Blog

Eğer boşandıysanız ve eski eşiniz tarafından nafakaya bağlandıysanız bu bağlanan nafakaya icra olup olmadığını merak ediyor olmalısınız. Nafaka ödemeleri mahkemenin belirlediği tutarda ve mahkemenin belirlediği banka şubesine nafaka ödemesi olarak yatmaktadır. Eğer bu hesaba yatan nafaka parasına icra gelir mi diye düşünüyorsanız yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Öncelikle nafakanın ne olduğunu ve nasıl bağlandığını sizlere açıklayalım.

Nafaka Nedir?

Yeme ve içme gibi geçinme için gerekli olan her şeye nafaka denir. Hukuki terimi ise bir kişinin kendisi ile beraber bakmakta yükümlü olduğu kişileri geçindirmesi için gerekli olan masrafın ödenmesine nafaka ödemesi denilmektedir. Nafaka mahkeme tarafından karar ile verilen bir ödenektir. Nafakayı boşanmış eşlerden çalışan olan ödemektedir. Genellikle erkekler eski eşlerine çocukları bakmaları için nafaka ödemektedirler. Nafaka fiyatını eğer siz aranızda anlaşmadıysanız mahkeme belirler ve mahkemenin açtıracağı hesap numarasına düzenli bir şekilde yatar.

Nafakanın tutarı anlaşamam durumunda asgari geçim şartlarına uygun bir şekilde verilmektedir. Bu sebeple verildiği için hiçbir kimse bu nafakaya icra işlemi uygulayamaz. Haczedilemez, icra konulamaz ve bloke edilemez. Hiçbir şekilde bu durum yasal değildir.

Nafakaya İcra Konur mu?

Yukarıda da söylediğimiz gibi hiçbir şekilde icra konulamaz. Eğer bir avukata borcunuz var ve sizin ödemeniz için maaşınıza icra konulacak derse bu durumlara inanmayınız. Siz istemedikçe ve dilekçe yazmadıkça kimse sizin hesabınızdan sizden habersiz nafaka ücretini alamaz. Yalnız bazı durumlarda kafa karışıklığı olabilmektedir. Mahkeme sizin bir banka hesabı belirleyerek nafakanızı o hesaba yatırılmasını istemektedir. Nafakayı ödeyecek kişi her ay bu hesaba nafaka ödemesi diye para yatırmaktadır. Bu hesap sadece nafaka hesabıdır. Bu hesapta başka işlem yapamazsınız. Siz ancak bu hesaptan başka bir hesaba parayı gönderebilir ve o şekilde de kullanabilirsiniz. Yalnız başka bir bankaya para aktarması yaptığınızda artık nafaka hesabı olmamaktadır. Eğer yatırdığınız bankaya borcunuz varsa o parayı nafaka ödemesi olmadığı için kesebilir ve sizin borcunuzu ödeyebilir. Bu yüzden nafaka hesabınızı direk bankamatiklerden çekerek kullanmanızı öneririz.

Ayrıca başka bir hesaba aktardığınız nafaka parasını o hesaba bağlı e-haciz işlemi olursa da bloke edilir ve parayı kullanamazsınız. Eğer böyle durumlarınız varsa kesinlikle parayı başka hesaplara göndermeyiniz. Nafaka hesabına hiçbir şekilde icra ve haciz işlemi uygulanmaz.

Nafakaya İcra Kesintisi

Eğer nafaka ile borcunuzu ödemek istiyorsanız, paranızı çekip avukatın hesabına nasıl ödeme planı hazırladıysanız o şekilde ödeyebilirsiniz. Bundan ayrıca başka bir soru da akıllara gelmektedir. İlama bağlı olmayan nafakaların ne kadarı haciz edilir. Mahkeme kararıyla 1000 lira nafaka ödenmesi talep edilmişse ve nafaka yatıran kişi 2000 lira nafaka ödemesi yaptıysa bu geriye kalan 1000 liralık kısma haciz konulabilir mi diye soranlara cevabımız, 1000 lira ilama bağlı olmayan tutar olduğu için bu tutar için icra takibi başlatabilirler. Ama siz eğer bu parayı icradan kurtarmak istiyorsanız parayı gelir gelmez çekebilirsiniz. Mahkeme kararı ile belirlenen 1000 liralık nafakanıza hiç kimse haciz koymazken bunun üzerindeki yatan paralar için haciz ve icra işlemleri uygulanabilir. Bu konuda dikkatli olmanızı ve eğer ödeme niyetiniz yoksa para yatar yatmaz hemen paranızı çekebilirsiniz.

Nafaka hesabınıza siz dışardan para yatırarak para biriktirme işlemi yapamazsınız. Sadece size yatan nafaka ücretinin belli başlı bir parasını çekmeyerek biriktirebilirsiniz. Örneğin 1000 lira yatan nafaka ücretinde 200 lira nafaka ücretini çekmeyip biriktirebilirsiniz. Bu para nafaka parası olduğu için hiçbir şekilde haciz ve icra işlemi uygulanmamaktadır.

Yukarıda sizler için nafaka icra gelir mi ya da hangi durumlarda icra gelir konularını ele aldık. Yaptığımız araştırmalarla sizlere doğru bilgileri sunmaya çalıştık. Kısa özet geçebilirsek nafakaya icra ve haciz işlemi uygulanmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir