Blog

Mazot Yapabilmek İçin Gerekenler

Mazot Yapabilmek İçin Gerekenler

Mazot yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu üretimi yapabilmek için güvenli bir ortam sağlamak zorundasınız. Güvenli ortamı sağlayamamanız durumunda hayati riskleri de göze almış olursunuz. Bu ortamı birçok kolej ya da araştırma enstitülerinde bulabilirsiniz. Bunun için uygun laboratuvarları bulunmaktadır. Evde bu işi yapmanızda mümkündür ancak evde yapacağınız bir hatanın bedeli ağır olabilmektedir. Mazotun yapımı için ne varsa iyice bilgi edinmeli ve ona göre güvenlik önlemlerinizi sıkı bir şekilde almalısınız. Mazot üretiminizi kişisel olarak gerçekleştirmeniz yasa dışı olabilmektedir. Ayrıca evde çalışmakta evinizi bir yangına, karbon monoksit zehirlenmesine dumana maruz bırakabilir. Bunların bilincinde olarak bu işi yapmanızı tavsiye ederiz. Sizlere mazot yapmak için gerekenleri maddeler halinde belirteceğiz.

Güvenliğinizi Sağlayın

Mazot yapımında en önemli nokta kişisel güvenliğinizdir. Bu konuda iyi bir iş yeri oluşturmanız ve bu işyerinin havalandırmasını iyi ayarlamanız önemli husustur. Bu gibi bir işyerinde göz yıkama istasyonlarına, akan su, yangın söndürme, dökülmenin önlenmesi adına malzemeler gibi birçok konuyu halletmeniz gerekir. Bu işyerlerinde aktif bir yangın alarm detektörü ve acil bir durum esnasında kullanılabilecek telefon erişimini sağlayabileceğiniz bir iletişim aracı oldukça hayati ve önemlidir. İş yerinizde şebeke konusunda sıkıntı yaşamamalı ve ulaşımı en iyi hale getirmelisiniz.

Mazot Yapmaya Uygun Malzemeler

  • Ağır bir hizmet önlüğüne ihtiyacınız olacaktır.
  • Kimyasal maddelere temas edebilecek özellikte olan eldivenlere ihtiyacınız vardır. Bu ve bunun gibi kimyasallarla temas halinde olacağınız işlerde eldiven konusu sağlığınıza gelecek büyük bir zarardan sizi koruyacaktır.
  • Seçtiğiniz eldivenin gömleğiniz kollarıyla bağlantılı ya da uzun olması oldukça önemlidir.
  • Göz sağlığınıza gelecek herhangi bir zarara karşı koruyucu bir gözlük

Güvenliğiniz İçin Kıyafetler Temin Edin

Bu işi yapacak bir kişi kesinlikle laboratuvar kıyafetlerine uyumlu giyinmelidir. Kıyafet konusunda kesinlikle dikkatli olun ve gerekli orijinal kıyafetleri temin edin. Laboratuvar için her zaman uzun kollu bir gömlek, pantolon, ayakkabı yeterli haldedir. Giyeceğiniz pantolonda uzun olmalıdır. Bu işler için plastik kaplar yerine cam kapları ya da kutuları kullanın. Mazot yapımında kullandığınız metanol reaksiyon gösterebilen bir maddedir. Bu madde plastiklerde reaksiyona uğrayabilir. Mazot yaparken uğrayacağınız zararları da araştırmadan geçmeyin. Mazotun alt tarafında bir depozito oluşumu var ise bu oluşumu yakıt deposuna ulaştırmamasını sağlayın. Depozitonun çıkması için mazotu filtreleyin ve aksi bir durumla karşı karşıya kalmayın.

 

Mazot Yapımında Havalandırma Önemli

Mazot yapımı için en önemli noktalardan biride havalandırmadır. Bu konuda araştırmalar ve oluşumlar yapılan laboratuvarların hepsinde zararlı dumanların sağlayacağı zararlara minimuma indirebilmek için tasarlanan vakum kapakları yer alır. Sizde çalışacağınız alana bu vakum kapaklarından temin edebilir ve zararlı dumanların zararını en aza indirebilirsiniz. Çalıştığınız alanın yakınında su akan bir musluğun olması oldukça önemlidir. Böyle bir alan oluşturur. Hava alımı konusuna girmişken bulunduğunuz yerin sıcaklığı da üretimi olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Genel olarak yüksek sıcaklıklar mazot üretiminizi azaltacaktır.

Mazot İçin Gereken Yağlar Nelerdir?

  • Kanola Yağı
  • Mısır Yağı
  • Ay Çiçek Yağı
  • Bitkisel Yağlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir