Blog

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar (İPOTEKLİ)

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar (İPOTEKLİ)

Banka kredisiyle ev satın almak isteyen bireyler, bilindiği gibi bazı peşinat ödemesi yapmak zorundadır. Tüm bankalar, normal şartlarda ve gelen kanunlar ile beraber ev değerinin %80’ini kadar kredi vermektedir. Konut kredisi kullanmak isteyen banka müşterileri, ekspertiz değerinin maksimum %80’i kadar kredi kullanma hakkına sahiptir. Bu durumun ortaya çıkması, peşinatsız ev sahibi olmak isteyenlerin akıllarına soru işaretlerini getirdi. Peşinat ödemeden konut kredisi kullanmak isteyenler, peşinatsız ev kredisi nasıl alınır gibi sorular soruyor. Bizlerde yazımızda bu soruya detaylı olarak cevaplar verdik.

Bireyler, konut kredisi kullanmak için bankalara başvurduğu zaman öncelikli olarak sonuca bakmaktadır. Kredi başvuru sonucu olumlu olması durumunda eve ekspertiz gelmektedir. Eksper, kredi ile satın alınmak istenen evi kontrol ederek, detaylı bir rapor sunar. Ekspertiz raporunda eve dair birçok bilgi ve detaylar bulunur. Banka, müşterileri ise çıkan değerin %80’lik bir kısmına kadar kredi alabilir. Bunun yerine peşinat ödemesi yapmadan ve direkt olarak krediyle ev sahibi olmak istiyorsanız, takip etmeniz gereken işlemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri alt başlıklar halinde sizlere aktardık ve bunların tamamını okumanızı öneririz. Aşağıdaki yöntemlerden bir tanesini tercih ederek sizlerde hayalinizdeki eve sahip olabilir ve nakit ödeme yapmadan tam anlamıyla banka kredisiyle ev alabilirsiniz.

İpotek Karşılığı Peşinatsız Konut Kredisi

Bu yöntemi kullanabilmek için elinizde bankaya ipotek ettirmek için bir gayrimenkul bulunmalıdır. Örneğin; 200.000 TL’lik bir konut satın alma kararı verdiniz ve 200.000 TL’nin üzerinde olan bir gayrimenkulu, bankaya ipotek olarak sunmanız gerekiyor. Banka, söz konusu gayrimenkulün ekspertizini yaptırır ve istenilen düzeyde olması durumunda, kredi sürecini aktif eder. Böylece kredi kullanarak almak istenilen eve tamamen kredili bir şekilde sahip olunur. Bu durumda hem satın alınacak olan yeni ev, hem de banka ipoteğine verilen gayrimenkulun ipotekleri, borcunuz bitene kadar devam etmektedir. Borcunuz sona erdikten sonra her iki ipotek de ortadan kalkmaktadır.

Nakit blokaj karşılığı peşinatsız ev kredisi

Bu yöntemde bankaya ipotek olarak göstermek yerine toplu olarak duran paranızı, teminat olarak gösterebilirsiniz. Yukarıda verilen örnek üzerine bir örnek daha verecek olursak, 220.000 TL civarında bir mevduat tutarınızı bankaya yatırmanız gerekmektedir Banka, söz konusu mevduata bloke işlemi yapar ve borcunuz bitene kadar o para banka tarafından saklanır. Kredi borcunuz sona erdikten sonra ise, paranız sizlere geri verilmektedir. Aslında bu işlem en garanti yöntemdir diyebiliriz. Benim zaten toplu param olsa onunla ev alırım diyenler olabilir fakat bu bu yöntem çok tercih ediliyor.

Taşıt rehini ile peşinatsız ev kredisi

Konut kredisi kullanırken çekilen tutarın konuta eşdeğer olmasını istiyorsanız, rehin işlemi ile bu krediyi alabilirsiniz. Rehinler taşıt üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca tek bir taşıta rehin koyulabielceği gibi, birden fazla taşıta da bu işlem yapılmaktadır. Yine 200.000 TL’lik bir konut almak istediğinizi düşünelim. Bu durumda değeri 200.000 TL’nin üzerinden bir ya da birden fazla taşıta rehin işlemi yaptırmanız gerekmektedir.

Bu yöntemi kullanırken ise, rehin yapılacak olan araçların mutlaka ve mutlaka kaskosu olmak zorundadır. Eğer rehin altına alınacak olan araçların kaskosu yoksa, öncelikli olarak bu araçların kasko işlemleri yapılır. Daha sonra banka, rehin işlemlerini aktif ederek, krediniz sona erene kadar taşıtları kendi hanesinde tutar. Bu yöntemin de oldukça fazla kullanıldığını söyleyebiliriz. Son olarak eğer kredi notunuz gerçekten yüksekse, %80’lik bir kısmına konut, geri kalan kısmına ise ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir