Blog

MTV Zammı Hakkında / Yeni Vergiler

MTV Zammı Hakkında / Yeni Vergiler

Geçtiğimiz gün açıklanan 2020 tahmini verilerine göre Mehmet Şimşek belli başlı ön görülerde bulundu, bu ön görüler zamlar, işsizlik ve enflasyon ile alakalıydı. 2020 senesinin sonuna kadar şu anda %11 sularında seyreden işsizliğin 3 sene sonra %9.6 oranında olacağına değinen Mehmet Şimşek, enflasyon ile alakalı %5’lik bir oranın hedeflendiğini söyledi. Cari açık ve milli gelir konusunda ise 3.9 oranında bir gerilemenin cari açıkta meydana geleceği belirtildi. Şu an ki Maliye Bakanı Naci Ağbal ise gündeme bomba gibi düşecek bir açıklama yaptı, yaptığı açıklama motorlu taşıtlar vergisine %40 oranında bir zam yapılacağı yönündeydi.

Maliye Bakanı bu zam ile alakalı gelir getirici bir önlem şeklinde bahsetti. Orta vadeli olan bu program Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın ortak katılımı ile halka duyuruldu. Geçtiğimiz seneden itibaren toplanmış verilere göre 5.5 oranında bir büyümenin söz konusu olduğu ve alınacak olan yeni kararların 2018- 2020 seneleri aralığında uygulanmaya koyulacağı konuşuldu. Maliye Bakanı alınılan kararlarla bir büyüme planlaması yaptıklarına değindi, ancak halk zammın enflasyon ile tutarsız olduğundan yakınıyordu. Enflasyon bir ülke ekonomisi için olumsuz etkiler yaratsa dahi 5.5 oranında bir enflasyon için %40 oranında bir zammın çok fazla olduğundan yakınıldı.

Orta Vadeli Program Hakkında

2018- 2020 senelerini kapsayacak olan orta vadeli programa göre şu anda 10.579 dolar olan kişi başı milli gelir, program kapsamında 2020 senesinin sonunda 13 bin dolar üzerinde seyredecek, tabii aksilik çıkmaz da hedefler tutturulursa. Şimdi yaklaşık %11 sularında olan işsizliğin orta vadeli programın hedeflerine göre %9.6 olması söz konusu. Orta vadeli program vatandaşın ekonomik yönden rahatlamasını ön gören planlamaları kapsar, bu planlamaları başarıyla yerine getirmek için ilk başta devletin hemen hemen en çok geliri elde ettiği alanı ilgilendiren MTV’ye el atıldı, bütçe için zam yapıldı. 2020 senesi itibariyle istenilen hedefler tutarsa zammın azalacağı yönünde iddialar olsa dahi henüz bu konuda bir açıklama yapılmış değil. Ayrıca %40 oranında olan bu verginin gelişi 2018 senesi itibariyle olacak, araç satın almayı düşünenler bu yüzden ellerini çabuk tutsa iyi olur.

Yeni Vergi Zamları Geliyor

Maliye Bakanı zammın sadece MTV ile sınırlı kalmayacağını, şans oyunları sektöründe de %27’den %30’a giden bir zammın söz konusu olduğunu söyledi. Yeni planlamanın yol gösterici rehber olduğunu belirten Maliye Bakanı ülkemizdeki satın alım oranının son 75 ay içerisindeki en yüksek seviyede olduğunu, gerekli önlemlerin alınması gerektiğini dile getirdi. Aracın yaşına, motor hacmine bakılarak bir vergilendirmenin söz konusu olduğu, motor gücü yüksek olan araçtan haliyle daha fazla vergi alınacağını, zammın eskisine göre 300- 800 TL arasında değişkenlik göstereceği söylendi.

Cumhurbaşkanından Yeni Açıklama

Cumhurbaşkanı MTV zammının yeniden tartışılacağını, bu konuda halktan gelen tepkiler dolayısıyla yeni bir düzenlemeye gidileceğinin sinyalini verdi. Şimdilik %40 harici bir bir rakam verilmese bile Cumhurbaşkanı Maliye Bakanı ve meclis ile bu konunun yeniden gündeme getirileceğini, büyük bir ihtimalle azaltılacağına değindi. Yine de araç almak isteyen kişiler MTV zammı uygulanmadan evvel acele etseler iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir