Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? ( MUHTAÇLIK BELGESİ ) | FUAT ÇAKMAK KREDİ
ALTIN 281,25
DOLAR 5,9041

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? ( MUHTAÇLIK BELGESİ )

19.08.2019
A+
A-
Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? ( MUHTAÇLIK BELGESİ )

Fakirlik Belgesi Nedir?

Muhtaçlık belgesi, yoksulluk belgesi gibi isimlerle de anılan ve muhtaç kişilere verilen belgedir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği verilere göre 4 kişilik bir ailenin yaşamlarını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmek için gereken miktar, kısacası kazanmaları gereken minimum miktar 1.779 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu miktarın altında geliri olan kişiler bu hallerini belirlemeleri durumunda, bu belgeyi alabilirler. Bu belgeyi alan kişiler erzak, konut ve sağlık giderlerini tam olarak karşılayamadıklarını kanıtlamış olurlar. Bu belge ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir, devlet tarafından fakirlik maaşı alabilirler. Bu imkanların dışında belgeyi alan kişiler çeşitli yardımları alabilirler.

Muhtaçlık Belgesi Almak İçin Gerekenler

Bu belgeyi almak isteyen kişilerin belli şartları taşımaları gerekir. Bu şartlar şunlardır;

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Sosyal güvenlik kurumu, BAĞ-KUR gibi sosyal güvence sahibi olmamak
 • Her hangi bir taşınmaz yani gayrimenkul sahibi olmamak
 • Belirlenen düzeyden az gelire sahip olmak

18 yaşından küçüklerin bu belgeye sahip olamama sebebi ise, 18 yaşından küçükler Türkiye Cumhuriyeti yasaları tarafından çocuk olarak sayılmaktadır. Çocuk olan bireylerin de anne, baba ya da bir vasinin sorumluluğu altında olmaları sebebiyle 18 yaşından küçükler bu belgeyi alamazlar.

Yoksulluk Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi almak için gerekli koşulları sağlayan kişilerin başvurmaları gereken mercii muhtarlıktır. Muhtarlığa başvuran kişiler gerekli belgeleri tamamladıktan sonra gerekli belgeyi alabilirler. Muhtarlar bu belgeyi verirken başvuran kişiden para almamaktadır. Muhtar kişiyi tanıyor ise her hangi belge talep etmez. Muhtar kişiyi tanımıyor ise gereken belgeleri tamamlamasını ister.

 

ŞU MAKALE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: https://www.fuatcakmak.com.tr/yoksulluk-belgesi/

 

Bu Belge Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi almak isteyen kişi nüfus cüzdanı ile beraber muhtara başvuru yapmalıdır. Muhtar şahsı tanıyor ise şahıstan bir yazı talep eder ve bu yazıda şahsın SSK,  Bağ-Kur,  Emekli Sandığına üye olmadığını belirtir. Eğer muhtarın kişinin durumunu bildiği birisi ise bu yazıyı almasına gerek kalmadan fakirlik belgesi verebilir.

Bu Belge Ne İşe Yarıyor?

Bu belgeyi alan maddiyatı kötü kişiler birçok yerden yardım alabilirler. Ücretsiz sağlık hizmeti, gıda yardımı bu desteklerin arasındadır. Ayrıca ikamet ettiği ilçenin belediyesinden de yardım alabilirler.

Fakirlik Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

Anne ve babası vefat etmiş olan muhtaç çocuklar, %40 ve üzeri engel raporu olan, sosyal güvenlik kurumlarından sosyal güvencesi olmayan, sabit gelir veya maaşı olmayan, devlet tarafından bakım altına alınmamış olan, her hangi bir mülkü bulunmayan kişiler bu belgeden yararlanabilirler. Bu şartları sağlayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 3 ayda 1 olmak üzere 720 Türk Lirası fakirlik maaşı alabilirler. Taşınmaz derken taşıt, arsa ya da konut gibi şeylerin olmaması demektir.

Öğrenciler İçin Fakirlik Belgesi

Yüksek öğretim öğrencileri öğrenim gördükleri okullarına ara vermek istedikleri takdir de fakirlik belgesi almak zorundadırlar. Sağlık problemleri bulunmayan öğrenciler bu belgeyi almak zorundadırlar. Öğrenciler bu belgeyi alabilmek için ikamet ettikleri mahallenin muhtarına başvurmaları gerekir. Başvuran öğrencilerin maddi durumları bu belgeyi almak için uygunsa bu belgeyi alabilirler.

Fuat Çakmak
Fuat Çakmak
KOSGEB, Banka kredileri ve kredi kartları hakkında tüketicilerin doğru yönde bilgilendirilmesi için içerikler hazırlıyorum. Aklınıza takılan sorularınız olursa lütfen makale altındaki yorumlar kısmından yazarak bana ulaşabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Emine dedi ki:

  benim iki evladım. Var 5 yil once eşim vefat eti cocuklarima hiç birseklide yardım alamıyorum durum yok

  1. fuatcakmak dedi ki:

   Sosyal yardımlaşmaya gidiniz.

 2. Talipcivan dedi ki:

  Ben yüzde 50 engelliyim ayda 430 tl alıyorum evim 600 tl kira nasıl faydalanırım