Blog

  • Anasayfa
  • GENEL

Piyasada 70-75 Bin TL İle Alınabilecek Araçların Listesi

Piyasada 70-75 Bin TL İle Alınabilecek Araçların Listesi

Ülkemizde araba fiyatlarına uygulanan vergiler, ne yazık ki araba fiyatlarını günden güne yükseltiyor. Bunun yanında benzine gelen zamlar da, araba seçiminde az yakıt harcayan arabaları daha çekici kılıyor. Araba seçimini belirleyen birden fazla faktörün varlığı düşünülünce, bütçeye ve beklentilere uygun araba bulmak için son derece seçici ve titiz olmak gerekiyor.

Alınacak arabanın sıfır mı, yoksa ikinci el mi olacağı tamamen bütçe ve araba almak isteyen kişilerin ihtiyaçlarına göre değişmekte. Bütçe ve ihtiyaçlara yönelik araba seçiminde, yakıt tüketimi, aracın donanımı, servis ağı, yedek parça ve bakım fiyatları, yıllık motorlu taşıtlar vergi tutarı gibi birçok kriter de etkili olmaktadır.

Sıfır Mı İkinci El Mi?

Bütçe ve ihtiyaçlarınıza göre araba seçimi yaparken, elbette araba ile ilgili olarak da birçok kritere dikkat ediyoruz. 70-75 bin TL bandına baktığımızda, alınabilecek olan sıfır arabaların çok az olduğu ve olanların da donanımlarının yeterli olmadığı en baz modeller olduğu görülmektedir. Arabanın donanımı ile ilgili bir beklentiniz yoksa 70-75 bin TL aralığında sıfır araçlar piyasada satılmaktadır. Bunun yanında, 70-75 bin TL bazında daha donanımlı ikinci el araçları bulmak da mümkündür. Burada karar, tamamen kişinin araçtan beklentilerine ve ihtiyaçlarını ne ölçüde karşılayacağına göre değişmektedir. İkinci el araba almanın risklerini göze almayan kişiler, daha donanımsız olsa da sıfır araç almaya karar verebilmektedir.

Sıfır ya da ikinci el olarak yapacağınız seçimi, arabayı ne amaçla aldığınıza ve donanımların sizin için ne denli önemli olduğuna göre yapabilirsiniz. Sıfır olsun ikinci el olsun her aracın sizlere aldıktan sonra da motorlu taşıtlar vergisi, yakıt tüketimi, bakımı gibi maliyetleri olduğunu unutmayın.

70-75 Bin TL’ye Alınabilecek Sıfır Arabalar Nelerdir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, ülkemizde sıfır araçlara uygulanan ÖTV nedeniyle ve döviz kurlarının yükselmesine paralel olarak, araba fiyatları günden güne artmaktadır. Bu nedenle sıfır araba alacak kişiler deyim yerindeyse, ince eleyip sık dokumaktadır. Benzin ve motorlu taşıtlar vergisi bedellerini de göz önüne aldığımızda sıfır araba seçimini daha dikkatle yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Piyasa 70-75 bin TL bandında satılan sıfır araçlara birlikte göz gezdirelim.

Renault MarkaSıfır Arabalar

70-75 bin TL bandındaki sıfır arabalara baktığımızda, karşımıza ilk olarak Renault’un Clio modeli gelmektedir. Clio Symbol ve Clio HB model araçların en baz modellerini bu fiyat aralığında bulmanız mümkündür. 1.0 ve 1.2 motor seçenekleri sunan Renault, bu model arabalarına 70-75 bin TL arasında fiyat belirlemiştir. Donanım için Opsiyonel fırsatlar da sunan Renault bu fiyat aralığında sıfır araç düşünenler için ciddi bir alternatif olmaktadır. 1.0 ve 1.2 motorlu araçların, motorlu taşıtlar vergisinde de avantaj sağladığını ve doğru kullanım ile benzin tüketiminin düşük olduğunu belirtelim.

Volkswagen Marka Sıfır Arabalar

Volkswagen marka araçlardan yalnız Polo model araba 75 bin TL bandında satılmaktadır. Yine baktığımızda 1.0 motor olan Pololar, en baz donanım paketiyle gelmektedir. Yakıt tüketimi konusunda bir hayli cimri olan 1.0 motor Pololar, donanım paketlerini önemsemeyen kişiler için bir alternatif olmaktadır. 1.0 motoru ile motorlu taşıtlar vergisi tutarı da düşük olan Pololar, Volkswagen güvencesi ile 70-75 bin TL arasında ciddi bir alternatif olarak göze çarpmaktadır.

Fiat Marka Sıfır Arabalar

70-75 bin TL arasında sıfır araba düşünenler için bir diğer alternatif ise, Fiat marka arabalardır. Fiat’ın Egea modeli, son dönemlerin en gözde arabalarından biri olup 75 bin TL bandında yine en düşüz donanım ile satılmaktadır. Düşük yakıt tüketimi ile göze çarpan Egea modeli, 70-75 bin TL bandında sıfır ve az yakıt tüketen araç düşünenler için iyi bir seçim olarak görülmektedir.

Hyundai Marka Sıfır Arabalar

Kore firması olan Hyundai, ülkemizde yıllardır araç satışlarında ön planda olmayı başarmış bir firmadır. Bakım ve yedek parça fiyatlarının uygunluğu nedeniyle tercih edilen Hyundai, i10 ve i20 modellerini 70-75 bin TL arasında sunmaktadır. Otomatik vites tercih edenler için, i10 modelinin otomatik vites seçeneği bu fiyat aralığında mevcuttur. i20 modeli ise, en baz donanım seçeneği ile düz vites olarak 70-75 TL aralığında satışa sunulmaktadır.

Skoda Marka Sıfır Arabalar

Skoda marka araçlara baktığımızda, 70-75 bin TL aralığında satılan tek aracının Fabia model araç olduğunu görmekteyiz. 1.0 motor seçeneği ile satılan Skoda Fabia model araç, yakıt tüketiminin az olmasını tercih edenler için iyi bir alternatif araç olarak size önerebileceğimiz bir araba modelidir.

Citroen Marka Sıfır Arabalar

Fransız araba devi Citroen, C Elysee ve Yeni Citroen 3 modellerini 70-75 bin TL aralığında satışa sunmaktadır. Her iki araç modeli de 1.2 motora sahip ve en düşük donanım paketi ile satışa sunulan modellerdir. Motoru nedeniyle yakıt tüketimi konusunda bir hayli cimri olan Yeni Citroen 3 ve C Elysee modelleri, yakıt tüketimine önem veren kişiler için iyi bir alternatif olmaktadır.

 

Opel Marka Sıfır Arabalar

70-75 bin TL aralığında alınabilecek sıfır arabalardan bir tanesi de, Opel’in Corsa modelidir. 1.2 motoru ve 75hp gücü ile satışa sunulan Corsa, düz vites olup en düşük donanıma sahip Corsa modelidir. Essentia donanım paketini içeren bu Corsa modeli, 70-75 bin TL bandında satın alınabilmektedir.

Ford Marka Sıfır Arabalar

70-75 bin TL bandında sıfır araç almak isteyenler için bir diğer alternatif ise, Ford’un Fiesta modelidir. 1.1 motor seçeneği ile satışa sunulan Ford Fiesta, en baz donanımla gelmektedir. Yakıt tüketimi konusunda oldukça cimri olan Ford Fiesta, 70-75 bin TL aralığında sıfır araç düşünenler için ciddi bir alternatif olmaktadır.

70-75 Bin TL Aralığında 2. El Araçlar

70-75 bin TL aralığında araba almak isteyenler için sıfır araç alternatiflerini açıklamaya çalıştık. Görüleceği üzere 70-75 bin TL aralığında satışa sunulan sıfır araçlar, çoğunlukla düşük motor gücüne sahip, düz vites ve donanım açısından en düşük paket ile satışa sunulmaktadır. Bu özellikleri ile düşük yakıt tüketimi ve motorlu taşıtlar vergisi avantajı sağlarken, donanım konusunda ve otomatik vites konusunda ise yetersiz kalmaktadır. Donanımlı ve otomatik vites tercih eden kişiler ise bu fiyatlardaki 2. el araçlara yönelmektedir. 70-75 bin TL aralığında, donanım paketi yüksek, otomatik vites araçlar, aracın yaş durumuna göre satılmaktadır.

70-75 bin TL’den daha pahalıya satılan donanımlı ve güçlü motora sahip araçlar, ikinci el olarak bu fiyatlara alınabilmektedir. Volkswagen Passat, Ford Focus, Toyota Corolla, Audi A3, A4, hatta 10 yaşında BMW ve Mercedes modelleri, Honda Civic gibi birçok üst düzey marka ve modeli 70-75 bin TL aralığında ikinci el olarak almak mümkündür.

Tabii bu noktada ikinci el arabaların güvenliği ve temizliği konusunda kişilerin kafasında soru işaretleri oluşmaktadır. Bunun için arabanızı almadan önce yetkili servislerde kontrol ettirmeli ve aracın geçmişini öğrenmelisiniz. Tüm araç sahiplerine kazasız sürüşler dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir