SGK ALO 170 Canlı Destek | FUAT ÇAKMAK KREDİ
ALTIN 281,05
DOLAR 5,8638

SGK ALO 170 Canlı Destek

27.09.2019
A+
A-
SGK ALO 170 Canlı Destek

Sigorta ve maaş bilgisini öğrenmek isteyenler, çoğu zaman SGK’nın ilgili şubelerine giderek saatlerce sıra beklemek zorunda kalmaktaydı. Ancak SGK ALO 170 Canlı Destek Hattı’nın hayata geçirilmesi ile birlikte, akıllarda var olan onlarca soru dakikalar içinde yanıt bulmaya başladı. Elbette yalnızca sigortaya dair değil, İş Kanunu’nda yer alan onlarca maddeye dayalı soru, uzmanları tarafından bu hat üzerinde yanıt buluyor. Ayrıca sorduğunuz soruların belli bir yanıtlama süreci de olabiliyor. Bunun için söz konusu sorunuzu sisteme girdikten sonra sizlere bir referans numarası tanımlanıyor. 3 iş günü içerisinde bu referans sorgu numarası ile ilgili sorunuzun yanıtına ulaşabiliyorsunuz.

Eğer herhangi bir kurum ile ilgili mevzuat bilgisi eksikliğiniz bulunuyor ise SGK ALO 170 Canlı Destek yanınızda. SGK, MYK, İŞKUR ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mevzuatlarına sistem üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu sistem üzerinden yapacağınız başvurularınız için kimlik bilgilerinize, işe giriş ve çıkış bilgilerinize ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle Canlı Destek hattını aramadan önce bu bilgileri hazırda bulundurmanız gerekir.

SGK ALO 170 Canlı Destek Hattı Üzerinden Hangi İşlemler Yapılabilir?

SGK ALO 170 Canlı Destek hattı üzerinden birden fazla işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilgili işlem formunu doldurmanız ve kişisel bilgilerinizi bu formda belirtmeniz gerekiyor. İşleminizi gerçekleştirdikten sonra yine SGK ALO 170 Canlı Destek sayfası üzerinden TC kimlik numaranızı, bildirim numaranızı ve sistem doğrulama kodunu istenilen boşluklara yazarak ilgili bildiriminizin sonucuna ulaşabilirsiniz. İşte SGK ALO 170 Canlı Destek hattından yapabileceğiniz işlemler;

 • İşyeri ve işvereniniz ile ilgili şikâyette ya da ihbarda bulunabilirsiniz,
 • Müşteri destek ekibinden canlı destek hizmeti alabilirsiniz,
 • Konuşma ya da duyma engeliniz bulunuyor ise yine canlı destek hattından işaret dili ile sorun ya da sorularınızı dile getirebilirsiniz,
 • Çalışma Bakanlığı, İŞKUR, SGK gibi kurumların mevzuatlarına yine bu sistem üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu işlemleri yapabilmeniz için öncelikle ekrana çıkan bilgi formunu doldurmanız gerekiyor. Bu forma adınızı, soyadınızı, TC kimlik numaranızı, telefon numaranızı ve mail adresinizi yazmanız gerekmektedir. Ardından ilgili formun hemen altında bulunan görüşmeyi başlat butonuna tıklayarak, uzman müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz. Görüşmenin ardından, size verilen başvuru formunu kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.

En Sık Aratılan Konular

SGK ALO 170 Canlı Destek Hattı mavi kartlılar ve yabancı uyruklular için de pek çok soruyu yanıtlıyor. Özellikle de çalışma izni konusunda akıllardaki pek çok soru yanıt buluyor. İşte çalışma iznine dair bu sistem üzerinden yanıt bulabileceğiniz sorular;

 • Çalışma izninin harcı var mı?
 • Çalışma izni olmayanlar için ve onları çalıştıranlar için idari para cezası bulunuyor mu?
 • Çalışma izni alanlar aynı zamanda ikamet izin harcı ödemek durumunda mıdır?
 • 6735 numaralı kanun kimleri kapsar?
 • Çalışma izni olmayan ancak buna rağmen çalışan ve tespiti yapıldığında para cezasına çarptırılan yabancı uyruklu kişiler için uygulanan müeyyideler nelerdir?
 • İzin almak sureti ile Türk vatandaşlığından ayrılarak mavi kartlı olan kişilerin çalışma izni alması zorunlu mudur?
 • Yabancı uyrukluların alacağı çalışma iznini hangi kurum verir?

Yabancı uyrukluların ve onları çalıştıranların en sık sorduğu sorular arasında bunlar geliyor. Ancak SGK ALO 170 Canlı Destek hattından alabileceğiniz bilgiler bunlarla sınırlı değil. Örneğin iş sağlığı ve güvenliği kapsamında, hem çalışanların, hem de işverenlerin onlarca sorusu sistem üzerinden yanıtlanıyor. Hatta deniz iş kanunu da yine sistemde ayrıntıları ile birlikte yer alıyor. Basın yayın organlarında çalışanlar da kendilerini ilgilendiren pek çok ayrıntıyı bu sistem üzerinden öğrenebiliyor.

Fuat Çakmak
Fuat Çakmak
KOSGEB, Banka kredileri ve kredi kartları hakkında tüketicilerin doğru yönde bilgilendirilmesi için içerikler hazırlıyorum. Aklınıza takılan sorularınız olursa lütfen makale altındaki yorumlar kısmından yazarak bana ulaşabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.