Blog

Sicil Affından Faydalanmak İçin Neler Yapılmalı

Sicil Affından Faydalanmak İçin Neler Yapılmalı

Sicil affı bilinen üzere 2017’den önce 2009 senesinde resmi gazete de yayımlanarak vatandaşların hizmetine girmişti. Sicil affı uzatıldı mı? Sorusu da bu şekilde cevaplanmış oluyor. Affın uygulamaya geçtiği zamandan bu yana bankalardan alınan kredi ve kredi kartı borçlarını ödemekte sıkıntı çeken veya ödeyemeyen birey sayısında ciddi artış oluşmuştu. Belirli bir süredir af konusunda yetkili kurumlar tarafından çalışma yapması bekleniyordu. Yeni bir çalışma için yetkililer harekete geçtiler. Torba yasayla birlikte sicil affı da meclis gündemine girmiş oldu. Meclis’te yapılan görüşmeler ile sicil affı yasal sürece girmiş oldu. Affın Resmi Gazete de yayımlanmasının ardından ilgili bireyler bu aftan yarar sağlayabilecekler. Sicil affı nasıl başvurulur gibi sorular herkesin aklını meşgul etmeye başladı. Borçlarını ödeyemeyen şahısların sicilleri, yeni yasa tasarısı ile temizlenmiş olacak. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, yayımlanan aftan 12 milyon 500 bin yurttaşın faydalanabileceği belirtildi. Yayımlanan aftan faydalananlar arasında 1 buçuk milyon esnafın yer alması düşünülüyor. Vatandaşlar yayımlanan af sayesinde iş yerleri kurabilecek, tekrardan kredi ve kredi kartı kullanmaya başlayabilecek ve finans kuruluşları ile aralarında oluşan sıkıntıları giderebilecekler.

Sicil Affı 2017

Sicil affının mecliste görüşülmesinden sonra Resmi Gazete de yayımlanması düşünülüyordu. Yasanın Resmi Gazete de yayımlanması demek affın uygulamaya geçip ilgili bireylerin hizmetine sunulması olacaktır. İlk olarak kanunun mecliste görüşülmesinin ardından sicil affının yasalaşma süreci başlamış oldu. Sicil affı nereye başvurulur sorusu da bu şekilde netlik kazandı. Resmi olarak dolaşıma girmesi ise birkaç gün sonra çıkarılan Resmi Gazete ile yayımlanması ile oldu.

Sicil Affından Yararlanmak İçin Gerekenler?

Sicil affı nedir diye sorulduğunda ,uygulamanın gayesi, şu anki koşulları ile banka ve finans kuruşları ile aralarında maddi sıkıntıları bulunan bireylerin bu sıkıntıları gidermesi, halkımızın maddi olarak ferahlamaları amaçlanmıştır. Tabi ki sicil affından faydalanabilmek için bazı koşullar bulunmaktadır. Peki, bu koşullar nedir?

Sicil Affından Faydalanabilmek İçin;

 • Affın yayımlandığı zamandan itibaren güncel borçların 6 ay içinde ödenmesi
 • Borçların 6 ay içinde ödenmesi hali gerçekleşemiyorsa, borçların yapılandırılması
 • Bir diğer borçlarını ödeyemeyen bireyler için taksitlendirme yoluna gidilmesi

Gibi koşulları yerine getirmek gerekiyor. Yukarıda da belirtilen koşulları yerine getiren bireylerin sicil affından yararlanabileceği belirtilmiştir.

Sicil Affından Faydalanabilecek Bireyler

 • Kredi notu sadece kredi kartı borçları sebebiyle düşmüş olan kişiler
 • Borçlarının ödemesini yapmış olup 5 yıllık sicil temizlenme süresini doldurmayı bekleyen bireyler
 • Borçlarını yapılandırmış, ödemelerini düzenli yapmış olmasına rağmen kredi puanı gereken düzeyin altında olan bireyler

Sicil affından fayda sağlayabileceklerdir.

Sicil Affından Faydalanmak İçin Neler Yapılmalı

Sicil Affından Yararlanmak Kişilere Nasıl Fayda Sağlayacak?

 • Başvurunun yapıldığı zamandan itibaren yapılandırılan borçlarının tamamını düzenli ödeyen veya taksitlendiren bireylerin isimleri kara listeden silinecektir
 • Kredi puanlarında yükseliş olacaktır
 • Sicili temizlenmiş kişiler yeniden yüksek kredi puanı ile birlikte kredi ve kredi kartı kullanabilir duruma geleceklerdir.

Sicilini temizleyen bireylerin faydalanabilecekleri diğer finansal durumlar da vardır. Bunlar;

 • Mortgage kredisi almak
 • Bireysel konut kredisi kullanmak
 • 48 ay vadeli bireysel kredi imkânı
 • KOSGEB destekli faizi sıfır esnaf kredisi imkânı
 • Bankaların inisiyatifine göre kredi kartı kullanımı şansı
 • Esnaflar için faizi olmayan esnaf kredisi kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir