Sosyal Yardımlaşma ve Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? 2018

Ülkemizde yaşam koşulları, gelir dengesizliği ve işsizlik benzeri problemlerin bulunmasından dolayı yaşam kalitesinin azaldığı görülmektedir. Sivil toplum örgütlerinin çoğu zor durumda olan vatandaşlara destek vermeyi hedefleseler de fazla imkânları bulunmamaktadır. Sosyal devlet olarak isimlendirilen unsur burada karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz, geçim sıkıntısı çeken ve düşük ya da herhangi bir gelir kazanmayan, maddi bakımdan zayıf vatandaşlara devlet tarafından ekonomik yardımda bulunmak ve destek vermekle yükümlü olan vakıfları üzerinden yardım etmektedir. Sosyal yardım parası, bu destekler kapsamında verilmektedir.

Nasıl Müracaat Edilir?

Kişiler illerde valiliklere, ilçelerde kaymakamlıklara müracaat edebilir ve destekten faydalanabilirler. Sosyal yardımlaşma ve para yardımı vakıfları para yardımı haricinde birtakım farklı yardımlarda da bulunmaktadır.

Hangi Yardımlar Yapılmaktadır?

Kaymakamlık yardımları nelerdir? Diye merak ediyorsanız bu makalemiz size oldukça faydalı olacaktır. Sıralamak gerekir ise;

 • Sosyal destek yardımları
 • Kira desteği
 • Besin desteği
 • Eğitim desteği
 • Özürlü ihtiyaç desteği
 • Odun desteği
 • Afet desteği
 • Tasarı desteği
 • Sağlık desteği
 • Terör zarar desteği
 • Asker ailesi ihtiyaç desteği
 • Dul parası desteği
 • Genel sağlık sigortası desteği

 Yardım Parası Nasıl Alınır, Koşullar Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma nakdi yardım ne kadar? Gibi bir soru kafanızı kurcalamaktaysa miktarı ve destekten faydalanma koşullarını açıklayalım;

 • Destek müracaatı gerçekleştirecek vatandaşın, Sosyal Güvenlik Kurumlarında herhangi bir kaydı olmaması gerekiyor.
 • Muhtar tarafından verilecek fakirlik belgesini temin etmesi gerekmektedir.
 • Desteğe ihtiyacı olması ve hayatını idare ettirebilecek bir miktarda kazancı olmaması gerekiyor.
 • Yanlış beyan verenler ya da yanıltıcı ifadelerde bulunan kişilere sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı personellerinin yapacağı araştırma neticesinde tespit edildiği takdirde herhangi bir destek verilmeyecektir.

Bu yardımlardan faydalanmanızın ardından vakıf yardım parası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fakirlik Neden Bitirilemiyor?

Yurdumuzda her sene işsizlik, ekonomik ya da siyasi nedenler dâhilinde çoğu vatandaş mağdur olmakta ve fakirlik bitirilememektedir. Bu kapsamda devletimiz sosyal yardımlaşma fonuna milyonlarca lira para yatırmaktadır. Uzmanların yaptığı tespitlere bakıldığında, her sene fondan faydalanmak isteyen kişi sayısının azalması beklenirken, tam aksine bu sayısının giderek artış gösterdiği belirlenmiştir. Maddi ya da diğer herhangi bir destekten faydalanan kişilerin fazla iyi araştırılmaması da gerçek yardım ihtiyacı olan kişilerin göz arkasında kalmasına sebebiyet vermektedir.

Bu konuda kişilerin çalışma etkinliklerinin, iş olanaklarının meydana getirilmesinin gerçekleştirilmesi ve teşvik edici işler yapılmasının faydalı olacağı aşikârdır. Şunu da belirtmek gerekiyor ki sosyal yardımlaşma kurumları ya da kuruluşları kişilere güven veren bir yer olarak tanımlanmamalıdır. Bireyin yaşamını sürdürebilmesi ve sosyal yaşamdan bağlarını koparmaması için tabi ki de devletimiz elinden tutacaktır ancak bu gibi durumlarda gönüllü kurum ya da kuruluşlarda yardımda bulunarak herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir.

Geçtiğimiz her sene yurdumuzda ve tüm dünyada fakirlikle savaş sürerken, aynı zamanda da israftan kaçınma davranışı vatandaşlarımızda hala önemli bir yere sahip değildir. Bundan dolayı her yıl fakirliğe ve açlığa karşı mücadele eden ülke sayısı artış göstermektedir. Pek önemli olarak vasıflandırılmasa da ekmek israfının milyonlarca lirayı bulduğu çoğu zaman gözler önüne serilmektedir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma çocuk yardımı hakkında ise ilgili kurumlarla irtibata geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.Etiketler:

Sosyal Yardımlaşma ve Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? 2018 Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Kahle bayhoca dedi ki:

  Benim eşim tek çalışıyor sigarası var ama askeri ücret aliyo bebegim var 5 aylik anne sütü içmedi mama içiyor kirada oturuyoruz geçimimiz zor oluyor biraz mama almada çok zorluk çekiyorum bebeğime bize yardım ederseniz çok sevaba girersiniz gerçekten

 2. RAİF dedi ki:

  engelli bir vatandaşım evliyim 3 çocuk babasıyım borcum var ödeyemiyorum yardım ederseniz sevinirim acil

 3. asuman şahin dedi ki:

  Annem babam 68-70 yaşlarında kirada oturuyorlar. Kirayı ödeyemedikleri için evden çıkarıyorlar. 6 aylık kira yardımına ihtiyaçları var. Allah rızası için yardım eder misiniz?

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İş Kurma Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? ( KOSGEB İLE)

    İş kurma kredisi devletten bankalar aracılığıyla verilmektedir. İş kurma kredisi veren bankalar nelerdir sorusu bu bakımdan önem arz...

Kapat