Blog

SBM Trafik Sigortası Sorgulama

SBM Trafik Sigortası Sorgulama

Ülkemizin son bir iki yıldır en büyük gündemlerinden  birisi de trafik sigortası meselesi. Sigorta şirketlerinin sürekli zarar ediyoruz beyanları, bunun yanında artan sigorta fiyatları, vatandaşın artık sigorta yaptırmadan aracına binmeyi tercih etmesi, vs. Gibi yoğun bir gündem yaşandı. Trafik sigortası fiyatları yakın bir zaman önce ciddi bir tavan yaparken, son bir değişikliki ile rakamlar biraz daha makul seviyelere çekildi. Hatta sigorta fiyatları konusunda bazı ilave çalışmalar da yapılarak, vatandaşın tek bir kalemde tüm sigorta şirketlerinden teklif alabileceği bir portal olan SBM hayata geçirildi. SBM konusunda herkes yeteri kadar bilgiye sahip olunmadığını düşündüğümüz için; bu yazımızda sizlere SBM trafik sigortası sorgulama ve teklif alma işlemleri nasıl yapılır ayrıntılı bir şekilde ele alarak anlatmaya çalışacağız.

SBM trafik sigortası teklif alma sorgulama

SBM Nedir, Sistem Nasıl İşliyor

SBM dediğimiz Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ‘nin kısa adı olup, tüm sigorta şirketleri ile ilgili aracınız için teklif alacağınız genel bir bilgilendirme platformudur. Sisteme giriş yaparak, herhangi bir üyeliğe, vs. Gerek kalmadan sigorta şirketlerinin hepsinden tek seferde sigorta teklifi alabilirsiniz. Bu teklifler ışığında hangi sigorta şirketinin daha uygun fiyata zorunlu trafik sigortası yaptığını öğrenerek, zorunlu sigorta maliyetilerinizi daha aşağılara düşürebilirsiniz. Bu noktada sigortanızın içeriğine de dikkat etmeniz gerektiğini yeri gelmişken sizlere hatırlatalım.

SBM ‘den Nasıl Sorgulama Yapacağım

İlk etapta zor bir işlem gibi gözükse de aslında oldukça kolay olan SBM zorunlu trafik sigortası prim bedeli sorgulama işlemi için öncelikle SBM ‘nin resmi internet sayfası olan www.sbm.org.tr adresine girmeniz gerekecektir. Buraya girdikten sonra karşınıza açılacak ekrandan ise; “Trafik Sigortası Teklif Alma Sayfasına Gidiniz” yazan bölüme tıklamamız gerekecek, böylelikle artık karşımıza bize ait bazı bilgileri gireceğimiz bir ekran çıkacaktır.

Bilgileri Doğru Girmelisiniz

Açılan bu sayfadan da artık sorgulama işlemimize devam ediyoruz. Kimlik tipi bölümünü “TC Kimlik” olarak seçmemiz gerekiyor. Hemen altında yer alan “Kimlik No” bölümüne de on bir haneli TC kimlik numaramızı yazacağız. Eğer aracınız şirket adına kayıtlı ise; Kimlik Tipi bölümünden “Vergi Kimlik” olarak seçim yapabilir ve Kimlik No bölümüne de Vergi kimlik numaranızı yazabilirsiniz. Bu bölümleri bitirdikten sonra artık hemen altında yer alan PLAKA bölümüne; zorunlu trafik sigortası yaptırmayı düşündüğümüz aracımızın plakasını yazacak, sonrasında BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanında kutucuğu tıklayarak, hemen onun altında bulunan “Bilgilendirme formunu okudum, kabul ediyorum” cümlesinin yanındaki kutucuğu işaretliyoruz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra ise; artık TEKLİF AL diyerek işlemimizi tamamlıyoruz.

Kısa Bir Süre Beklemek Gerekiyor

TEKLİF AL butonunua tıkladıktan sonra sistem otomatik olarak sigorta şirketlerinden teklif almaya başlayacak ve aldığı teklifleri de tek bir liste halinde önünüze sunacaktır. Tüm tekliflerin tek bir listede veriliyor olması elbette sigorta şirketlerinin teklifleri arasında daha rahat bir kıyas yapmanızı sağlayacaktır. Bazı şirketlerden o an için teklif alınamıyor olabilir. Böyle durumlarda biraz zaman geçtikten sonra tekrar bir teklif alma işlemi gerçekleştirmeniz sorunu çözebilir.

Bu Fiyatlar Kesin Fiyatlar mı

SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) üzerinden alacağınız teklifler genel anlamda asıl rakamlar olup, yine de ilgili sigorta şirketlerinin acentelerinden tekrar bir teklif almanız yararınıza olacaktır. Acentenizin tanıdık olması halinde belki kendi komisyonundan indirim yapabilecek ya da sigorta şirketinin ekstra indirim sağlayabildiği hususları sizin adınıza değerlendirebilecektir. Bu nedenle sadece SBM ‘den alacağınız veriler ışığında hareket etmemeniz cebiniz adına en doğru karar olacaktır.

4 Yorum

  1. 5 Yıldızı veririm emeğinize sağlık çok açıklayıcı ve gerçekten emek harcandığı belli makalenizin başarılarınızın devamını dilerim.
    insanlara makaleleriniz ile daha faydalı işler yapacağınızdan eminim.

    Saygılar.

  2. 5 Yıldızı veririm emeğinize sağlık çok açıklayıcı ve gerçekten emek harcandığı belli makalenizin başarılarınızın devamını dilerim.
    insanlara makaleleriniz ile daha faydalı işler yapacağınızdan eminim.

    Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir