Blog

Meslek Lisesi Mezunlarına 150 Bin TL KOSGEB Desteği

Meslek Lisesi Mezunlarına 150 Bin TL KOSGEB Desteği

17 Haziran 2016 yılında imzalanan yeni bir projeye göre, artık tüm meslek lisesi mezunları mezun oldukları bölümler üzerine açmış olacakları meslek alanları için, KOSGEB den 50 bin TL hibe 100 bin TL faizsiz kredi imkanına kavuşabileceklerdir. Devlet imkanlarının meslek lisesi mezunlarına da yansıması ile beraber bir çok teknik veya meslek lisesi mezunu teşvik kredileri ile beraber finansman imkanı bulabilecekler ve kendi işyerlerini kurabileceklerdir. KOSGEB başkanı sayın Ramazan BİÇER müjdeyi meslek lisesi mezunlarına karne hediyesi olarak geçtiğimiz günler içerisinde vermişti. İstenilen şartları takip edilmesi için tüm bu projeyi sizlere bu yazımızda aktardık. Mobilya, Bilgisayar, Sağlık, Elektrik, Motor, Elektronik, Torna tesviye, Tesisat, Seramik, Hayvancılık, Gıda, El sanatları, Çocuk gelişimi, eğlence dahil olmak üzere, bir çok mesleki eğitimlerini tamamlayan erkek ve kız genç girişimciler bu teşvikler ile işyerlerini kurabileceklerdir.

Meslek lisesi mezunları KOSGEB 150 bin TL kredi başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda sizlere belirttiğimiz gibi sınıf ve branş ayrımı olmadan tüm meslek lisesi mezunları mezun oldukları bölümlere ait olan ve kuracakları iş yeri için devletten KOSGEB aracılığı ile 50 bin TL hibe 100 bin TL tutarı da faizsiz olmak üzere 150 bin TL kredi imkanına kavuşabileceklerdir. KOSGEB başkanı Sn. Ramazan BİÇER 2015-2016 yılı mezunları için yapmış olduğu duyuru ile tüm teknik lise ve meslek lisesi mezunları bu destekleri alabileceklerdir. Bu imkanlardan öğrencilerin yararlanabilmesi için istenilen şartların başında 2015 – 2016 yılında ve sonralarında meslek ya da teknik liselerinden başarılı bir şekilde mezun olmaları gerekmektedir. Belirtilen yıl ve sonrasında mezun olan teknik ve meslek liseli öğrencilerimiz aşağıda belirttiğimiz adımları sorunsuz bir şekilde takip ederek, kendi işyerlerini aşabileceklerdir.

Meslek lisesi Öğrencileri Kendilerine Ait İşyeri Nasıl Kurabilir?

Kendi bölümlerinden mezun olanlar kendi bölümleri ait iş yeri kurma şartı ile devletten Girişimcilik Destek Programı kapsamına kayıt olmaları gerekmektedir ve buna bağlı olarak bu hibe ve kredileri alabilirler. Lise bitirme belgesi sahibi olan genç girişimciler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi bitirmiş kabul edilerek hiç bir sınava ve kursa girmeden aşağıdaki adımları sağlayarak iş yerlerini herhangi bir sorun olmadan kurabileceklerdir.

Kendi Bölümünüz İle Alakalı Üzerine İşyeri Kurun!

Mezun öğrencilerimizin ticari hayata atılmaları için izlemesi gereken öncelikli adım ise, kendi branşları üzerine iş yerlerini kurmalıdır ve buna bağlı olarak teşvikleri alabilir. Hangi mesleki ve teknik liseden mezun olduysanız, sizler o alan üzerinden yürümeniz gerekmektedir. Ailenizden veya büyükleriniz den alacağınız destekler ile iş yerinize ait olan tüm harcamalarınızı sorunsuz bir şekilde yapın fakat faturaları atmayınız ve aşağıdaki adımı takip ederek sizlere en yakında olan Kosgeb birimlerine ulaşınız.

KOSGEB Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mezun olduğunuz meslek alanına, ait iş yerinizi kurduktan ve gerekli harcamaları sorunsuz yaptıktan sonra ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt işlemlerinizi gerçekleştiriniz. Sisteme kendinizi kayıt ettirdikten sonra sistemler üzerinden Kobi beyannamesi ve bilgi dokümanı doldurmanız gerekiyor Bu işlemleri de çok kısa bir süreç içerisinde yapabiliyorsunuz. Bu adımları da başarılı bir şekilde tamamlayan meslek lisesi mezunu artık açmış olduğu iş yeri için hazırladığı KOSGEB iş planı projesi ile birlikte 50 bin TL hibe başvurularını yapabilir ve sorunsuz olarak paralarını alabilir. KOSGEB iş planı projesi hakkında internet üzerinden detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. İş planınızı mutlaka her bir noktasına bakarak hazırlayınız, aksi takdirde onaylanmama gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir