Blog

Sermaye Olmadan Kendi İşinin Sahibi Olmak

Sermaye Olmadan Kendi İşinin Sahibi Olmak

Sermayesiz iş yeri sahibi olunabilir mi ?

Günümüz de çoğu insan kendi işinin patronu olmak ister. Fakat çoğu kimse bunu sermaye yetersizliklerden dolayı yapamaz. İş kurmak istiyorum ama param yok ve yine de kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız bu yazımız size göre.

Öncelikli olarak iş kurmak için gerekli olan şeyler özgüven, sabır ve çok çalışmadır. Bunlar eğer ki sizde bulunuyor ise sermayeniz olmadan işinizi kurabilir, hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Birçok insan kendi işinin patronu olma hayali kurar fakat iş kurmak o kadar da kolay bir şey değildir. Hele ki sermayeniz az ya da hiç bulunmuyor ise. Param olmadan nasıl iş kurabilirim gibi bir soru varsa aklınızda, becerileriniz ve orijinal fikirleriniz ile sermayesiz iş kurma sizin için biraz daha realist bir düşünce olabilir. Biraz özveri, kendine inanma, kolay pes etmemek ve fazla çalışma ile o kadar da zor bir düşünce olmadığını anlayacaksınız.

sermayesiz kendi işini kurmak

 

Nereden Sermaye Bulabilirsiniz

Günümüz Nasrettin hocanın fıkraları gibi parayı veren düdüğü çalar şeklinde geçiyor. Her şeyin para üzerinde ilerlediği bu düzen de eğer siz de iş kurmak istiyorsanız ama maddi gücünüz yok ise bu konu gözünüzü korkutmasın. Param olmadan iş kurmak istiyorum diyorsanız bu konuyu halledebileceğiniz çeşitli destekleri size önereceğiz. Sermayeniz yok ve hala daha iş kurmak istiyorsanız işte size önerilerimiz;

  • Dostlarınızdan, çevrenizden size destek olma amaçlı borç para alabilirsiniz
  • Yakın çevrenizden güvendiğiniz kişiler ile ortaklık kurabilirsiniz
  • Bunlar sizin için geçerli değil ise çeşitli finans kuruluşlarının iş kurmak isteyenlere verdiği kredi fırsatlarını değerlendirebilirsiniz
  • Bankalar ile geçmişiniz pek parlak değil ve kredi çekemiyorsanız esnaf ve sanatkârlar odasının iş kurmak isteyen girişimcilere verdiği kredileri değerlendirebilirsiniz

Saydığımız bu önerilerden bankalar için elbette ki kredi notunuz yüksek olması ve geçmişte bankalar ile sorununuzun bulunmaması gerekiyor. Eğer bankalar ile geçmişiniz kötü ya da kara listede iseniz esnaf ve sanatkârlar odasına başvurabilirsiniz. Esnaf ve Sanatkârlar Odası sizin kurmayı düşündüğünüz işi veya projeyi destek alabilecek şekilde görür ise size gereken desteği sağlayacaktır.

Kredi notunuz yeterli ise ve bankalar size kredi verebiliyorsa bu sefer de önem vermeniz gereken bir diğer ayrıntı, hangi banka hangi şartlarda kredi veriyor. Kurmayı istediğiniz iş ve düşündüğünüz projeler için size göre en iyi krediyi bulmak yine size kalıyor. Günümüz de iş kurma hayali olan ama sermayesi olmayan bireylerin en çok tercih ettiği krediler devlet destekli kredilerdir. Çeşitli finans kuruluşlarının aracı olması ile verilen bu krediler düşük faiz oranları ve yüksek vade sayısıyla kullanıcılarını bekliyor. Kurmayı istediğiniz işinizin projesini hallettiniz, sermaye için çeşitli finans kurumlarından kredi de temin edebiliyorsunuz ama bu sefer de alacağınız kredinin faiz ve vadesine çok önem vermeniz gerekiyor. Eğer ki düşük vadeli bir kredi kullanmak isterseniz ödeme sıkıntıları yaşayabilirsiniz. Yüksek vadeli krediler de ise göz korkutan detay ise ileri ki vakitler de oluşabilecek kriz ve enflasyon değerlerinin kötüye gitmesi. İşte bu nedenlerden dolayı eğer ki kredi alarak iş kurmayı planlıyorsanız çok iyi hareket etmeli, her şeyi iyi planlamalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir