Blog

Memur Olmak İçin Gerekenler

Memur Olmak İçin Gerekenler

Ülkemizde birçok kişi memurluk yapmak istemektedir. Bunun sebebi ise memur denince aklımızda ilk canlanan belirli iş saatleri olan ve kesinlikle net olarak bir geliri olan kişilerdir. Bu kişiler aslında bakıldığında birçok özel sektörde veya herhangi bir şirkette çalışanlara göre çok daha rahat bir iş hayatı yaşamaktadırlar. İş saatleri bellidir, iş saatlerinin bitmesiyle evlerine gitmeleri tamamen serbesttir. Bu kişiler aynı zamanda devlet kapısında çalıştıkları için maaşlarının geç yatması konusunda bir tereddütte düşmezler ve her ay maaşları düzenli şekilde yatmaktadır. Aynı zamanda birçok özel sektörde her türlü izin kullanılamazken bu kişiler için bütün resmi izinler kullanılmaktadır. Memurlar devlet hizmetinde çalışan ve düzenli maaş alan kişiler olmasıyla birlikte aile geçimini de sağlayabilecek kazanç elde etmeleriyle bilinmektedir. Eğer sizde memur olmak istiyorsanız ya sınav ile birlikte memurluğu yeterli bulunarak atamanızı isteyeceksiniz ya da sınavsız geçiş ile memur olmayı deneyeceksiniz.

Memur Olabilmek İçin Şartlar

  • Memur olabilmek için ilk yerine getirmeniz gereken şart eğitimdir. En az lise mezunu olmayan bir kişinin memur olma imkanı yoktur.
  • Bazı işlerde memurlar için yaş sınırları bulunmaktadır. Bu durum işten işe değişiklik gösterir.
  • Bazı işlerde memurlar için yaş sınırı aranmaz. Ancak bu işlerde genel olarak fiziksel boy ve kilo oranları dikkate alınır ve bunları için bir ölçü belirlenir.
  • Memur olacak kişinin herhangi bir adli suç kaydının sicilinde bulunmaması gerekmektedir. Aksi durumda hiçbir şekilde memurluk yapamaz.
  • Memur olmak isteyen kişinin sağlık sorunları da bu işe engel olabilmektedir. Memur olmak isteyen kişinin görme, işitme, yürüme ve konuşmasında bir engeli bulunmamalıdır.

Memur olabilmek için en genel şartlar bu şekildedir.

 

Devlet Memuru Olmanın Faydaları

Devlet memuru olanlar her zaman için özel sektörde aynı işleri yapan kişilere göre çok avantajlı olacaktır. Özel sektörde biliyorsunuz ki her zaman için işveren kişinin dedikleri geçerlilik kazanmaktadır. Bu durumda da bütün resmi izinlerin kullanılamaması, maaşta aksamalar, nöbet zorunluluğu gibi olaylar başa gelebilmektedir. Ancak devlet memuru olan bir kişinin bu gibi konularda hiçbir sıkıntı çekmesi mümkün değildir. İş saatleri ve yapacakları iş her zaman bellidir. İş saatleri bellidir. Nöbeti var ise bir hafta öncesinden nöbet zamanı belirtilir. İş saatleri dışında kesinlikle çalışmazlar. Devlet memuru olmak için tabi ki belirli şartlar gerekmektedir. Bu şartları yerine getiremeyen kişiler devlet memuru olamayacaklardır. Devlet memurluğunun en büyük avantajlarından biri ise işten çıkarılma oranlarıdır. Özel sektörde bir kişi rahatça işten çıkarılabilirken, devlet sektörlerinde bu durum çok daha az olmaktadır. Devlet işleri, özel sektöre göre sürekli devamlılık gösterdiği için gelirler ve iş konusunda memurlar bir sorunla karşı karşıya kalmaz.

Hangi Yollarla Devlet Memuru Olunur?

Devlet memuru olabilmek için nasıl bir yol izleyebileceğinizi sıralayacak olursak;

  • Devlet memurluğu için hazırlanan KPSS sınavından yeterli puanı alarak yapılan tercihlerden atanmayı beklemek.
  • KPSS’ye girecek olan bir kişinin iyi bir araştırma yapması ve bilgi edinmesi çok önemlidir.
  • KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı oldukça zor ve her sene milyonlarca katılımcısı olan bir sınavdır.
  • KPSS’den sadece barajı geçmek yeterli olamayabilir, ne kadar iyi puan alırsanız o kadar lehinize olacaktır.
  • KPSS’ye girmeden memur olmak isteyen kişiler sınavsız memuriyet alan işleri araştırmalı ve bu konuda bilgi edinmelidirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir