Rüzgar Gülü Elektriği Devlet Desteği | FUAT ÇAKMAK KREDİ
ALTIN 282,35
DOLAR 5,8981

Rüzgar Gülü Elektrik Üretimi Devlet Desteği

03.06.2019
A+
A-
Rüzgar Gülü Elektrik Üretimi Devlet Desteği

Rüzgar Gülü Elektrik Üretimi Devlet Desteği 

Rüzgar gülü ile elektrik üretimi sağlamak isteyen kişilerin bu konuda bir bilimsel bilgiye ihtiyaçları olduğu kesindir. Havanın içerisinde gözle görülemeyen maddelerin var olduğunu bilmek gerekmektedir. Hava gözle görülemeyen bir maddedir. Havanın en büyük özelliklerinden birisi bulunduğu ortamı tamamen kaplamasıdır. Hava çok hızlı hareket etmekte olan ve bulunduğu ortama hızlıca yayılan bir maddedir. Havanın içindeki maddelerde hızlı davranmaktadır. Bu maddelerin hızlı olmasının kanıtı ise havanın hızlıca yayılmasıdır. Bu konuda birçok araştırma yapılmış ve bilimsel olarak kanıtlanan durum bu şekilde olmuştur. Rüzgar gülü elektrik üretimi devlet desteği olarak da sağlanmaktadır. Bu konuda bir iş yapmak isteyen kişinin rüzgar gülü ne kadar üretir, rüzgar gülü fiyat listesi, rüzgar türbini maliyeti gibi konularda bilgi sahibi olmalıdır.

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Rüzgar enerjisi, yukarıda bahsetmiş olduğumuz havanın özelliklerini kinetik enerjiye dönüştürme işlemidir. Havanın özelliklerinin kinetik enerjiye dönüştürülmesine rüzgar enerjisi adı verilmektedir. Hidro elektrik ise su gibi bir sıvı maddenin yerden hareket sağlayarak yer değiştirme özelliğini kullanarak enerji elde etme işlemine verilen addır. Bu işlemi ortaya çıkarmakta olan üretim merkezlerinin isimleri de Hidro Elektrik Santralidir. Rüzgarın özelliklerini kullanarak elektrik üreten merkezlere ise rüzgar santrali ismi verilmektedir. Bu sistemin sağlanmasıyla birlikte kurulumu tamamlandıktan sonra, pervaneler rüzgarın enerjisiyle beraber şaft denen yapı dönmeye başlar bu durumda da enerji üretimi başlar. Bu işlemin sonrasında uygun bir jeneratör bulunur ve takılır. Belli sistemlerle takılan bu jeneratör hareket enerjisini sağlamaktadır.

Rüzgar Enerjisi Ne Zaman İşlemektedir?

Rüzgar enerjisi işlemine sabahın erken saatlerin güneşin ilk doğduğu an ile birlikte başlamaktadır. Geceleri oluşmakta olan soğuk hava enerjisinin havadan yere yakın kesimleri, güneşin doğduğu an itibari ile güneşten gelen ışınlarla birlikte ısınmaya başlamaktadır. Bu işlemle birlikte havanın ısınma süreci başlamaktadır. İlk okul ya da lise zamanında görmüş olduğunuz fizik derslerinden de hatırlayacağınız üzere soğuk havanın ısınmaya başlaması durumudur. Bunun sonrasında ise ısınmış olan hava genleşmektedir. Genleşen hava da yükselir. Bu durumla birlikte havadaki atmosferde bulunan soğuk hava tabakası yere doğru inmektedir. Bu durumun sonrasında soğuk hava ile sıcak hava yer değiştirir, bunun sonucu olarak da rüzgar oluşmaktadır.

 

Rüzgar Türbini Yapısı

Rüzgar tribünü yapısı üç sistemden oluşmaktadır. Bunlar ise;

  • Pervane Kanatları,
  • Şaft,
  • Üreteç’tir.

Bunları açıklayacak olursak;

  • Pervane Kanatları:

Havada oluşmakta olan rüzgarın enerjisiyle birlikte pervanenin üstünde olan kanatlara çarparak pervaneyi döndürmeye başlamaktadır. Bu durum ise kinetik yani hareket enerjisi elde edilmiş demektedir. Pervaneler yapı olarak aynı yönde dönme özelliğiyle tasarlanmıştır.

  • Şaft:

Rüzgarın çarpmasıyla birlikte dönme hareketlerini sağlayan sisteme şaft denmektedir. Bu sistemde şaft denen şeyde dönmeye başlar. Şaft dönme eylemi gerçekleştirdiğine motor içinde hareketin oluşması ve enerjinin sağlanması durumudur.

  • Jeneratör(Üreteç)

Jeneratör bu sistemde var olan en basit düzenektir. Elektromanyetik akımlarla birlikte enerji üretimi sağlanmış olmaktadır. Herhangi bir şeyde bulunan elektrik sistemlerine benzer yapıdan oluşur. İçerisinde bulunan mıknatısların ortalarında ince tellere sarılı kısım yer almaktadır. Etrafında bulunan mıknatıslarla ve de bu mıknatısların ortasında dönmesiyle başlamaktadır. Bunun sonrasında da alternatif akım denilen enerji oluşmaktadır.

Fuat Çakmak
Fuat Çakmak
KOSGEB, Banka kredileri ve kredi kartları hakkında tüketicilerin doğru yönde bilgilendirilmesi için içerikler hazırlıyorum. Aklınıza takılan sorularınız olursa lütfen makale altındaki yorumlar kısmından yazarak bana ulaşabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.