Blog

Devlet Desteği İle Salma Tavukçuluk Kredisi Alma Şartları

Devlet Desteği İle Salma Tavukçuluk Kredisi Alma Şartları

Salma tavukçuluk, özellikle kentleşmenin ülkenin her yerine nüfuz etmesiyle beraber daha da değere binmiş olan bir sektördür. Sektörün asıl amacı fabrikasyon tavuk üretimini durdurmak, tavukların bir ay içerisinde ışıklı ortamda şişirilerek büyümesini, hormonlu etler ve yumurtalar vermesini engellemekten geçer. Ülkemizde özellikle Marmara bölgesinde yaygın olarak yapılan kümes hayvancılığı, fabrikasyon üretimin neredeyse tavan yaptığı yerlerdendir. Dünya geneline bakacak olursak özellikle Amerika’da yaygın olan küçük yerlerde tavukları şişirerek büyütme yöntemi, oldukça sağlıksızdır. Sağlığa daha yararlı diyerek tüketilen beyaz et, kar amacı güdülerek hızlıca yetiştirilince çok daha zararlı hale gelmektedir.

Salma Tavukçuluk Zor Mudur?

Her meslekte olduğu gibi salma tavukçuluk sektöründe de zorluklar vardır, ancak kazanacağınız para yaşayacağınız zorluğa değecek niteliktedir. Marketlerin şoklanmış tavuk satılan bölümlerinde bir tavuğun fiyatı 7-8 lira aralığında değişkenlik gösterir, bunun yanında salma tavukçuluk yapılan çiftliklerde satılan tavukların fiyatı 40-45 TL aralığındadır. Aralığın bu kadar uçurum olmasının nedeni ise salma tavukçulukta tavukların gezerek büyümesi, gün ışığından ve geceden faydalanmasından kaynaklanır, böyle tavukların vereceği yumurta da son derece sağlıklıdır, diğer yumurtalar göre yine belli bir fiyat farkı ile satışa çıkartılır.

Salma Tavukçuluk Tesisi Açmak?

Gezen tavukların bulunduğu çiftliklerden açmak isterseniz, size maliyeti hem içerisinde bulunacak tavuk sayısına, hem de metrekaresine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Örneğin;

500 Tavukluk Çiftlik Açmak

Yaklaşık olarak 500 tavukluk bir çiftlik açmak isterseniz, 80 metre karelik bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanında bu alanın tavukları salmak için bir bahçesi olmalı, alandan bahçeye belli yükseklikte (40×120) altışar kapı çıkışı gerekecektir. Bir tavuk için ortalama alan 8×11 santimetrelik dikdörtgen olmaktadır, zaten gece saatlerinde kapalı alana giriş yapacak olan tavuklar için bu son derece yeterli bir sayıdır. Böyle bir çiftliğin kurulumu için yaklaşık olarak 35.000 TL‘yi gözden çıkarmanız gerekecektir.

2000 Tavukluk Çiftlik Kurmak?

Yukarda bahsettiğimiz şeyler burası için de geçerlidir, sadece yukarıdaki şartlarda 500 tavuk için ölçüler verilmişti. 2000 tavukluk bir çiftlik için ise yaklaşık 300 metre karelik bir alan gereklidir. Böyle bir çiftliği kurma maliyeti ise yaklaşık olarak 130.000 TL’dir.

Salma Tavuk Çiftliği İçin Başvuru Merkezleri Nelerdir?

Bulunduğunuz il veya ilçedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık merkezlerinden, varsa Kırsal Kalkınma Müdürlüklerinden veya Tarım Kooperatif Merkezlerinden salma tavukçuluk alanı açmak için izin isteyebilir, teşvik başvurusunda bulunabilirsiniz. Teşvikler genelde başvuru yapan ve şartları yerine getiren hemen herkese verilir. Ancak devletin teşvik için vereceği 50.000- 100.000 TL aralığındaki ücreti almaya hak kazanmak için belli başlı şartları yerine getirmek zorundasınız. Bu şartlardan bazıları;

1- Tavuk merkezi açacağınız alan ve metrekareye düşecek olan tavuk sayısı bir oranda olmalıdır, 1 metrekarelik alana 6 tavuk sığacak şekilde ayarlanmalıdır. Yani ortalama veriler şu şekilde olmalıdır;

  • 100 tavuk beslemek istiyorsanız 16 metre kare alan,
  • 500 tavuk beslemek istiyorsanız 80 metre kare alan,
  • 1000 tavuk beslemek istiyorsanız 165 metre karelik

bir alana ihtiyaç duyarsınız. Tavukların da rahatını düşünmek zorunda olduğunu bu sistemde şayet şartları yerine getirmediyseniz hibe parasından yararlanamazsınız.

Hibe Parası Neye Göre Değişkenlik Gösterir?

Genel olarak devlet baş vuru yapan ve şartları yerine getiren herkese 50.000 TL’lik hibeyi vermektedir. Ancak başvuru yapan kişinin deneyimi varsa ve daha fazla tavuk bakabilecek bir alana sahipse doğal olarak vereceği hibeyi de arttıracaktır. Bunun haricinde devlet 0 faizli 100.000 TL’lik bir kredi imkanını da bu merkezlerden açmak isteyenlere sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir