Blog

Özürlü Maaşına Kredi Veren Bankalar

Özürlü Maaşına Kredi Veren Bankalar

Engelliler için özel olarak sunulan bazı yardımların, son zamanlarda bir hayli artış gösterdiğini sizlere söyleyebiliriz. Zira tüm özel kamu ve katılım bankaları engelli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ayrıcalıklı olarak kredi hizmeti sunmaktadır. Engelli kredisi adı altında aktarılmakta olan bu paralar, engellilerin gelirlerine, banka kredi notlarına, yaptıkları harcamalara ve gelir düzeyine etki eden taşınmazlara ve borçlarına göre değişkenlik göstermekte ve inceleme süreci de buna göre devreye girmektedir. Engelli kredisi veren bankalar arasında öncelikle değerlendirme süreci daha kolay olan Vakıf Bank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası gibi 3 devlet bankasını tercih etmenizi öneririz. Şimdi gelin isterseniz engelliler kredi çekebilir sorusuna detaylı olarak cevaplar verelim. Yazımızda size en temel bilgileri aktaracağız fakat kredi alma sürecine geçtiğiniz zaman en güncel bilgileri banka şubeleri üzerinden alabilirsiniz ve gerekli tüm bilgileri bankalar vermektedir. Bankaların belli aralıklarla düzenledikleri engelli kredisi kampanyalarını reklamlardan, bankaların internet sitelerinden ya da şubelerinden öğrenebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.

Engelli Kredisi Veren Bankalar

Engelli kredisi veren bankalar genel olarak Yapı Kredi ve QNB Finans Bank olmaktadır. Engellileri desteklemek sosyal hayat içerisinde yer almalarını sağlamak ve ekonomik anlamda bir hareketliliği yaşatmak adına kredi imkanı sunmakta, fikri düşünce yatırım ve hayat planlarına ekonomik anlamda oldukça yardım sağlamaktadır. Engelli kredisi veren bankalar engel durumuna ve engellinin engellilik yüzdesi ile farklı gelir seviyelerine göre vade süresi belirlediği gibi faiz oranlarını da buna göre belirler ve ortaya net bir oran çıkmaktadır. Diğer yandan bankalar gelir seviyesi yüksek olmayanlara bile öncelikli davranır ve engelli vatandaşlar için bankalar için ön planda yer almaktadır. Çünkü gelirleri hiç bir zaman kesilmez ve devlet garantisi altındadır diyebiliriz. Engelli maaşına genel olarak kredi veren bankalar ise;

-Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş

-Şekerbank T.A.Ş

-Türkiye Garanti Bankası A.Ş

-Q.N.B Finansbank A.Ş

-Denizbank A.Ş

-T.C Halk Bankası A.Ş

-Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O

-Yapı ve Kredi Bankası A.Ş

-Türk Ekonomi Bankası A.Ş

-Akbank T.A.Ş

2022 engelli maaşı nasıl alınmaktadır?

2022 engelli maaşı, %40 ve daha üzeri engelli durumu olan vatandaşlarımıza sağlanmaktadır. Engellilik oranının hastane raporu ile kanıtlanmış ve raporlar halinde yer alıyor olması gerekmektedir. Engelli maaşı alınması için aynı zamanda kişi başına denk gelmekte olan tutarın, asgari ücretin 3’te biri kadar olması da gerekmektedir. 16 yaşından küçük bireyler 2022 engelli maaşından maalesef ki faydalanamaz.

Engelli Kredisi Şartları

Engelli kredisi almak için mutlaka bireylerin kendine ait bir gelirinin olması gerekmektedir. Sigortalarının en az 6 aylık süreç içerisinde yatmış olması ve ayrıca beyan edebilir bir iş tanımı ve belgelenebilir bir gelirlerinin de olması son derece önemlidir. Ayrıca banka kredi notunun yüksek olması, maaşında haciz icra olmaması, engel durumunun fiziki olarak bulunması da değerlendirme sürecine tabi tutulmaktadır. Zihinsel engelliler ve özellikle ölüm süreci rapor ile belgelenmiş engellilerin kredi alabilmesi, bankalar için olumsuz bir durumdur.

Engelliler için Taşıt Kredisi

Engelliler için araba kredisi düzenleyen bazı bankalar vardır. Sizlerde bu bankalara başvuru yaparak, kampanyadan yararlanabilirsiniz. Bankalardan kredi kullanmadan önce mutlaka birkaç bankadan fiyat almanızı ve faiz oranlarını, yıllık maliyet oranlarını detaylı olarak araştırmanızı öneririz. Engelli maaşınızı belirten gelir belgesi dışında tapu vb varsa bu belgeleri de yanınızda götürmeniz, sizler için ayrıcalıklı olacaktır. Yukarıda yazmış olduğumuz bankaları araştırarak en uygun faiz oranını veren bankayı bulabilirsiniz.

1 Yorum

  1. ben zihinsel engelliyim çok şükürki yürüyebiliyorum tutabiliyorum görebiliyorum bi polar rahatsızlığım var ama devlet zihinsel engellilere kredi vermiyor aksi taktirde çalışamıyorum da yüzde 45 engelim var şimdi ben nasıl emekli olabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir