Blog

Peşinatsız Konut Kredisi Veriliyor mu?

Peşinatsız Konut Kredisi Veriliyor mu?

Elinde herhangi bir tutarda parası olmayan kişiler kiracılık durumundan kurtulmak veya ev alıp ileriye yatırım yapmak isteyebilir. Bu durumda peşinatsız konut kredileri ön plana çıkmaktadır. Peşinatsız konut kredisi veren bankalar hangileridir ve peşinatsız konut kredisi nasıl alınır gibi soruların cevaplarına yazımızda yer vereceğiz. Bankalar tarafından talep edilen bu şartları sağlamanız durumunda herhangi bir peşinat vermeden kısa süre içerisinde ev sahibi olabilir veya alıp kiraya verebilir, yatırım yapabilirsiniz.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

2011 yılı öncesinde konut kredilerinde evin %100’üne kredi veren bankalar, BDDK tarafından alınan bir karar ile beraber maksimum evin %80’lik bir kısmına kadar kredi vermektedir. Yine aynı kanunla birlikte kendine ait ticari iş yeri almak isteyen ve bunun banka kredileri ile karşılamak isteyenlere de %50 şartı koşulmaktadır.. Hiç peşinatı olmayan tüketiciler ise bu durumdan doğal olarak kötü olarak etkilenmiş ve bunların alternatifi olan bazı yolların arayışı içerisine girmişlerdir. Hiç peşinatı olmayan bireyler için kredi veren bankalar ve tüketicilerin peşinatsız olarak nasıl konut kredisi çekecekleri hakkında detaylı olarak aktardık.

Peşinat Olmadan Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Günümüzde birçok banka alınacak olan konutun yüzde 100’lük bir kısmına kredi vermektedir. Tabi bu imkanlardan bireylerin yararlanabilmesi için, aranan bazı şartları olumlu olarak karşılamak zorundadır. Bankalar tarafından aranan şartları sağlamanız durumunda başta Akbank, Finansbank, Odebank, Garanti Bankası olarak, bir çok özel sermayeli veya kamusal sermayeli bankalar alacağınız konutların yüzde yüzüne de kredi vermektedir Yüz de yüz konut kredisi nasıl alınır, bankaların talep ettiği şartlar nelerdir? Şimdi bu sorulara cevaplar verelim.

Peşinatsız Konut Kredisi Şartları

Hiç peşinat talep etmeden bankalardan konut kredisi alabilmeniz için bankaların talep ettiği ilk şart, bunun haricinde bir gayrimenkulün ipotek ettirilmesi durumudur. Altını kalın bir şekilde çizmek ve hatırlatmak isteriz ki, ipotek edilecek olan evin sizlerin üzerine olma gibi bir şartı yoktur! Yani eşinizin, dostunuzun veya akrabanızın üzerine kayıtlı olan bir taşınmazı ipotek göstererek, istediğiniz konutu kısa bir süre içerisinde alabilirsiniz.

Sistem kanun gereği alınacak olan evin %70 ile %80 oranında bir kısmına kredi vermektedir ve devamında geri kalan kısmını ise tüm bankaların sunmuş olduğu ve avantajlı faiz oranları ile ihtiyaç kredileriyle kapatabilirsiniz. Matematiksel olarak sizlere aktaracak olursak eğer, alınacak olan konut değeri 100 bin TL olduğunu düşünelim. Daha sonra bu değerin %75’lik bir kısmını yani, 75 bin TL olan kısmını, konut kredisi imkanları ile vadeli bir şekilde kullanabilirsiniz. Devamında geri kalan %25’lik bölümünü yani 25 bin TL’sini ise ipotek ettiğiniz ev üzerinden tüketici kredileri kullanarak kapatabilirsiniz. Yukarıda belirtilen şartları hiçbir şekilde sağlamıyor iseniz, yüz de yüz geri ödemeli konut kredisi olabilmek için bir işlem ise, ekspertiz raporlarının olağan durumdan daha yüksek çıkarılması olayıdır.

Bankalar kredi başvurusu yapan bireylerin gelir gider tablosunu detaylı bir şekilde inceledikten sonra alınacak olan evin de detaylı olarak incelenmesi için SPK lisanslı değerlendirme şirketlerine bağlı olarak çalışan ekspertiz personelleri göndererek alınacak olan evin değerinin belirlenmesini istemektedir. Bankalar ekspertiz raporunda belirtilen mülk değerine göre kredi olanağı sunduğu için şayet ekspertiz alınacak olan mülkün fiyatını yüksek tutarsa, sizlerde evin tamamına kredi almış olursunuz. Fakat bu konu düşük bir ihtimaldir. Yani yakın bir dost ya da akraba ekspertiz tanıdığınız olmaz ise, bu durum çok zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir