Blog

Milli Tarım Projesi Nedir-TÜM AYRINTILAR

Milli Tarım Projesi Nedir-TÜM AYRINTILAR

Milli Tarım Projesi, Türkiye’nin ham madde ihtiyacını karşılamak, en azından ham madde konusunda dışa olan bağımlılığımızı azaltmak amacıyla atılmış bir adımdır. Proje kapsamında mevcut üretim durumumuz göz önünde bulundurulmuş, ihtiyacımıza olan oranı, artısı, eksileri ile değerlendirilmiştir. Milli Tarım Projesi kapsamında dış ticaret de son derece önemli bir yer alır, çünkü Türkiye’ye dışarıdan alınan tohumların hemen hepsi 1 sene kullanılan, ardından tekrar kullanılmayacak olan tohumlardır, bu tohum özelliğinden dolayı ülkemiz tohum bankasını açmış, dışa olan bağımlılığını azaltmaya çalışmıştır. Anca tohum bankasının hedeflemesi uzun vade olduğu için kısa vadede dıştan alımı kesmek, dışa tarım ürünü satacak konuma gelmek için Milli Tarım Projesi şekillendirilmiştir. Temelinde gıda güvenliği de vardır, yurt dışından almış olduğumuz gıdaların ne denli güvenli olduğunu kesin olarak öğrenmek mümkün değildir. Bunun yanında ithalat ürünü olan yurt dışı malları üretim- fiyat dengesini oransızlaştırdığı için de bu proje sayesinde daha makul fiyatlandırmalar yapılmak istenmektedir. Tüm bu yabancı kaynaklı ürünlere karşı projenin ismi tamamen yerli olan Milli kelimesinden gelmektedir.

Destekleme Modeli Nedir?

Şu anda ülkemizde olan tüm destekleme modellerinde havza bazlı işleme geçiş yapılmıştır, havza bazlı işlem ise verimin baz alındığı, belli başlı bölgelere yoğunlaşılan sisteme örnektir. Havza bazlı sisteme göre daha etkin bir şekilde üretim yapılabilecek 91 adet havza Milli Tarım Projesi kapsamında belirlenmiştir. Havzaların belirlendiği yerlerin iklim, toprak, bitki örtüsü özellikleri göz önünde bulundurulmuştur. Kısacası Milli Tarım Projesi kapsamında ülke genelinde bölge ayırt edilmeksizin, üretimi yapılacak olan ürünler için 91 adet havza belirlenmiştir. Bu havzalar çevresinde bulunan alanlara göre çok daha verimli toprak özellikleri taşıyan mekanlardır.

91 Tane Havzada Üretilecek Olan Ürünler

Toplamda 19 tane ürün listelenmiştir; bu ürünler hem ülke genelinde en çok talebin olduğu, hem de dışa satmanın daha kolay olduğu ürünlerdir. Kısacası arz talep doğrultusunda önce tarım ürünleri belirlenmiştir, ürünler belirlendikten sonra ise bu ürünlerin nerelerde daha verimli bir şekilde kullanılacağı düşünülmüştür; sonuç olarak 91 tane havza seçilmiştir.

  • Bu proje kapsamında 19 üründen herhangi birisini veya birkaçı üretecek olan kişiler; en verimli toprağın neresi olduğuna daha kolay kanaat getirebilecektir. Test sonuçları zaten, devlet eliyle, uzun araştırmalar sonucu yapılmış, kesin verilerden elde edilmiştir.
  • Milli Tarım Projesi kapsamında destekleme başvurusunda bulunan bürokratik işlemler azalmış, kefile, teminata gerek kalmamıştır. Üretimi yapacak olan kişi tek başına baş vuru yapabilecek, yılda iki tane olacak olan ödeme ile devlet kaynaklı desteğini topluca alacaktır.
  • Üreticiler eskisine oranla üretimlerinden daha fazla ürün elde edecekler, iklime olan bağımlılıklarını azaltacaklar. Proje başarıyla başlar ve devam ederse ülkemiz vatandaşların ihtiyacı olan 19 temel tarım ürününü dışarıdan ithal etmeyi sonlandıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir