Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur Kime Kalır?

Bankalardan kredi çeken kişilerin ani ölümleri sonrası onların bankaya olan kredi borcunun ne olacağı ve bu borçların kimler tarafından ödenmesi gerektiği tartışması çıkmaktadır. Bununla ilgili olarak da basında sürekli olarak banka ile ölen kişinin yakınları arasında yaşanan dava süreçleri ile ilgili haberler okumaktayız. Peki gerçek nedir? Yani ölen kişinin kredi borcu ne olur kime kalır?

Bu yazımızda; ölen kişinin kredi borcunun hangi şartlar altında kişinin yakınları tarafından ödenmesi gerektiği ve hangi şartlar altında sigorta şirketi tarafından ödenmesi gerektiğini hem borçlar kanunu hem de medeni kanuna göre açıklayacağız.

Ölen Kişinin Borcu Kime Kalır?       

Ölen kişinin  kredi borcunun kime kalacağı tamamen banka kredisi çekerken, kişinin imzalamış olduğu kredi sözleşmesi ve varsa hayat sigortasına göre belli olacaktır. Kişinin kredi çekme aşamasında ya da kredi çektikten sonraki yakalanmış olduğu ölümcül hastalık da burada önemlidir. Ölümcül hastalıktan haberi olup olmadığı bile kredinin kim tarafından ödeneceğine etki etmektedir.

Banka Kredisi Çektikten Sonra Ölen Kişinin Borcunu Çocuk ve Eşler Mi Öder?

Burada önemli olan noktaları tek tek açıklayalım. Öncelikle aşağıdaki durumların yaşanması söz konusu ise banka kredi borcunu ölen kişinin yakınlarından isteyemez. Peki hangi durumda banka bunu isteyemez?

  • Kişi kredi çekmeden önce ölümcül hastalığa yakalandığını bilmiyorsa ve bununla ilgili herhangi bir hastane kaydı yoksa banka
  • Kişi kredi başvurusundan sonra ölümcül bir hastalığa yakandı ise
  • Kişi kredi çektikten sonra aniden herhangi bir kaza ile ölmüşse
  • Kişinin imzaladığı kredi sözleşmesinde hayat sigortası varsa

Bu saydığımız durumlarda banka ya da hayat sigortası kişinin ailesinden bu parayı tahsil etmeye çalışamaz. Ama bazı durumlar var ki kişinin yakınları kredi borcunu ödemek durumunda kalabilir.

 

Ölen Kişinin Kredi Borcu Hangi Durumlarda Ailesi Tarafından Ödenir?

Mevcut yargısal kararlar ve diğer örneklerden yola çıkarak aşağıdaki durumların yaşanması durumunda kişinin ölmesi sonrası var olan kredi borcu kişinin birinci derece yakınları tarafından ödenir.  Bu durumlar;

  • Kişi öleceğini bile bile kredi çekti ise( Ölümcül Hastalık Hastane Kayıtları ile kesinleşenler)
  • Kişi hiçbir şekilde hayat sigortası yapmadıysa banka ya da sigorta şirketi bu ödemeleri kişinin yakınlarından talep eder.

 

Ölen Kişinin Borçlarından Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ölen kişinin var olan kredi borçlarından dolayı kurtulmanın bazı yolları vardır. Eğer kanuni olarak banka kişinin kalan tüm borçlarını ölen kişinin yakınlarından alabileceğini kanıtlarsa o zaman bu büyük borçlardan sadece reddi miras ile kurtulmak mümkün olabilir.  Peki reddi miras nedir? Reddi miras ile kredi borcundan kurtulmak mümkün müdür?

Reddi Miras İle Ölen Kişinin Borçlarından Kurtulmak

Reddi miras yapan bir kişi, ölen kişinin ne kadar yakını olursa olsun borçlar kanununa göre artık o kişi ile tüm bağlarını koparmış olur. Yani bu kişinin hiçbir borcunu ödemek zorunda kalmayacaktır. Ama bunun bir de olumsuz tarafı var. Eğer ölen kişinin yakınları reddi miras yaparsa aynı zamanda kişiden kalan tüm mal varlığı da hazineye kalma durumu olacaktır.

Daha doğrusu kişinin tüm mal varlığı sigorta şirketi ya da banka tarafında haczedilir. Ve paralar tahsil edilir. Kredi borcu kapandıktan sonra halen mal varlığı kaldı ise bu para da hazineye devredilir.

Özetleyecek olursak; Kişi öldükten sonra eğer hayat sigortasının olmadığı anlaşılırsa kişinin yakınları bu kalan borcu ödemek durumundadır. Ama hayat sigortası varsa ne olursa olsun sigorta şirketi bu paraları bankaya ödemek durumundadır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur Kime Kalır?
5 (100%) 3 votes


Etiketler:

YORUMLARINIZ

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Web sitemiz tamamen fuatcakmak.com.tr yapısı ile kullanıcılarına daha iyi hizmet ve bilgilendirme vermek için kurulmuştur. Sitemizde genellikle banka kredisi ürünleri, belgeleri ve bilgileri hakkında paylaşımlar yayımlanmaktadır.
Gelir Belgesiz Kredi | Sicili Bozuk Olanlara Kredi | Hayvancılık Hibe Destekleri