Blog

Nasıl Memur Olabilirim?

Memur olabilmek için bilinmesi gerekenler ?

Ülkemizde birçok kişi memur olarak hizmet vermek istemektedir. Bunun sebebiyse işin bir sürekliliği olması ve yüz kızartıcı bir suç olmadığı sürece işten çıkarılma durumunun zor olmasıdır. Ayrıca memurların bilindiği üzere maaşlarında hiçbir sorun yaşanmaz. Memurlar devlet hizmetinde çalışan kişilerdir. Bu işçiler kanunların verdiği sorumlulukları bilerek işlerine ve hayatlarına devam etmek zorundadırlar. Şimdi sizlere nasıl memur olabileceğiniz hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Memurluk kendi içerisinde birçok farklı kapısı olan bir iştir. Herkes yapabildiği mesleğe ya da sahip olduğu mesleğe demek daha doğru olacaktır. Herkes kendi mesleğinin dalında hizmet vermektedir. Herkesin yaptığı işe göre bir asgari memur maaşı vardır. Bu maaşın altında bir maaş almaları mümkün değildir. Bu maaşın aksaması da neredeyse imkansızdır. Memur olmak isteyen kişilerin genel olarak sınav ile birlikte memur olduklarını hepimiz biliriz. Buna rağmen sınavsız geçiş ile de memur olabilmek mümkündür.

Memur Olmanın Şartları 2017

Memur olmanın şartlarını her zaman için kanunlar belirlemektedir. Bu şartlar her zaman kanunlar çerçevesi içerisinde çizilmiş olacaktır. Çoğu memur alan kurumlar yaş sınırı belirlerken bazı kurumlarda yaş sınırlaması yoktur. Bu durum kurumdan kuruma değişmektedir. Yani yaşlı olan kişilerinde bu konuda iş bulabilmeleri kesinlikle mümkündür. Bu tamamen kurumların belirlediği şarttır. Bu şartı arayan ve aramayan kurumların iki türlüsü de mevcuttur. Bazı kurumlar kişinin fiziksel durumuna çok önem gösterirler. Belirli bir boy sınırı belirlenir bu boya göre de bir kilo sınırı olacaktır. Bu şartları yerine getirenlerin sadece işe alınabildiği kurumlarda mevcuttur. Memur olabilmek için en büyük şart en düşük eğitim durumunun lise mezunu olmasıdır. Memur olmak isteyen bir kişinin kesinlikle lise mezunu olması gerekmektedir. En az lise mezunu olmayan bir vatandaşın memur olma imkanı da olmayacaktır. Memur olacak kişilerde ki diğer şartlar ise;

 • Yukarıda bahsettiğimiz gibi eğitim durumunun minimum lise olması gerekmektedir.
 • Memur olmak isteyen bir vatandaşın kesinlikle hukuki bir engeli olmaması gerekmektedir.
 • Memur olacak kişinin sicilinde adli bir kayıtın bulunması tamamen memuriyetine engel olacaktır.

Bu ve buna benzer durumları aşan kişiler memur olabileceklerdir. Memur olabilmek için ilk şartlar yukarıda yazdıklarımızdır.

Devlet Memuru Olmanın Avantajları 2017

Memur olabilmek için birçok adımı atlayan kişilerin hayatları boyunca sakin bir kişiliğe sahip olmaları ve güvenilir kişiler olmasının karşılığında birçok avantajlarla karşı karşıya kalacaklardır. Memur olmak özellikle ülkemizde bir saygınlık demektir. Memurluğun kendi içerisindeki faydaları meslekten mesleğe değişebilmektedir. Bazı memurların çalışma saatleri çok rahattır, bazılarının ise işinin sürekliliği artı katmaktadır. Ülkemizde memur olarak çalışan kişilerin genel olarak iş saatleri belli olduğu için planlamalarında aksamalar yaşamazlar. Aileleri ile vakit geçirebilecek bütün resmi izinleri kullanabilme durumu da bir avantajdır. Avantajlardan en önemlisi ise memur olan hiç kimsenin maaşının yatmaması gibi ya da gecikmesi gibi bir sorun yaşamamasıdır. Her işte bir süreklilik sağlamış olan memurlar her zaman için işlerini iyi yaptıkları sürece işlerine sadık olurlar. İşten çıkarılma durumu kesinlikle özel sektörde çalışan kişilere oranla çok düşüktür. Memurların artılarından biride çalışma alanlarıdır. Her türlü sağlık koşuluna uyumlu olması için sürekli olarak bunları kontrol eden çalışanların olması büyük katkı sağlar. Çalışılan ortamın sağlığa uygun olması ve çalışma şartlarının en iyi halde olması her zaman için devlet memurluğunun avantajlarındandır.

Nasıl Memur Olabilirim?

 

Sınavsız Girilebilecek Memuriyetler

 • Müşavirlik, Müşavirlik Yardımcılığı
 • Avukatlık ve Şube Müdürlüğü
 • Basın Müşavirliği
 • Bakanlar Kurulu Sekreterliği
 • Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği
 • Başbakan Müşavirlikleri
 • Din işleri Yüksek Kurulu
 • Bakan ve Yardımcılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir