Blog

  • Anasayfa
  • SGK

SGK Gelir Testi Başvurusu Nereye ve Ne Şekilde Yapılmalıdır?

SGK Gelir Testi Başvurusu Nereye ve Ne Şekilde Yapılmalıdır?

İşsiz olan ve SGK primlerini ödeyemeyen kişiler, sigortalarının kesintiye uğramaması için iş bulacakları süreye kadar gerek işsizlik maaşı olsun, gerek prim ödemede birkaç aylığına muafiyet olsun, veya SGK prim ücretinin ne kadar olacağının belirlenmesi olsun bu tip işlemleri için SGK gelir testine tabii tutulurlar. Bunun yanında burslar veya maddi anlamda bir şeylerden muaf olunabilecek devlet himayesinde olan işlemler için de gelir testleri yapılabilir. SGK’yı ilgilendiren kısım ise ne kadar prim ödeneceğidir. Gelir testi devlet dairelerinin genelinde geçerli olan, burslardan ödemelere kadar ihtiyaç duyulan bir belgedir, yaptırmak içinse kaymakamlığa uğramak yeterlidir.

SGK Gelir Testi Başvurusu Hakkında

Kişiler SGK primlerini yine bu kurum üzerinden ödedikleri için, kurum tarafından istenen bu gelir tablosunun da yine kendileri tarafından verileceğini düşünürler ancak bu yanlıştır, yani SGK gelir testini bağlı bulunan kurumları aracılığı ile yaptırmaz. SGK gelir testi başvurusunda bulunan kişiler bulundukları ilçenin kaymakamlığına giderek başvuru yapmalı, ve sonuçları da yine kaymakamlıktan almalıdırlar. İkametgah olarak hangi ilçeye bağlı iseniz o ilçenin kaymakamlığına gitmeniz zorunludur, örneğin tatil amacıyla gitmiş olduğunuz bir başka ilde gelir testi talebinde bulunamazsınız, aciliyeti varsa dahi çeşitli dilekçeler yazmanız gerekecektir.

Başvuru Yapıldıktan Sonra Ne Olur?

Gelir testi sonucunda size kaymakamlığınız tarafından belgeler verilir ve bu belgeleri ikamet ettiğiniz yerin muhtarlığına onaylatmaya götürmeniz gerekir. Artık elinizde muhtardan onaylı belgeler vardır ve bunun haricinde ihtiyacınız olanlar 2 adet fotoğraf ve vesikalığınızdır. Bu üç belgeyi tekrardan kaymakamlığa götürmeniz ve içeri vermeniz gerekir, ardından gelir testi sonuçları yoğunluğa bağlı olarak en kısa sürede çıkacaktır. Bu süre 1 gün ile 1 hafta arasında değişkenlik gösterebilir.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Gelir testi yaptırmak zorunlu değildir ancak ücretsiz bir şekilde devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinden yararlanmanız açısından gereklidir, gelir testi de her ay vermeniz gereken tutarı belirleyen belgeye denir. Bu belge sonucunda maddi durumunuza göre aylık 30 TL ile 250 TL arasında rakamlar verirseniz ve böylece sağlık hizmetlerinizi bedava karşılarsınız. Kişiler daha çok yaşlılıklarını düşünerek bu primi öderler, zaten belli bir yaştan sonra da ödemenize gerek kalmayacak, devlet tarafından “Emekli Maaşı” adı altında size ödeme yapılacaktır.

SGK Primleri Neye Göre Belirleniyor?

SGK primleri tamamen kişinin gelirine göre belirleniyor, ve bu da belli oranlar dahilinde yapılıyor. Örneğin kişinin aylık maaşı 592 TL’den daha az bir tutarda ise bu kişi prim vermek zorunda olmuyor, sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanıyor ve bu kişilerin masrafları devlet tarafından karşılanıyor. 592 TL sınırı ise asgari ücrete göre belirlenmiş olup, alt sınır olarak kabul ediliyor.

Aylık gelir 592 TL ile 1777 TL arasında ise;

Bu vatandaşlar SGK primi olarak aylık 71 TL ödemek zorunda oluyor, böylece sağlık hizmetlerinden ve indirimli ilaç fiyatlarından yararlanabiliyor.

Aylık gelir 1777 TL ile 3555 TL aralığında ise;

Bu kişilerin aylık olarak SGK kurumuna ödemesi gereken tutar 213 TL oluyor, dilerlerse üye iş yeri olan kredi kartları ile bu primi 3 ay taksitle ödeyebiliyorlar. Üye iş yeri olan kredi kartları ise genel olarak devlet merkezleri bankaların kredi kartları oluyor.

Aylık geliri 3555 TL’den fazla olan kişiler için;

Bu kişiler aylık olarak 426 TL tutarında bir ödemeyi devlete yapmak zorunda oluyorlar, ve bu kişiler de primleri 3 taksite böldürebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir