SSK Primlerini Toptan Geri Alma Dilekçesi 2018


Bazı durumlarda çalışma hayatınıza ara vermek durumunda kalabilirsiniz. Aynı zamanda ülkemizde çalışmış olan yabancılar SGK’ya ödenmiş olan primlerinin kendisine geri iade edilmesini isteyebilir. Bu evrede SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi yazılması gerekmektedir. 5510 sayılı yasada yer alan şartların oluşması durumunda toptan ödeme olarak adlandırılan bu primler geri alınabilmektedir. SGK, bu yasa kapsamında hissesinde yer alan toptan ödemesini alma hakkına sahip olur. Bu haklar yaşlılık sigortası üzerinden toptan ödeme ve yaşlılık aylığı bağlanmasını kapsayan haklardan oluşmaktadır. Yalnız prim iadesi bütün koşullarda söz konusu olan bir iade değildir. Aranan şartların gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Prim ödemesi alabilecek olan kişiler şu şekildedir:

-Kendi işyerini kapatan ya da çalıştığı kurumdan ayrılan kişiler,

-Yaşlılık aylığı bağlanması adına gerekli şartları tamamladığı halde yaşlılık ve malullük aylığı bağlanması için hak kazanamayan kişilere verilmektedir.

Hak sahibi veya sigortalı olan kişiler eğer isterlerse sonrasında geri aldıklarını primleri yasıl faizleriyle beraber geri ödeme yaparak ihya işlemini gerçekleştirebilirler. Yani bu süreci tekrar canlandırabilirler. Sonuç olarak bir sigortalının ödediği prim gün sayısı ve sigortalı olma süresi tam olarak emekli olmalarına yetmemektedir. Ödenen primler toptan ödeme şeklinde sigortalıya ödenir.

SSK Primlerini Toptan Geri Alma Dilekçesi  için BURAYA TIKLAYIN

ssk primlerini toptan geri alma

SSK Prim İade Dilekçe Örneği

SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi yazarak SGK’ya primlerinizin ödenebilmesi için başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız başvuru işlemleri kapsamında ödediğiniz primlerinizin sizlere geri iade edilmesi için gerekli şartları taşıyorsanız geri iade işlemini gerçekleştirebilirsiniz. SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi yazmak isteyen kişiler örnek dilekçeyi SSK’nın sitesi üzerinden görebilir. Dilekçeyi doğru bir şekilde yazmanız primlerinizi alabilmeniz için çok önemlidir. Yazdığınız dilekçeyi bulunduğunuz il ve ilçede yer alan SGK birimlerine verdiğiniz takdirde kısa süre sonra başvurunuz için sizlere gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. Eğer toplu prim almak için uygunsanız ödenmesi gereken prim tutarı sizlere ödenir. Dilekçe yazma evresinde sıkıntı yaşayan kişiler isterlerse SGK bürolarında dilekçelerini yazabilirler. Çalışan görevliler bu evrede sizlere yardımcı olacaktır.

SSK Prim Geri Ödemesi Hesaplama

Birisinin SGK primi işveren tarafından ödenmektedir. Hesaplaması ise kazandığınız brüt ücret üzerinden gerçekleştirilir. SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi verdiğiniz zaman eğer dilekçeniz onaylanırsa ve geri almanıza karar verilirse primlerinizin hesaplanma işlemi gerçekleştirilir. Örnek olarak eğer 2.029.50 TL üzerinden asgari ücretinizi alırsanız ve işvereniniz sizin için devletin sunduğu teşviklerden faydalanmıyorsa %37 5510 sayılı teşviklerden yararlanıldığı takdirde ise %32 ve ek olarak 5510 + 6111 için %17 oranında SGK primi ödenmesi gerekmektedir. Bu hesaplamalar kapsamında internetten ne kadar prim ödenmesi gerektiğini hesaplayabileceğiniz bazı hesaplama robotları yer almaktadır. Bu robotlar üzerinden hesaplama işleminizi gerçekleştirdiğiniz zaman ortalama olarak ne kadar maaş alacağınızı görebilirsiniz. Yalnız bu sizin ortalama olarak alabileceğiniz prime yakın primi vermektedir. Net olarak bu konuda bilgi alabilmeniz için dilekçeniz sonrasında sizlere detaylı bilgi sunumu yapılacaktır. Bu bilgi sunumu sonrasında alabileceğiniz toplu ödemeyi görebilirsiniz. Ödenecek tutar arasında eğer Bağ-kur’lu olma süreniz varsa sizin hangi süre ile Bağ-Kur’lu olduğunuza da bakılmaktadır. Bu ayrıntılara dikkat ederek detaylı bir şekilde araştırma işlemlerinizin yapılmış olması gerekmektedir.

ssk primlerini geri alma

Fazla Yatan SSK Primlerinin İadesi

SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi verdiyseniz eğer yatırdığınız primleri toptan geri alabileceğiniz gibi aynı zamanda fazla ödenmiş olan primlerinizi geri alma imkanına da sahipsiniz. Sosyal Güvenlik Sistemleri, insanların gündelik ya da çalışma hayatları kapsamında karşılaşma ihtimali olan birtakım risklere karşı koruma alabilmesini sağlamaktadır. Yaşanan bu riskler kaza veya hastalık gibi kısa sürede ortaya çıkma ihtimali olan riskler olabildiği gibi yaşlanma gibi sebeplerle uzun vadede ortaya çıkma ihtimali vardır. Herhangi bir risk doğduğu zaman sosyal güvenlik sistemi araya girer ve kişiye gerekli olan yardımların yapılmasını sağlar. Sitemde primli bir şekilde sigortalı olan kişiler ücretlerine uygun olarak belirli oranlar üzerinden prim ödemesi yaparlar. Kişinin ödenmiş olan primleri ise sosyal güvenlik sistemi üzerinde yer alan gelirini oluşturur. Kişinin prim tutarlarının belirlenmesi evresinde sigortalı olanın sadece belli bir miktara kadar olan ücretlerinin dikkate alındığını görebilirsiniz. Üzerinden prim kesilmiş olan ücrete ise prime esas kazanç deniliyor. Prime esas olan kazanç kanunlar kapsamında sınırlandırılmıştır. Sigortalı olan bir kişi çok yüksek ücretler üzerinden çalışıyor olsa dahi prime esas olan kazanç miktarı kanunda belirtilmiş olan üst sınırı aşmayacaktır.

Daha önceden birden fazla işyerinde görev aldığı için yüksek prim ödeyen sigortalı kişiler SGK’ya fazladan ödenmiş olan primleri geri alma hakkına sahip olur. Sosyal Güvenlik Kurumu, alınan uzun vadeli sigorta primlerinin yaşlılık aylığını bağlamayan kısmını geri iade yapar. Tavanı aşan kısmın ise hepsi sigortalı hissesi çalışan kişiye ödenir. Fakat tavanı aşan kısmın işveren hissesinin geri ödemesi yapılmamaktadır.

Yaşlılık Toptan Ödemesi Hesaplama

Bir sigortalının yaşlılık toptan ödemesinden faydalanabilmesi için kanunda yer alan 4’ncü maddenin birinci fıkrasına nazaran şu şartları taşıması gerekmektedir:

-a bendinde yer alıyorsa çalıştığı kurumdan ayrıldıktan sonra,

-b bende kapsamında yer alıyor ise işyerini devrettikten veya kapattıktan sonra beyan taahhüt belgesi ve tahsis talep belgesi ile üniteye başvuru işlemini yapmış olması gerekmektedir. Belgeye gerekli görüldüğü takdirde sigortalı işten ayrılış bildirgesi eklenmektedir.

-Toptan ödemeye esas olan hizmet sürelerinin kanunun yürürlüğe girme tarihinden önce olması durumunda, bu kanun kapsamında bazı maddeleri yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümleri kapsamında bu kanının ilgili olan yürürlük tarihi itibariyle hesaplanmasıyla bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten toptan ödeme işleminin yapılmasına ilişkin olan yazılı istek tarihi işlemine kadar geçen yıllar süresince her yılın güncelleme katsayısıyla çarpılarak bulunan tutardır.

-Ekim 2008 yani kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle sonraki süreçler evresinde primin bulunduğu yıldan itibaren olacak şekilde istek tarihine kadar geçen seneler için, her yılın gerçeklen güncelleme katsayısıyla güncellenerek tespit edilen tutardır.

Sizlere maddeli bir şekilde belirttiğimiz bu durumlarda dahil olmak üzere yaşlılık toptan ödemesi hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Net hesaplama işlemlerini sadece SGK’nın yapabileceğini de sizlere belirtmek isteriz.

Ödenen Primler Hangi Durumda Geri Alınabilir?

SSK primlerini toptan geri alma dilekçesi verdiğiniz zaman sadece belirli durumlarda yatırdığınız tutarları geri alabilirsiniz. Bu durumlar şu şekilde belirlenmiştir:

Yaşlılığa bağlı olan toptan geri ödeme: Sigortalı bir şekilde çalıştığı işten ayrılmış olan sigortalı kişi veya işyerini kapatmış olan sigortalı kişinin emekli olabilmek için gerekli olan yaş sınırını doldurmuş olmasına rağmen diğer şartların tam olarak yerine getirilmemiş olması nedeniyle malüllük ve yaşlılık aylığı bağlanmaması durumunda sigortalının ödenmiş olan primleri yazılı istekleri doğrultusunda kendisine geri ödenmektedir.

Ölüme bağlı olan toptan geri ödeme: Sigortalı olan kişinin ölmesi durumunda hak sahibi olan kişilere aylık bağlanmaması durumlarında hak sahibi olan kişilerin yazılı talepleriyle beraber hakları doğrultusunda kendilerine toptan geri ödeme yapılmaktadır.

Yazımızda sizlere belirtmiş olduğumuz şartlar sağlandığı takdirde ödenen primlerin geri alınması mümkün olmaktadır.

SSK Primlerini Toptan Geri Alma Dilekçesi 2018
Yazımızı beğendiniz mi?


Etiketler:

SSK Primlerini Toptan Geri Alma Dilekçesi 2018 Konusuna 16 Yorum Yapıldı
 1. guney dedi ki:

  nereye yazdin dilekce yi bir turlu goremiyorum uyanik .

  1. fuatcakmak dedi ki:

   İlk paragrafta link var siz bulamadıysanız bilemem

 2. eftal işlek dedi ki:

  Eşim şu an 48 yaşında SSK ve Bağkurlu olarak 2 yıl kadar çalıştı. Yatırdığı pirimler emekli olmasına yetmiyor. Şu an yaş sınırını doldurmadı ancak doldursa da pirimlerini tamamlaması imkansız.Yatırdığı pirimleri geri alabilir mi. Verdiğiniz dilekçe örneği emekli sandğına tabi olanlar içinmi. 5434 sayılı kanuna göre diyor….

 3. Elife dedi ki:

  2016 agusts basladim 2017 nisanda birakrim ay sigortalı çalıştım sgorda primi alabilirmiyim veye nasıl alırım nere başvurmam.lazim

  1. fuatcakmak dedi ki:

   Makalemizde detaylı açıkladık lütfen dikkatli okuyunuz

 4. Elife dedi ki:

  Isyerinde sigortalı çalışan ve isyerinde çıkmış olan sigorta pirimi alabilirmi 2016 agustos ise gris 2017 ciks nisan

 5. Dursun dedi ki:

  Birden fazla iş yerinde çalışıyorum 30
  artı 14 yatıyo fazla pirimi alabilirmiyim

 6. Sevgi kartal dedi ki:

  Ben Dermotomyiz ve osteoporoz ve parkinson hastasıyım malülen emekliligim kabul olmadı yaş 58 ise giriş1 5 1990 pirim parasını ala bilirmiyim

 7. Sevgi kartal dedi ki:

  Yaşlılık toplam pirim parasını alabilirmiyim

 8. Sevgi kartal dedi ki:

  Toplam pirim ödememi ala bilirmiyim

 9. Sevgi kartal dedi ki:

  Böyle toptan ödemesiyle insanları kandırıyorlar 1990tarih işe giriş 1997 işten çıkış toplam ödeme olarak 149 33tlverdiler böyle adalet olurmu

 10. EMRAH dedi ki:

  SSK ya baş vurdum adam bana SSK pirimini geri alamasın dedi bğkur pirimini geri alabilirsin dedi ben hic Bağ-Kur’lu çalışmadım

 11. Murat dedi ki:

  Ben Murat tekin akciğer kanseriyim% 80 ağır engelli raporluyum çalışamaz raporluyum ödenen SSK piriminin iyadesi için ne yapmalıyım

 12. Free dedi ki:

  Merhaba Fuat bey;
  Ben özel
  Sektör çalışanıyım birden fazla yerden sigortam yatıyor.Ekte verdiğiniz dilekçe kamu için, özel sektör için nasıl bir dilekçe yazılmalı? Ayrıca farklı farklı illerde yatıyor sigortam hangi ile geri iade için dilekçe yazılmalı?

 13. Yavuz Aydın dedi ki:

  1987 sigorta başlangıcım var 1964 doğumluyum. 377 gün yatmış prim parasını alabilirmiyim. Teşekkürler.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Neden Çıkmaz Sorusuna Verilebilecek 30 Net Cevap

Kredi ihtiyacı genel olarak bir konut, otomobil, gayrimenkul vb gibi malları alırken ortaya çıkmaktadır. Bazen de ani olarak ortaya çıkan...

Kapat
Web sitemiz tamamen fuatcakmak.com.tr yapısı ile kullanıcılarına daha iyi hizmet ve bilgilendirme vermek için kurulmuştur. Sitemizde genellikle banka kredisi ürünleri, belgeleri ve bilgileri hakkında paylaşımlar yayımlanmaktadır.
Gelir Belgesiz Kredi | Sicili Bozuk Olanlara Kredi | Hayvancılık Hibe Destekleri