Blog

Refinansman Kredisi (PÜF NOKTALARI)

Refinansman Kredisi (PÜF NOKTALARI)

Hayalindeki evi almak için daha öncelerden yüksek faizle kredi çeken bireylere, 2017 yılında yeni gelen bir karar ile yeniden yapılandırma olanağı sunulmuştur. Hem devlet ve aynı zamanda özel bankalarda aktif olan bu işleme , Refinansman kredileri denilmektedir. Konut kredisi yapılandırma uygulamasına detaylı olarak bakmamız durumunda, toplam kredi tutarının ve kalan borcun tekrar vadelendirilmesi ve bireylerin ödeme yaparken yaşadığı zorlukların ortadan kaldırılması hedef alınmıştır.

refinansman kredisi

Refinansman; konut kredisi alarak konut kredisi almak isteyen bireyler, bu işlemi aynı zamanda uygun faiz oranları ile beraber yapmaktadır. Çünkü, geçmiş dönemlerde faiz oranlarına detaylı bir şekilde baktığımız zaman, gerçekten bir yükselme görüyoruz ve şuan oldukça düşük.

Aslında bu kredinin en çok tercih edilme sebebi, faiz oranlarının dip seviyelere gelmesidir. Fakat, yapılacak olan bu işlemlerde bazı avantajlar olduğu gibi, aynı zamanda dezavantajlar da olmaktadır. Öncelikli olarak, bireylerin kazanacağı avantajlara bakacak olursak, geçmiş dönemin faiz oranlarının değil de, günümüzdeki uygun faiz oranları kullanacağını görüyoruz. Bundan dolayı, kalan borcunuzun miktarı da, refinansman kredisi ile beraber düşecektir. Buna ek olarak konut kredilerinin yeniden yapılandırma uygulamasına başvurmadan önce, bankalarda incelenmesi gereken birkaç durum olduğunu söylemek isteriz.

refinansman kredisi 2

Konut Kredisi (Refinansman) Püf Noktalar

  • Toplam tutar ve kredi maliyeti.
  • Kredinizin kalan toplam borç tutarı.
  • Geçmiş ve şuan faiz oranları, farkları.
  • Yapılandırmada tercih edilecek olan vade süreleri.
  • Kaç Ay ödeme yapılacak?

Konut kredisi yapılandırma işlemlerini gerçekleştirmeden önce, bu 5 maddeyi iyi bir şekilde değerlendirmenizi öneriyoruz. Çünkü, bu maddeleri incelemeden hızlı bir şekilde karar verir ve işlemleri başlatırsanız, ödeyeceğiniz kredi tutarı da eş zamanlı olarak yüksek olabilir. Bunun nedeni ise, bireylerin seçtiği vade süreleri olmaktadır. Eğer düşük faiz oranlarını aktif ederken bir de vade sayılarını yukarı çekerseniz, kalan kredi borcunuz 90 bin TL civarında olsa bile, 110 bin TL gibi bir değer görebilirsiniz. Bu da doğal olarak sizlere olumsuz bir durum gösterecektir.

Konut kredisi yapılandırma işleminden faydalanmak isteyen bireylerin ise, doğrudan kredi aldıkları bankalar ile görüşmesi gerekiyor. Bankalara başvuru yapıldığı zaman, doğrudan yapılandırma işlemi değil, refinansman kredisi almak istiyorum gibi bir ibare kullanmanız gerekiyor ve devamında sizlere bir dilekçe veriliyor. Bu dilekçenin ardından en geç 15 gün içerisinde, banka sizleri işlemleri uygulamak için çağıracaktır.

Refinansman İçin En Uygun Zaman

Yüksek faizden çekilen konut kredilerini bu kredi ile düşürmeniz mümkündır. Fakat toplam kapama bedelinin %2’lik bir kısmını ceza olarak ödemeniz gerekiyor. Tabi bu toplam ödemedeki düşüş göz önüne alındığı zaman, kayda değer bir rakam olmuyor. Konut kredisi yapılandırmak için en uygun zamanı sizlere şu şekilde aktarabiliriz. 10 yıl vadeli bir konut kredisi çektiğinizi düşünelim ve daha sonra maddi durumunuz düzeldi ve kalan 7 sene var. Sizler 7 değil de uygun faiz oranıyla yapılandırdınız ve de 3 seneye düşürdünüz. Bu durumda inanılmaz bir kar sağlayacaksınız.

Fakat ilk 5 yılı geçmeniz durumunda, kazanılan kar oranı düşük olacaktır. Neden derseniz bankalar ilk 5 yılda sizin taksitlerinizde ana parayı düşük tutuyor. Dolayısı ile ilk 5 sene sadece faiz ödemesi yapmış oluyorsunuz. Kalan ana para üzerinden yapılandırma yapsanız bile, sizlerin bir yararı olmayacaktır.Bu yüzden güncel faiz oranlarını takip etmeniz, bankalar ile sürekli irtibat halinde olmanız ve en uygun faiz oranını veren bankaları araştırmanız gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir