Kurban Bayramı Tatilinde Bankalar Kaç Gün Kapalı Ne Zaman Açılacak?


 Bu sene kurban bayramı 1 eylül 2017 tarihi itibari ile başlayacak olup, 4 eylül pazartesi ise bitecektir. Kurban Bayramı’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın hemen ertesine gelmesi resmi tatil ile dini tatilin birleştirilmesini sağladı. Bundan dolayı Kurban bayramı tatili bu sene 10 gün olarak belirlediği bizzat Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştı. Bu kadar uzun bir tatilde özellikle bankalar açık olacak mı? Kurban Bayramı Tatilinde bankalar kaç gün kapalı olacak ve ne zaman açılacak?

 

Kurban Bayramında Bankalar Açık Mı?

Kurban Bayramı’nda resmi kurum ve kuruluşların tamamı 10 gün tatil yapacaktır. Bu nedenle devlet kurumlarında işleri olan vatandaşların bayramdan önce işlerini halletmeleri istenmektedir. Peki bankalar da 10 gün tatil yapacak mı? Çünkü bazı bankalar halen kamu bankası olarak çalışmaktadır. Bu konuda; bayramda bankalar açık mı? Bayramda bankalar çalışıyor mu? Sorularının yanıtlarını araştırdık.

Bayramda bankalar 4 gün tatil yapacak. Bankalar, arife gününe kadar açık olup, arife günü öğleden sonra tatil olacaklardır. Bankalar ayrıca, bayramın 4. Günü olan pazartesi günü de kapalı olacaktır.  Yani bankalar 10 gün tatil yapmayacaktır. Bunun yerine,  1 Eylül ile 4 Eylül arasında bankalar kapalı olacaktır.

 

Bankalar Bayramın Kaçıncı Günü Açılacak

Bankaların açılacağı tarih belli oldu. Kamu bankaları ve özel bankalar, bayramdan sonra açılacak. Bayramın 4. Günü de kapalı olacak olan bankalar, bayramdan sonraki ilk gün yani 5 Eylül günü açılacaktır. Bankalarda resmi işleri olan kişiler kurban bayramından sonra yani 5 eylül tarihinde tüm şubelerde işlemlerini yaptırabilir.

Ayrıca bu tatil günleri hem özel bankalar hem de kamu bankaları için geçerlidir. Bilindiği gibi Halkbankası, Vakıf Bankası, Ziraat Bankası kamu bankaları konumundadır. Ama bayramda kamu bankaları 10 gün tatil yapmayıp, sadece 4 günlük bir tatil yapacaktır.

 

Arife Günü Bankalar Açık Mı?

Bu sene arife günü 31 ağustos Perşembe gününe denk gelmektedir. Kurban bayramı Cuma günü olup bankaların bu gün kapalı olduğunu söylemiştik. Peki kurban arifesinde bankalar açık mı kapalı mı? Kurban bayramı öncesi yani arefe günü bankalar açık olacak; ama yarım gün çalışacaklar. Arefe günü sadece öğlen saat 12.30’a kadar açık olacak bankalar, bu saatten sonra kanacak olup, 5 eylül tarihine kadar çalışmayacaktır.

 

Kurban Bayramında Para Nasıl Gönderilir?

Kurban Bayramı’nda bankalar kapalı olacağı için şubelerden para gönderme, EFT-Havale gibi işlemler yapılamaz. PTT de bayramda kapalı olacağı için özellikle yakınlarına para göndermek isteyen kişiler bu konuda bayramda EFT yapılabilir mi? Bayramda havale yapılabilir mi? diye araştırma yapmaktadır.  Peki bayramda EFT yapılır mı?

 

Bayramda EFT Yapılır Mı?

EFT İşlemlerinin yapılabilmesi için, banka EFT merkezlerinde çalışan görevlilerin bunu kontrol edip diğer bankaya gönderilmesi konusunda onay vermesi gerekmektedir. Ama kurban bayramı tatilinde bankalar kapalı olacağı için, tıpkı  hafta sonu tatilleri gibi kurban bayramında EFT yapılmaz. Bunun yerine kurban bayramında havale yapılması gerekmektedir.  Havalenin hemen geçmesi için de aynı banka hesapları arasında bir transfer olması gerekmektedir.

 

Kurban Bayramının Dördüncü Günü Bankalar Açık Mı?

Kurban bayramının dördüncü günü pazartesiye denk gelmektedir. Pazartesi hafta başı olduğu için birçok kişi bayram sonrası pazartesi bankalar açık mı diye sorulmaktadır. Çünkü, özel sektör olduğu için birçok kurum gibi bankaların da açılacağı düşünülebilir. Ama pazartesi bankalar kapalı olacak. Bunun yerine bayram sonrası olan Salı günü bankalar açılacaktır.

Kurban Bayramı Tatilinde Bankalar Kaç Gün Kapalı Ne Zaman Açılacak?
5 (100%) 1 vote


Etiketler:

YORUMLARINIZ

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Toki’den Borç Kapatma Kampanyası : Yüzde 0,92 Faizli Kredi! (Halkbank-Ziraat Bankası)

Evi olmayan ve faizsiz ev almak isteyen vatandaşlarımızın en çok müracaat ettiği yöntemlerden birisi de TOKİ ‘den ev alma üzerinedir....

Kapat
Web sitemiz tamamen fuatcakmak.com.tr yapısı ile kullanıcılarına daha iyi hizmet ve bilgilendirme vermek için kurulmuştur. Sitemizde genellikle banka kredisi ürünleri, belgeleri ve bilgileri hakkında paylaşımlar yayımlanmaktadır.
Gelir Belgesiz Kredi | Sicili Bozuk Olanlara Kredi | Hayvancılık Hibe Destekleri