Blog

PTT Kart Hesap Numarası Kartın Neresinde Yazar ?

PTT Kart Hesap Numarası Kartın Neresinde Yazar ?

PTT şubelerinin her geçen gün işlem çeşitliliğini artırması ile birlikte artık tıpkı birer banka gibi çalışmaya başladığını söyleyebiliriz. Para transferi, kurum ödemeleri, fatura ödemeleri, vs. gibi bir çok hususta işlemlerinizi PTT şubelerinden ya da PTT şubelerinden temin edeceğiniz PTT kartları ile PTT matiklerinden gerçekleştirebilirsiniz. PTT üzerinden para gönderim ya da alım işlemi yapabilmek için hesap numaranızı da bilmeniz gerekmektedir. Çoğu tüketici bu numarayı öğrenmek için çok çaba sarf etmekte olup, bunun en kolay yolu PTT Kartların üzerindeki numaralara bakarak hesap numaranızı öğrenmektir. Şimdiki yazımda siz değerli okurlarım için; PTT kart hesap numarası kartın neresinde yazar kısaca anlatmaya çalışacağız.

PTT Kart Üzerindeki Bilgiler

Öncelikle adınıza düzenlenmiş olan PTT kartınızın üzerinde hangi bilgiler bulunur, kısaca bunlara değinerek başlayalım.

Kart Numarası

PTT Kartınızın üzerinde dörder hane olmak üzere 4 grup halinde yazılmış olan on altı haneli bir numara bulunmaktadır. Bu numara sizin kart numaranızdır ve size özel bir numara olup, aynı numara başka bir müşteriye verilmemektedir.

Son Kullanma Tarihi

Bu PTT kartınızın son kullanma tarihi olup, bu tarihten sonra PTT kartınızı kullanamazsınız. Bu tarih sonrasında PTT kartınızı PTT Matik ‘lere taktığınızda kartınıza el koyulabilir. Böyle bir durumda ise; PTT şubelerinden yeni bir kredi kartı talebinde bulunmanız gerekiyor.

Hesap Numarası

Yeni nesil PTT kartlarının çoğunun üzerinde hesap numarası da yazmaktadır. Bu 8 haneli bir numara olup, hemen PTT kart numarasının altında daha küçük puntolarla yazılmıştır. Bu kartınızın bağlı olduğu PTT hesabınızın numarasıdır. Hesap numaranızı buradan bulabilirsiniz.

PTT Hesap Numaramı Nereden Sorgulayabilirim

PTT kartınızın üzerinde eğer hesap numaranız yazmıyorsa; bu durumda hesap numaranızı öğrenebileceğiniz bir diğer araç da; PTT kartınızı alırken işlem sırasında PTT şube görevlisi tarafından size verilen dekonttur. Burada Hesap No yazan bölümdeki rakamlar sizin PTT hesap numaranız anlamına gelmektedir. Bu numarayı cep telefonunuza kaydederek, sürekli sorgulama yapmaktan kurtulabilirsiniz.

PTT ‘den Hesap Numarası ile Nasıl Para Gönderilir

PTT ‘den para göndermek isteyen kişiler; ister karşıdaki kişinin PTT hesabı olsun, isterse de olmasın bu işlemi gerçekleştirebilir. Böyle bir şart aranmamaktadır. Karşı taraftaki kişinin PTT müşterisi olmaması halinde bu durumda gönderilmek istenen para isme gönderilecektir. Eğer kişinin hesabı var ise; bu durumda karşı tarafın PTT hesabına gönderilecektir. Bunun için para yollanacak kişinin PTT hesap numarasını bilmeniz gerekecektir. Kişinin hesabına gönderdiğiniz paralar, eğer karşıdaki kişi PTT Kart sahibi ise; hafta sonu dahi olsa PTT Matik ‘lerden çekilebilecektir.

PTT ile Gönderilen Para Nasıl Çekilir

Saydığımız işlemin tersine eğer size bir para gönderildiyse, bu parayı çekmek için ister PTT şubelerine gidebilir, isterseniz de PTT Kartınız ile herhangi bir PTT Matik ‘ten paranızı çekebilirsiniz. PTT şubelerinden para çekim işlemi yapabilmeniz için kimliğinizin yanınızda olması gerekmektedir. Aksi takdirde işleminiz yapılamayacaktır.

PTT İle Gönderilen Para Ne Zaman Karşı Hesaba Geçer

PTT ‘de tıpkı bankacılık sistemi gibi online bir sistem kullandığı için; PTT üzerinden yapacağınız para gönderme işlemleriniz çok kısa sürede karşı tarafa yansıyacaktır. Bu süre için takribi yine 10 – 15 dakika gibi bir zaman dilimi söyleyebiliriz. İş yoğunluğu, sistem yavaşlığı, vs. gibi hususlar ise bu sürelerin uzamasına neden olacaktır. Paranın hesaba yansıma ile birlikte hemen paranızı çekebilirsiniz. Paranızın yatıp yatmadığını PTT şubelerinde gişelerden sorabileceğiniz gibi PTT Kartınız ile PTT Matik ‘lerden de öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir