Blog

Sera Kurmak Amacı ile Devlet Destekli Kredi veya Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Sera Kurmak Amacı ile Devlet Destekli Kredi veya Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Seralar, bitkilerin yaşayabileceği ve gelişimini rahatlıkla gösterebilmesi için uygun ortamların sağlandığı alanlara denir. Sera için uygun ortam şartları oluşturulurken cam, plastik, fiberglas gibi ışığı geçiren ancak ısıyı içeride tutmayı bir nebze başaran maddelerden yardım alınır. Seracılık özellikle hava şartları elverişli olmayan, genellikle soğuk mevsimlerin etkisi altında kalan bölgelerde uygulanır. Uygulanma amacı ise aslında o bölgenin toprağı için ideal olan bir ürünü sırf hava şartları kötü diye üretememekten kaynaklanır, çiftçiler de böyle bir çözüm bulmuş, devlet de bu çözümü ihracat için destekler hale gelmiştir.

Devlet destekli sera kredisi

Sera Alanları Oluşturmak Maliyetli Midir?

Sera alanı oluşturmak isteyen kişiler elbette bunun kaça patlayacağını merak eder, bu açıkçası ne kadarlık bir alana sera yapmak istediğinize bağlıdır, metre karesi artan bölgelerde doğal olarak sera için ayırmanız gerekecek fiyat da artmış olacaktır. 1 dönümlük bir araziye sera yapmak ve işe böyle başlamak istiyorsanız, devlet desteği haricinde 25.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekir. Bu rakam kırsal kesimde yaşayan, tek geçim kaynağını hayvancılık ve tarımdan elde eden çiftçi veya köylü için büyük bir sayıdır. Zaten 25.000 TL’lik giderin yaklaşık olarak 15.000 TL’si seranın etrafını çevirmek, ısıyı içeride tutmak için harcanmaktadır. 15 bine ek olarak işçilik masrafları, naylon giderleri de eklenince bir dönümlük sera sahibi olmak 25 bine mal oluyor.

Sera Kurmak İsteyenlere Devlet Desteği

Devlet son zamanlarda köylünün kente göçünü engellemek, tarıma verilen önemin azalmasının önüne geçmek amacıyla “Genç Çiftçi Projeleri” kapmasında teşvik paraları veriyor. Genç çiftçiden kasıt elbette yaş olarak değil, deneyim olarak değerlendiriliyor, yeni sera açacak olan çiftçiye bu işe girişirken maddi anlamda zorlanmasın diye toplu para veriyor. Zaten verdikleri bu parayı da “Köye Dönüş Hibesi” adı altında değerlendiriyor, ham madde üretimimizi arttırmaya çalışıyor. Ancak devlet vereceği bu toplu para için bazı şartlar koşuyor, uygulamayanlara ise bu parayı vermiyor. Şartlardan bazıları şu şekilde;

1- Sera kurmak isteyen kişi, öncelikle en az 1000 metre karelik bir alanda faaliyetlerini başlatmak zorunda olacak. Yani deneyimsiz olan çiftçinin başarısızlığı sonucunda ciddi alan kayıpları yaşamamak adına öncelikle bir dönümlük arazi ile uygulamasını başlatıyor. Zaten seracılık yapacak olan kişi 1.000 metre kareden daha az olan bir alanı istemiyor.

2- Seralarda basınçlı sulama sisteminin kullanılmasını ön görüyor, bunun hem sera içerisinde yetişecek ürünler için daha uygun bir seçim olduğunu söylüyor, hem de su israfının önüne geçmeyi bu şekilde sağlamış oluyor. Zaten yaklaşık 10 senedir devlet desteği ile yapılmış olan projelendirme sistemleri şayet tarıma dayalı ise, tamamında bu şart zorunlu kılınıyor.

3- Devletin çiftçiye vereceği hibe, 30.000 TL gibi bir rakamdan başlıyor, rakamda ufak oynamalar da oluyor. Oynamaları belirleyen etkenler ise seracılık yapacak olan kişinin, üretmek istediği ürünün cinsine, yetişme süresine, ne kadar ilgilenilmesi gerektiğine ve hassasiyetine göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin çok fazla su isteyen bir bitki ile, az su isteyen bitkiye aynı tutarda hibe verilmiyor, elbette sulama sistemleri farklılığından ötürü bu rakam değişkenlik gösterebiliyor.

4- Sera kurmak istenilen alanlardaki nüfus sayısı maksimum 20.000 kişi ile sınırlandırılacak, ve bu protokol 81 il genelinde geçerli sayılacak.

Şayet sera kurmak istiyorsanız ve devlet destekli vergi hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Ziraat Bank şubelerine uğrayıp, aklınızda olan projeden bahsetmeniz gerekecektir. Bunun sonucunda hibe verilip verilmeyeceği, verilecekse ne kadarlık bir tutarda verileceği netleşecektir.

6 Yorum

  1. Sera kurulumunda bizim bölgede hangi çeşit sera kurulumu nu öneriyorsunuz

    ŞANLIURFA BOZOVA KESMETAS MAHALLESİ

  2. Sera kurulumunda bizim bölgede hangi çeşit sera kurulumu nu öneriyorsunuz

    ŞANLIURFA BOZOVA KESMETAS MAHALLESİ

  3. İyi günler Fuat bey ben çanakkale merkezden yazıyorum makalenizi şimdi okudum ve çok anlaşılır ve yol gösterici buldum bende 2000 metre karelik topraksız tarım çilek seraçılıgı yapmak istiyorum tarım sektöründe 15 yıllık deneyimim var seracılıkta ise 2 yıllık deneyimim var günümüz fiyatlarıyla 1000 metre kare sera için 50 55 bin TL gidiyor yani benim projem için ortalama 100 bin TL gidiyor bu konuda bana nasıl yol gösterebilirsiniz şimdiden çok teşekkürler

  4. İyi günler Fuat bey ben çanakkale merkezden yazıyorum makalenizi şimdi okudum ve çok anlaşılır ve yol gösterici buldum bende 2000 metre karelik topraksız tarım çilek seraçılıgı yapmak istiyorum tarım sektöründe 15 yıllık deneyimim var seracılıkta ise 2 yıllık deneyimim var günümüz fiyatlarıyla 1000 metre kare sera için 50 55 bin TL gidiyor yani benim projem için ortalama 100 bin TL gidiyor bu konuda bana nasıl yol gösterebilirsiniz şimdiden çok teşekkürler

  5. İyi günler ben topraksiz tarimla marul yetiştiriciliği yapamak istiyorum ve ilk aşamada kosgebe 1 veya 2 donumluk yee icin bas vursak devlet desteği kacbin tl olur.

  6. İyi günler ben topraksiz tarimla marul yetiştiriciliği yapamak istiyorum ve ilk aşamada kosgebe 1 veya 2 donumluk yee icin bas vursak devlet desteği kacbin tl olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir