Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? ( MUHTAÇLIK BELGESİ )


Fakirlik Belgesi Nedir?

Muhtaçlık belgesi, yoksulluk belgesi gibi isimlerle de anılan ve muhtaç kişilere verilen belgedir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği verilere göre 4 kişilik bir ailenin yaşamlarını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmek için gereken miktar, kısacası kazanmaları gereken minimum miktar 1.479 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu miktarın altında geliri olan kişiler bu hallerini belirlemeleri durumunda, bu belgeyi alabilirler. Bu belgeyi alan kişiler erzak, konut ve sağlık giderlerini tam olarak karşılayamadıklarını kanıtlamış olurlar. Bu belge ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir, devlet tarafından fakirlik maaşı alabilirler. Bu imkanların dışında belgeyi alan kişiler çeşitli yardımları alabilirler.

Muhtaçlık Belgesi Almak İçin Gerekenler

Bu belgeyi almak isteyen kişilerin belli şartları taşımaları gerekir. Bu şartlar şunlardır;

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Sosyal güvenlik kurumu, BAĞ-KUR gibi sosyal güvence sahibi olmamak
  • Her hangi bir taşınmaz yani gayrimenkul sahibi olmamak
  • Belirlenen düzeyden az gelire sahip olmak

18 yaşından küçüklerin bu belgeye sahip olamama sebebi ise, 18 yaşından küçükler Türkiye Cumhuriyeti yasaları tarafından çocuk olarak sayılmaktadır. Çocuk olan bireylerin de anne, baba ya da bir vasinin sorumluluğu altında olmaları sebebiyle 18 yaşından küçükler bu belgeyi alamazlar.

Yoksulluk Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi almak için gerekli koşulları sağlayan kişilerin başvurmaları gereken mercii muhtarlıktır. Muhtarlığa başvuran kişiler gerekli belgeleri tamamladıktan sonra gerekli belgeyi alabilirler. Muhtarlar bu belgeyi verirken başvuran kişiden para almamaktadır. Muhtar kişiyi tanıyor ise her hangi belge talep etmez. Muhtar kişiyi tanımıyor ise gereken belgeleri tamamlamasını ister.


 

ŞU MAKALE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: https://www.fuatcakmak.com.tr/yoksulluk-belgesi/

 

Bu Belge Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi almak isteyen kişi nüfus cüzdanı ile beraber muhtara başvuru yapmalıdır. Muhtar şahsı tanıyor ise şahıstan bir yazı talep eder ve bu yazıda şahsın SSK,  Bağ-Kur,  Emekli Sandığına üye olmadığını belirtir. Eğer muhtarın kişinin durumunu bildiği birisi ise bu yazıyı almasına gerek kalmadan fakirlik belgesi verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Devletin Sağladığı Burslara Nasıl Başvuru Yapılmalıdır?

Bu Belge Ne İşe Yarıyor?

Bu belgeyi alan maddiyatı kötü kişiler birçok yerden yardım alabilirler. Ücretsiz sağlık hizmeti, gıda yardımı bu desteklerin arasındadır. Ayrıca ikamet ettiği ilçenin belediyesinden de yardım alabilirler.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? ( MUHTAÇLIK BELGESİ )

Fakirlik Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

Anne ve babası vefat etmiş olan muhtaç çocuklar, %40 ve üzeri engel raporu olan, sosyal güvenlik kurumlarından sosyal güvencesi olmayan, sabit gelir veya maaşı olmayan, devlet tarafından bakım altına alınmamış olan, her hangi bir mülkü bulunmayan kişiler bu belgeden yararlanabilirler. Bu şartları sağlayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 3 ayda 1 olmak üzere 520 Türk Lirası fakirlik maaşı alabilirler. Taşınmaz derken taşıt, arsa ya da konut gibi şeylerin olmaması demektir.

Öğrenciler İçin Fakirlik Belgesi

Yükseköğretim öğrencileri öğrenim gördükleri okullarına ara vermek istedikleri takdir de fakirlik belgesi almak zorundadırlar. Sağlık problemleri bulunmayan öğrenciler bu belgeyi almak zorundadırlar. Öğrenciler bu belgeyi alabilmek için ikamet ettikleri mahallenin muhtarına başvurmaları gerekir. Başvuran öğrencilerin maddi durumları bu belgeyi almak için uygunsa bu belgeyi alabilirler.


YORUMLARINIZ

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Garanti Bankası Kefilsiz 5.000 TL 48 Ay Vadeli Kredi Ödeme Planı ve Maliyeti

Garanti bankası 3 ay ile 48 ay arasında vade seçenekleri ile müşterilerine 5.000 TL kefilsiz kredi imkanı tanımaktadır; vereceği kredi...

Kapat
Web sitemiz tamamen fuatcakmak.com.tr yapısı ile kullanıcılarına daha iyi hizmet ve bilgilendirme vermek için kurulmuştur. Sitemizde genellikle banka kredisi ürünleri, belgeleri ve bilgileri hakkında paylaşımlar yayımlanmaktadır.
Gelir Belgesiz Kredi | Sicili Bozuk Olanlara Kredi | Hayvancılık Hibe Destekleri