Blog

Sıfır Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Var mı?

Sıfır Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Var mı?

Bankaların aslında genel itibariyle iyi kurumlar olduğunu ve akıllıca kullanıldığında gerçekten işimizi görecek kurumlar olduğunu söyleyebiliriz. Ancak faiz meselesi nedeniyle çoğu kesim bankadan uzak durmaya gayret ediyor. Hele hele dünya geneline nazaran faiz oranlarının oldukça yüksek bir ülkenin vatandaşları olarak; hemen hemen herkesi bir şekilde sıfır faizli kredi çekmenin yollarını arıyor. Biraz mantıksız gelebilir belki ama gerçekten sıfır faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar var mı bir bakalım. Bu konuda bir kaç parantez açmak gerekiyor. Şimdi ayrıntıları ile ele alalım.

Faizsiz Bankacılık Sistemi Katılım Bankaları

Faiz ile ilgili kimi vatandaşın dini düşüncesi nedeniyle kimi vatandaşın da farklı sebeplerden ötürü bazı tabuları bulunuyor. Bundan dolayı da bazı kişiler özellikle kredi konusunda bankalardan uzak duruyor. Faiz ile ilgili bu şekilde problemi olan tüketiciler için de ilk çözüm ise katılım bankaları. Katılım bankalarında faiz sistemi yerine kâr payı sistemi bulunuyor. Ayrıca kredi kelimesi de literatürde bulunmuyor. Kredi kelimesi yerine finansman kelimesi bulunuyor. Tabii ki katılım bankaları da faiz adı altında değil ancak kâr payı adı altında verdiği finansmana karşılık fazladan para alıyor. Kâr payı ve faiz oranları ise genel itibariyle benzer rakamlarda seyrediyor. Şimdi ülkemizdeki katılım bankalarına bir göz atalım.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Özellikle konut finansmanı konusunda; beğendiğiniz evi sizin için satın alan ve daha sonra size bu evi vade ile taksitle satan Kuveyt Türk Katılım Bankası; faizsiz finansman konusunda tüketicilere destek veren katılım bankalarından birisidir.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Banking Group ‘un Türkiye iştiraki olan Albaraka Türk Katılım Bankası da ihtiyaç, sağlık, taşıt, vs. gibi konularda tüketicilere finansman desteği sağlamaya devam etmektedir.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası da özel sermayeli katılım bankalarından birisi olup, konut finansmanı, araç finansmanı, KOBİ finansmanı gibi konularda faizsiz finansman desteği sağlamaktadır.

Vakıf Katılım Bankası

Katılım Bankacılığı alanında devletin iştiraklerinden birisi olan Vakıf Katılım Bankası ‘ndan cazip kâr payı oranları ile finansman desteği alabilirsiniz.

Ziraat Katılım Bankası

Yine bir diğer devlete ait katılım bankası olan Ziraat Katılım Bankası ‘ndan; faizsiz kâr payı ile finansman almanız mümkündür.

Bankalardan Alınabilecek Faizsiz Krediler

Bu noktada özellikle KOBİ ‘lerin şanslarının daha yüksek olduğunu görmekteyiz. 2016 yılında verilen ve 2017 yılında da tekrarlanan, KOSGEB destekli KOBİ ‘lerin ihtiyacına yönelik sıfır faizli kredi destekleri olduğunu görmekteyiz. 50 bin TL ‘ye kadar 36 ay vadeli verilen bu sıfır faizli kredilerin ödem eplanında; ilk yılın da  ödemesiz olduğunu görmekteyiz.

Esnaf ve KOBİ ‘lerin yanı sıra aynı zamanda çiftçilerin de sıfır faizle kredi çekebilmeleri mümkün olmaktadır. Yine bu konuda devlet desteği bulunmakta ve belli şartları taşıyan kişiler faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır. Bu noktada ise T.C. Ziraat Bankası ön plana çıkmaktadır.

Tüketiciler İçin Sıfır Faizli Krediler

Bazı bankalar tüketiciler için faizsiz olarak minik kredi kampanyaları düzenlemektedir. Bu bankalar arasında;

  • Garanti Bankası,
  • Odeabank,
  • Denizbank bulunmaktadır.

Ancak bu miktarların 1.000 – 2.000 TL civarında olduğunu, bunun da düşük vadelerle, kredi masraflı bir şekilde ve yine bazı özel şartlara (otomatik fatura ödeme talimatı, vs.) bağlandığını da yeri gelmişken hatırlatalım.

Araç Alacaklar İçin Faizsiz Krediler

Bu faizsiz krediler ise daha çok araç satan firmalar tarafından sağlanan kredilerdir. Kendi finans kurumu bulunan bazı otomotiv üreticileri, sıfır km araç kampanyalarında faizsiz kredi imkanı sağlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir