Sera Kurmak Amacı ile Devlet Destekli Kredi veya Hibe Kredi Nasıl Alınır?


Seralar, bitkilerin yaşayabileceği ve gelişimini rahatlıkla gösterebilmesi için uygun ortamların sağlandığı alanlara denir. Sera için uygun ortam şartları oluşturulurken cam, plastik, fiberglas gibi ışığı geçiren ancak ısıyı içeride tutmayı bir nebze başaran maddelerden yardım alınır. Seracılık özellikle hava şartları elverişli olmayan, genellikle soğuk mevsimlerin etkisi altında kalan bölgelerde uygulanır. Uygulanma amacı ise aslında o bölgenin toprağı için ideal olan bir ürünü sırf hava şartları kötü diye üretememekten kaynaklanır, çiftçiler de böyle bir çözüm bulmuş, devlet de bu çözümü ihracat için destekler hale gelmiştir.

Sera Alanları Oluşturmak Maliyetli Midir?

Sera alanı oluşturmak isteyen kişiler elbette bunun kaça patlayacağını merak eder, bu açıkçası ne kadarlık bir alana sera yapmak istediğinize bağlıdır, metre karesi artan bölgelerde doğal olarak sera için ayırmanız gerekecek fiyat da artmış olacaktır. 1 dönümlük bir araziye sera yapmak ve işe böyle başlamak istiyorsanız, devlet desteği haricinde 25.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekir. Bu rakam kırsal kesimde yaşayan, tek geçim kaynağını hayvancılık ve tarımdan elde eden çiftçi veya köylü için büyük bir sayıdır. Zaten 25.000 TL’lik giderin yaklaşık olarak 15.000 TL’si seranın etrafını çevirmek, ısıyı içeride tutmak için harcanmaktadır. 15 bine ek olarak işçilik masrafları, naylon giderleri de eklenince bir dönümlük sera sahibi olmak 25 bine mal oluyor.

Sera Kurmak İsteyenlere Devlet Desteği

Devlet son zamanlarda köylünün kente göçünü engellemek, tarıma verilen önemin azalmasının önüne geçmek amacıyla “Genç Çiftçi Projeleri” kapmasında teşvik paraları veriyor. Genç çiftçiden kasıt elbette yaş olarak değil, deneyim olarak değerlendiriliyor, yeni sera açacak olan çiftçiye bu işe girişirken maddi anlamda zorlanmasın diye toplu para veriyor. Zaten verdikleri bu parayı da “Köye Dönüş Hibesi” adı altında değerlendiriyor, ham madde üretimimizi arttırmaya çalışıyor. Ancak devlet vereceği bu toplu para için bazı şartlar koşuyor, uygulamayanlara ise bu parayı vermiyor. Şartlardan bazıları şu şekilde;

1- Sera kurmak isteyen kişi, öncelikle en az 1000 metre karelik bir alanda faaliyetlerini başlatmak zorunda olacak. Yani deneyimsiz olan çiftçinin başarısızlığı sonucunda ciddi alan kayıpları yaşamamak adına öncelikle bir dönümlük arazi ile uygulamasını başlatıyor. Zaten seracılık yapacak olan kişi 1.000 metre kareden daha az olan bir alanı istemiyor.

Devlet destekli sera kredisi

2- Seralarda basınçlı sulama sisteminin kullanılmasını ön görüyor, bunun hem sera içerisinde yetişecek ürünler için daha uygun bir seçim olduğunu söylüyor, hem de su israfının önüne geçmeyi bu şekilde sağlamış oluyor. Zaten yaklaşık 10 senedir devlet desteği ile yapılmış olan projelendirme sistemleri şayet tarıma dayalı ise, tamamında bu şart zorunlu kılınıyor.

3- Devletin çiftçiye vereceği hibe, 30.000 TL gibi bir rakamdan başlıyor, rakamda ufak oynamalar da oluyor. Oynamaları belirleyen etkenler ise seracılık yapacak olan kişinin, üretmek istediği ürünün cinsine, yetişme süresine, ne kadar ilgilenilmesi gerektiğine ve hassasiyetine göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin çok fazla su isteyen bir bitki ile, az su isteyen bitkiye aynı tutarda hibe verilmiyor, elbette sulama sistemleri farklılığından ötürü bu rakam değişkenlik gösterebiliyor.

4- Sera kurmak istenilen alanlardaki nüfus sayısı maksimum 20.000 kişi ile sınırlandırılacak, ve bu protokol 81 il genelinde geçerli sayılacak.

Şayet sera kurmak istiyorsanız ve devlet destekli vergi hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Ziraat Bank şubelerine uğrayıp, aklınızda olan projeden bahsetmeniz gerekecektir. Bunun sonucunda hibe verilip verilmeyeceği, verilecekse ne kadarlık bir tutarda verileceği netleşecektir.Etiketler:

Sera Kurmak Amacı ile Devlet Destekli Kredi veya Hibe Kredi Nasıl Alınır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ramazan dedi ki:

    Sera kurulumunda bizim bölgede hangi çeşit sera kurulumu nu öneriyorsunuz

    ŞANLIURFA BOZOVA KESMETAS MAHALLESİ

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
50.000 TL 48 Ay Vadeli En Uygun Kredi Veren Bankalar

Artan ihtiyaçlardan ve finansman gereksinimlerinden dolayı bankalar, 2018 yılına az bir süre kala oldukça güzel kampanyaları aktif etmiştir. Düşük faiz...

Kapat
Web sitemiz tamamen fuatcakmak.com.tr yapısı ile kullanıcılarına daha iyi hizmet ve bilgilendirme vermek için kurulmuştur. Sitemizde genellikle banka kredisi ürünleri, belgeleri ve bilgileri hakkında paylaşımlar yayımlanmaktadır.
Gelir Belgesiz Kredi | Sicili Bozuk Olanlara Kredi | Hayvancılık Hibe Destekleri