Blog

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Türkiye, dünya genelinde en çok kredi kullanan ülkeler arasında yer almaktadır. Artık herkes kredi fırsatına sahip olabiliyorken, SMS yolu ile veya diğer kanallardan başvurular yapılabiliyor. Özellikle meslek sahibi olmayan ve öğrenci bireyler düşünüldüğü zaman, Türkiye’de kredi kullanımına doğru sürekli bir etki vardır diyebiliriz. Öğrenciler, eğitim kredileri ya da ihtiyaç kredileri kapsamında, kredi üründen yararlanmaktadır. Böylece hem kendi eğitim giderlerini gideriyor hem de, zorlanmadan öğrenim hayatlarını devam ettirmektedirler.

Eğitim kredisi, genelde yüksek tutarlarda olmasından dolayı, bireylerin velisi tarafından onay alınarak veriliyor ancak konu ihtiyaç kredileri olduğu zaman, devreye kredi notu giriyor. Öğrenci hayatı devam ederken kredi kartı kullanıyor ve bunun ödemelerini de düzenli olarak gerçekleştiriyorsa, kredi notu iyidir ve velisi olmadan da, kredi notunun etkisiyle kredi alabilir. Şimdi öğrenciler nasıl kredi alabilir ve öğrenci kredisi nedir gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi

Günümüzde, her öğrenci bireyin bazı ihtiyaçları oluyor. Ek kart adı altında kartı olmayan, kendi adına bir kredi kartı olan öğrenciye, 1000 TL ve üzerinde kredi kartı limiti verilmiyor. Tabi ki taksitli nakit avanslar da bu işleme dahil tutuluyor. Genel olarak sistem böyledir ancak bu ödemeleri düzenli yapması, kredi kartını aktif olarak kullanması durumunda, limitler de eş zamanlı olarak yükseltilebiliyor. Hem de kredi olanakları bazı durumlarda kendisine sunuluyor. Çoğu zaman “ihtiyaç kredisi” adı altında verilmekte olan bu krediler 3 ila 5 Bin TL üzerinde olmuyor. Bu meblağlarla öğrenci, herhangi bir teknoloji mağazasında, krediyle taksitli ürünler alabiliyor.

Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Öğrenci kredisi alabilmek için tek yapılması gereken işlem, kullanılan kredi kartını aktif olarak düzenli ödemek ve geciktirme yapmamaktır. Kredi kartınız veya banka hesabınız var ise, özellikle bu ürünlerin ait olduğu bankaya kredi başvurusu yapmak, sizleri ufak da olsa olumlu sonuçlar ile karşı karşıya bırakabilir. Elbette, büyük tutarlarda başvuru yapmanız, öğrenci kredilerinizin onay almamasına yol açacaktır ve bu sebepten, olabildiğince kredi kartı limitinize yakın olan, kredi kartınız yoksa, 1 ila 3 Bin TL arasında bir başvuru yapmanızı öneriyoruz. KKB puanınız bu konuda ön planda olacağı için, eğer düzenli ödemeler yapıyorsanız, krediniz size en yakın zamanda gönderilir.

Gerekli Şartlar ve Belgeler

Öğrenci, ihtiyaç kredisi ürün gruplarından yararlanmak için, eğer kendi çalıştığı bankadan başvuru yaptıysa; herhangi bir belge talebi olmaz. Her öğrencinin kredi alabilmek için 18 yaşını geçmiş olması durumunda, başka bir şart ve koşul aranmaz. Bazı bankalar, kendi inisiyatiflerinde bir kefil talep edebilirler ancak bu ihtiyaç kredilerinde istenmiyor. Sizlerde çalıştığınız bankaların online kanalları aracılığı ile kredi başvurusu oluşturabilir ve kısa sürede istediğiniz krediyi alabilirsiniz.

Eğer, başka bir bankadan öğrenci kredisi başvurusu yapıyorsanız, aşağıda yazılmış olan belgeleri götürmeniz gerekmektedir.

  • Nüfus cüzdanı
  • Adres tespiti için ikametgah
  • Öğrenci belgesi yahut kimliği

Yukarıdaki belgeleri internet üzerinden başvuru yapsanız bile, genelde gönderme şartlarını koşarlar. Aksi durumda, kredinizin onaylanma durumu olsa bile, krediyi alamazsınız. Ancak belirttiğimiz gibi, çalıştığınız bir bankada, kredinizi direkt olarak sizlerin hesabına gönderebilirler. Kredi notunuz gerçekten iyiyse, kredi kartınızın ödemelerini düzenli olarak yaptıysanız herhangi bir kusurunuz genel olarak olmaz ve bu koşullarda 3-5 Bin TL arasında bir kredi alma durumunuz olabilir.

Günümüzde öğrencilik hayatı yaşamakta olan hatta ailesinden uzakta eğitimini sürdürmekte olan birçok vatandaşımız vardır. Öğrencilik hepimizin de bildiği gibi oldukça masraflı olabilmektedir. Hem eğitim ihtiyaçları hem kişisel ihtiyaçlar ortaya çıkınca birçok masrafla başa çıkmak pekte kolay olmayacaktır. Bu gibi durumlarda öğrenciye kredi kartı veren bankalar ve öğrenciye kredi veren bankalar devreye girmektedir. Bu kredileri sağlayan bankalar devlet desteğiyle de öğrencilere kredi imkanlarını vermektedir. Sadece öğrencilerin değil günümüzde herkesin ihtiyaç kredisi alma durumu olabilmektedir. Öğrenciler masraflarını karşılama konusunda biraz daha zor anlar yaşayabilmektedir. Herhangi bir işte çalışmadıkları için masraflarda üst üste gelince ödeme yapmakta zorlanabilmektedirler. Aylık net bir gelir sahibi olmadıkları için ödemelerinin bir planlamasını da yapmaları kolay olmamaktadır.

Devlet Destekli Öğrenci Kredisi

Ülkemizde içerisinde bulunduğumuz 2017 senesinde de üniversite öğrencisine devlet kredisi verilmeye devam etmektedir. Üniversite öğrencilerinin bazıları yurtlarda kalırken bazıları ise bir eve kira karşılığında yerleşmektedirler. Devlet desteğiyle birlikte öğrencilere sağlanan krediler cazip faiz oranları ve geniş kapsamlı ödemeleri içerisinde bulundurmaktadır. Bu kredilere başvuran kişinin kesinlikle 18 yaşını doldurmuş olması da gerekmektedir. Bu kredilerin geri ödemesi esnek geri ödeme planlı eğitim kredileri olarak açıklanmaktadır. Bu krediyi kullanmak isteyen kişi için en önemli durum her yetişkin bireyde olduğu gibi kredi notlarıdır.

Kredi Talebinde Bulunan Öğrencilerde Ne Gibi Şartlar Aranmakta?

Günümüzde eğitim almakta olan öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğunun düzenli bir geliri yoktur. Bu durum yüzünden öğrenciler gelir belgesiz başvuru yapacaklardır. Bu başvuruları yapabilmeleri içinde öğrenciye kredi veren bankalar ülkemizde mevcuttur. Bu bankalar öğrenci kredisi talebinde bulunan öğrencilerde ilk aradığı şart yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi notlarının düşük olmama durumudur. Bunun dışında öğrenci kredilerinde de diğer kredi türlerinde olduğu gibi şartlar vardır. Kedi notu ilk olarak bakılan durum olduğu için, kredi notu düşük olan bir kişinin kredi başvurusu direk olarak reddedilecektir. Ancak bazı bankalar müşteri kazanmak ve gelirlerini katlamak istediği için kredi notuna bakmadan kredi verebilmektedir. Bankalar öğrencilere aynı zamanda kredi kartı da tahsil edebilmektedir. Çalışan, ailesinden düzenli bir geliri olan ve kredi kartı limitleri 100 ile 500 arasında bulunan öğrencilerin kredi alabilmesi daha kolay görünmektedir.

Devlet Destekli Öğrenci Kredisi Veren Bankalar Ve Şartları

  • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası öğrenciye kredi imkanı vermekte olan bankalardan biridir. Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu öğrenci kredisi kredili mevduat hesabı şeklinde kullandırılmaktadır. Bu öğrenci kredisinin 36 aya kadar vade imkanı bulunmaktadır. Ziraat Bankası bu kredilerde ödeme konusunda kolaylıklar sağlamaktadır.
  • Denizbank: Denizbank öğrenci kredisi veren bankalardan biridir. Master, doktora ya da lisans eğitimi almayı hak etmiş her öğrenci Denizbank aracılığı ile kredi almaya hak kazanmıştır. Denizbank maksimum olarak 10.000 TL kredi imkanı verirken, vade imkanı olarak da 24 aylık bir fırsat sağlamaktadır.
  • Garanti Bankası: Garanti Bankası öğrenci kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Bu banka özel okulda öğrenim gören öğrencilere destek için kredi fırsatı sunmaktadır. 100.000 TL’ye kadar kredi imkanını verirken, 48 ay vade fırsatını da sunmaktadır.
  • İş Bankası: İş Bankası öğrenci kredisi imkanı vermekte olan bankalardan biridir. Bu banka hem özel okul hem de devlet okulunda öğrenim gören öğrencilere kredi vermektedir. Kredi miktarları hakkında bilgi alabilmek için bankayla irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.
  • Akbank: Akbank öğrencilere kredi veren bankalardan bir diğeridir. Düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları sayesinde öğrencilere destek vermeyi hedeflemekte olan bir bankadır.
  • OdeoBank: OdeoBank’tan almakta olacağınız öğrenci kredisi ile 60 aya kadar olaraktan vade imkanları ile kendi eğitiminize oldukça büyük katkılarda bulunabilirsiniz. OdeoBank sizlerin cebini düşünmekle birlikte kolej, özel okul, özel üniversite ve bulunan daha birçok eğitim adına masraflarınıza yardımcı olmaktadır. Bulunan bu ihtiyaç kredisinin faiz oranı ise sadece %1,55 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öğrenciye kredi şartları ve sorularınız için alttaki yorum kısmından bizlere anında soru sorabilir, en kısa süre içinde cevabına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir