşim şu an 48 yaşında SSK ve Bağkurlu olarak 2 yıl kadar çalıştı. Yatırdığı pirimler emekli olmasına yetmiyor. Şu an yaş sınırını doldurmadı ancak doldursa da pirimlerini tamamlaması imkansız.Yatırdığı pirimleri geri alabilir mi. Verdiğiniz dilekçe örneği emekli sandğına tabi olanlar içinmi. 5434 sayılı kanuna göre diyor….

 3. 2016 agusts basladim 2017 nisanda birakrim ay sigortalı çalıştım sgorda primi alabilirmiyim veye nasıl alırım nere başvurmam.lazim

 4. 2016 agusts basladim 2017 nisanda birakrim ay sigortalı çalıştım sgorda primi alabilirmiyim veye nasıl alırım nere başvurmam.lazim

 5. Isyerinde sigortalı çalışan ve isyerinde çıkmış olan sigorta pirimi alabilirmi 2016 agustos ise gris 2017 ciks nisan

 6. Isyerinde sigortalı çalışan ve isyerinde çıkmış olan sigorta pirimi alabilirmi 2016 agustos ise gris 2017 ciks nisan

 7. Ben Dermotomyiz ve osteoporoz ve parkinson hastasıyım malülen emekliligim kabul olmadı yaş 58 ise giriş1 5 1990 pirim parasını ala bilirmiyim

 8. Ben Dermotomyiz ve osteoporoz ve parkinson hastasıyım malülen emekliligim kabul olmadı yaş 58 ise giriş1 5 1990 pirim parasını ala bilirmiyim

 9. Böyle toptan ödemesiyle insanları kandırıyorlar 1990tarih işe giriş 1997 işten çıkış toplam ödeme olarak 149 33tlverdiler böyle adalet olurmu

 10. Böyle toptan ödemesiyle insanları kandırıyorlar 1990tarih işe giriş 1997 işten çıkış toplam ödeme olarak 149 33tlverdiler böyle adalet olurmu

 11. SSK ya baş vurdum adam bana SSK pirimini geri alamasın dedi bğkur pirimini geri alabilirsin dedi ben hic Bağ-Kur’lu çalışmadım

 12. SSK ya baş vurdum adam bana SSK pirimini geri alamasın dedi bğkur pirimini geri alabilirsin dedi ben hic Bağ-Kur’lu çalışmadım

 13. Ben Murat tekin akciğer kanseriyim% 80 ağır engelli raporluyum çalışamaz raporluyum ödenen SSK piriminin iyadesi için ne yapmalıyım

 14. Ben Murat tekin akciğer kanseriyim% 80 ağır engelli raporluyum çalışamaz raporluyum ödenen SSK piriminin iyadesi için ne yapmalıyım

 15. Merhaba Fuat bey;
  Ben özel
  Sektör çalışanıyım birden fazla yerden sigortam yatıyor.Ekte verdiğiniz dilekçe kamu için, özel sektör için nasıl bir dilekçe yazılmalı? Ayrıca farklı farklı illerde yatıyor sigortam hangi ile geri iade için dilekçe yazılmalı?

 16. Merhaba Fuat bey;
  Ben özel
  Sektör çalışanıyım birden fazla yerden sigortam yatıyor.Ekte verdiğiniz dilekçe kamu için, özel sektör için nasıl bir dilekçe yazılmalı? Ayrıca farklı farklı illerde yatıyor sigortam hangi ile geri iade için dilekçe yazılmalı?

 17. 1987 sigorta başlangıcım var 1964 doğumluyum. 377 gün yatmış prim parasını alabilirmiyim. Teşekkürler.

 18. 1987 sigorta başlangıcım var 1964 doğumluyum. 377 gün yatmış prim parasını alabilirmiyim. Teşekkürler.

 19. iyi gunler ben 1970 yilli dogumlu 11.11 s.s.k girisim 01.07.1990cikisim 10subat 2018 ben pirimlerimi geri alabilme hakina sahipmiyim piri1994 gunum var

 20. iyi gunler ben 1970 yilli dogumlu 11.11 s.s.k girisim 01.07.1990cikisim 10subat 2018 ben pirimlerimi geri alabilme hakina sahipmiyim piri1994 gunum var

 21. iyi günler,
  Yaklaşık 5 senedir ülkemizde çalışan yabancı arkadaşımın temeli ülkesine dönecek. Bu durumda emekliliği vs. olmayacağından yatırmış olduğu primi ger alma imkanı var mı?

 22. iyi günler,
  Yaklaşık 5 senedir ülkemizde çalışan yabancı arkadaşımın temeli ülkesine dönecek. Bu durumda emekliliği vs. olmayacağından yatırmış olduğu primi ger alma imkanı var mı?

 23. Merhaba 2006 sğk girişim 2600 prim günüm var toplu sğk paramı geri alabilirmiyim çıkış 2018 aralık ?

 24. Merhaba 2006 sğk girişim 2600 prim günüm var toplu sğk paramı geri alabilirmiyim çıkış 2018 aralık ?

 25. Merhaba ben 1998 ssk grisim var.aralik 2018de işyerinden çıkarıldım.geriye dönük ssk prim alma hakkına sahipmiyim.toplam prim gün sayısı 4bin tskr ederim

 26. Merhaba ben 1998 ssk grisim var.aralik 2018de işyerinden çıkarıldım.geriye dönük ssk prim alma hakkına sahipmiyim.toplam prim gün sayısı 4bin tskr ederim

 27. Fuat bey sgk geri aldigimiz ödemeden daha sonra sigortalı olarak çalışmaya devam edebilir miyiz teşekkür ederim

 28. Fuat bey sgk geri aldigimiz ödemeden daha sonra sigortalı olarak çalışmaya devam edebilir miyiz teşekkür ederim

 29. kolay gelsin..1.5 yıllık ssk primi yatan bayanın sigortasının esine tabi olması nedeniyle ssk primini almak istiyoruz nasıl yol izleriz..bayan 52 yaşında..

 30. kolay gelsin..1.5 yıllık ssk primi yatan bayanın sigortasının esine tabi olması nedeniyle ssk primini almak istiyoruz nasıl yol izleriz..bayan 52 yaşında..

 31. Merhaba benim 660 gün sgk 1200 gün bağkurum var prim iadesi hakkım var sgk ya başvurmaya gittim dilekcemk verdim ve ordaki görevliye ne kadar iade alabilirim diye sordum bana en fazla 50 tl alırsınız dedi böyle saçmalık olurmu? Güncel olarak hesaplanması gerekiyormu bunun böyle çok büyük haksızlık oluyor. Ne yapmam gerekiyor acaba gerçekden kanunda hakkım bu kadar mı 50 tl mi onca primin hakkı?

 32. Merhaba benim 660 gün sgk 1200 gün bağkurum var prim iadesi hakkım var sgk ya başvurmaya gittim dilekcemk verdim ve ordaki görevliye ne kadar iade alabilirim diye sordum bana en fazla 50 tl alırsınız dedi böyle saçmalık olurmu? Güncel olarak hesaplanması gerekiyormu bunun böyle çok büyük haksızlık oluyor. Ne yapmam gerekiyor acaba gerçekden kanunda hakkım bu kadar mı 50 tl mi onca primin hakkı?

 33. Merhaba benm babam 16.11.2017 de vefat etti bagkurluydu . Ben bekar çalışmayan kızı olarak odenen primleri geri akmak istyrm ama dilekçeye ne yazagimi bilmyrm yardımcı olur msnz

 34. Merhaba benm babam 16.11.2017 de vefat etti bagkurluydu . Ben bekar çalışmayan kızı olarak odenen primleri geri akmak istyrm ama dilekçeye ne yazagimi bilmyrm yardımcı olur msnz

 35. 25/11/1974 dogum tarihim 01/10/1993 işe giriş tarihim 17/05/2013 işten cıkarıldım. toplam gün sayım 7600 ssk 4/a sınıfı geri ödeme alabiliyormuyum. saygılar

  • Emeklilik yaşınız dolacak ve günleriniz yetmemiş olacak sadece bu şartla alabilirsiniz iadenizi.

 36. 25/11/1974 dogum tarihim 01/10/1993 işe giriş tarihim 17/05/2013 işten cıkarıldım. toplam gün sayım 7600 ssk 4/a sınıfı geri ödeme alabiliyormuyum. saygılar

  • Emeklilik yaşınız dolacak ve günleriniz yetmemiş olacak sadece bu şartla alabilirsiniz iadenizi.

 37. Dilekcede 5434 sayili kanun ………. olarak görev yaptim denilmekte soz konusu bosluga ne yazilacak calistigi kurumun sicil no bilmiyorum nasil olacak.
  Bilgi verirseniz sevinirim
  Iyi günler

 38. Dilekcede 5434 sayili kanun ………. olarak görev yaptim denilmekte soz konusu bosluga ne yazilacak calistigi kurumun sicil no bilmiyorum nasil olacak.
  Bilgi verirseniz sevinirim
  Iyi günler

 39. Merhaba Fuat bey ben Gss prim ödemelerini geri almak istiyorum bunun için yardımcı olabilir misiniz

 40. Merhaba Fuat bey ben Gss prim ödemelerini geri almak istiyorum bunun için yardımcı olabilir misiniz

 41. Merhaba benim 660 gün sgk 1200 gün bağkurum var prim iadesi hakkım var sgk ya başvurmaya gittim dilekcemk verdim ve ordaki görevliye ne kadar iade alabilirim diye sordum bana en fazla 50 tl alırsınız dedi böyle saçmalık olurmu? Güncel olarak hesaplanması gerekiyormu bunun böyle çok büyük haksızlık oluyor. Ne yapmam gerekiyor acaba gerçekden kanunda hakkım bu kadar mı 50 tl mi onca primin hakkı?

  Lütfen cevap verirmisiniz?

 42. Merhaba benim 660 gün sgk 1200 gün bağkurum var prim iadesi hakkım var sgk ya başvurmaya gittim dilekcemk verdim ve ordaki görevliye ne kadar iade alabilirim diye sordum bana en fazla 50 tl alırsınız dedi böyle saçmalık olurmu? Güncel olarak hesaplanması gerekiyormu bunun böyle çok büyük haksızlık oluyor. Ne yapmam gerekiyor acaba gerçekden kanunda hakkım bu kadar mı 50 tl mi onca primin hakkı?

  Lütfen cevap verirmisiniz?

 43. Fuat bey 90 91 92 yilinda 800 gun ssk li calistim yasim 63 hak kazaniyorum ama eski hesaba gore degil yeni 2019 a gore hesaplaniyor ddemi yoksa çöpe gitmis oluyor paramiz

 44. Fuat bey 90 91 92 yilinda 800 gun ssk li calistim yasim 63 hak kazaniyorum ama eski hesaba gore degil yeni 2019 a gore hesaplaniyor ddemi yoksa çöpe gitmis oluyor paramiz

 45. merhaba 1968 dogumluyum yasim 50 .. ssk giris tarihim 1987 odenen prim gun 3275 .. eksik prim gunum 2100.. emeklilik yasim 50 ama gun yetmiyor odedigim primleri geri almam icin kriterlerim yeterlimi
  saygilarimla iyi calismalar

 46. merhaba 1968 dogumluyum yasim 50 .. ssk giris tarihim 1987 odenen prim gun 3275 .. eksik prim gunum 2100.. emeklilik yasim 50 ama gun yetmiyor odedigim primleri geri almam icin kriterlerim yeterlimi
  saygilarimla iyi calismalar

 47. Hayırlı günler babamın yaşı 68 şuan çalışamıyor 2200 günü var nekadar alır? Teşekkürler

 48. Hayırlı günler babamın yaşı 68 şuan çalışamıyor 2200 günü var nekadar alır? Teşekkürler

 49. Merhaba ben malulen emeklilik için başvurdum red geldi bende ödenmış olan pirimlerimi almak istiyorum yaş 46 yüzde 71 engelli raporum var pirimimi alabilirmiyim çalısamiyorum

 50. Merhaba ben malulen emeklilik için başvurdum red geldi bende ödenmış olan pirimlerimi almak istiyorum yaş 46 yüzde 71 engelli raporum var pirimimi alabilirmiyim çalısamiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir