Kurban Bayramı Tatilinde Bankalar Kaç Gün Kapalı Ne Zaman Açılacak? | Bankalar ve Krediler

Bankaların kurban bayramı tatili

Kurban Bayramı Tatilinde Bankalar Kaç Gün Kapalı Ne Zaman Açılacak?

 Bu sene kurban bayramı 11 Ağustos 2019 tarihi itibari ile başlayacak olup, 14 Ağustos 2019 çarşamba ise bitecektir.  10 Ağustos 2019 Arefe günüdür ve bankalar Cumartesi olduğu için zaten kapalıdır. Doğal olarak Kurban Bayramı’da resmi tatil sınıfına girdiği için Kurban Bayramı boyunca bankalar kapalıdır. Bayram sonrası bankaların açılacağı net tarih ise: 15 Ağustos 2019 Perşembe günüdür.

Kurban Bayramında Bankalar Açık Mı?

2019 yılında Kurban Bayramı’nda resmi kurum ve kuruluşların 10 gün tatil yapması mümkün olmayacaktır.  Peki bankalar 10 gün tatil yapacak mı? Tabi ki de hayır. Çünkü 10 günü birleştirebilecekleri başka bir yakın tarihte resmi tatil yok.

Bayramda bankalar 4 gün tatil yapacak ki bunun 2 günü zaten normal cumartesi pazar tatili. Bankalar, arife günü de kapalıdır çünkü o gün günlerden cumartesidir. 

Bankalar Bayramın Kaçıncı Günü Açılacak

Bankaların açılacağı tarih belli oldu. Kamu bankaları ve özel bankalar, bayramdan sonra açılacak. Bayramın 4. Günü de kapalı olacak olan bankalar, bayramdan sonraki ilk gün yani 15 Ağustos 2019 Perşembe günü açılacaktır. Bankalarda resmi işleri olan kişiler kurban bayramından sonra yani 15 Ağustos tarihinde tüm şubelerde işlemlerini yaptırabilir.

Ayrıca bu tatil günleri hem özel bankalar hem de kamu bankaları için geçerlidir. Bilindiği gibi Halk Bankası, Vakıf Bankası, Ziraat Bankası kamu bankaları konumundadır.  Fakat özel bankalar ile çalışma günleri hiç değişmez kafanız karışmasın.

 

Arefe Günü Bankalar Açık Mı?

Bu sene arefe günü 10 Ağustos Cumartesi gününe denk gelmektedir. Kurban bayramı Pazar  günü olup bankaların bu gün de kapalı olduğunu söylemiştik. Peki kurban arifesinde bankalar açık mı kapalı mı?  Tabiki Cumartesi olduğu için kapalı.

 

Kurban Bayramında Para Nasıl Gönderilir?

Kurban Bayramı’nda bankalar kapalı olacağı için şubelerden para gönderme, EFT  işlemleri yapılamaz. PTT de bayramda kapalı olacağı için özellikle yakınlarına para göndermek isteyen kişiler bu konuda bayramda EFT yapılabilir mi? Bayramda havale yapılabilir mi? diye araştırma yapmaktadır.  Peki bayramda EFT yapılır mı? Bunlar yerine ATM kartsız işlemler ile dilediğiniz kişiye para gönderebilirsiniz.

 

Bayramda EFT Yapılır Mı?

EFT İşlemlerinin yapılabilmesi için, banka EFT merkezlerinde çalışan görevlilerin bunu kontrol edip diğer bankaya gönderilmesi konusunda onay vermesi gerekmektedir. Ama kurban bayramı tatilinde bankalar kapalı olacağı için, tıpkı  hafta sonu tatilleri gibi kurban bayramında EFT yapılmaz. Bunun yerine kurban bayramında havale yapılması gerekmektedir.  Havalenin hemen geçmesi için de aynı banka hesapları arasında bir transfer olması gerekmektedir.

 

Kurban Bayramının Dördüncü Günü Bankalar Açık Mı?

Kurban bayramının dördüncü günü Çarşambaya denk gelmektedir. Çarşmaba hafta ortası olduğu için birçok kişi bayram sonrası çarşamba bankalar açık mı diye sorulmaktadır. Çünkü, özel sektör olduğu için bir çok kurum gibi bankaların da açılacağı düşünülebilir. Ama çarşamba bankalar kapalı olacak. Bunun yerine bayram sonrası olan Perşembe günü bankalar açılacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*