Blog

Küçükbaş Hayvancılık Nedir, Nasıl Yapılır? 2018

Küçükbaş Hayvancılık Nedir, Nasıl Yapılır? 2018

Yeryüzünde karasal iklimin hâkim olduğu bölgelerde ve bozkır bitki örtüsünün bulunduğu bölgelerde küçükbaş hayvancılık yaygındır. Küçükbaşların farklı türleri bulunmaktadır. Bu türlerin öncüleri koyun ve keçidir. Küçükbaş besicilik nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız öncelikle bu türleri tanımanız gerekmektedir.

Küçükbaş Hayvancılıkta Koyun

‘’Küçükbaş hayvancılık yapmak istiyorum’’ diyen kişilerin aklına ilk olarak büyük ihtimalle koyun gelecektir. Yünlü postları ve keçilerden daha dolgun gövdeleri olması bakımından koyun sık tercih edilmektedir. Koyunlar verimsiz olan otlaklarda yetiştirilebilmektedir. İklim şartları bakımından kuvvetli hayvanlar olarak tanınmaktadırlar. Koyunlardan et, süt ya da yün gibi mahsuller elde edebilirsiniz. Eski zamanlarda koyunlar öldürülerek derileri kıyafet olarak kullanılıyordu. Günümüzde ise bu usulde değişiklik olarak postlarının kırkılarak yeniden uzadığı tespit edilmiş ve tüylerinden iplik yapılmaya geçilmiştir. Küçükbaş hayvancılık nasıl yapılır merak ediyorsanız koyun hakkında bu tür bilgileri öğrenmenin size kesinlikle faydası dokunacaktır.

Ülkemizde Koyun Yetiştiriciliği

Yurdumuzda küçükbaş hayvancılık büyük önem arz etmektedir. Koyunlar genel olarak kıyı bölgelerinde ya da iç bölgelerde yetiştirilmektedir. Koyunlar ufak sürüler şeklinde otlaklarda otlatılmaktadır. Doğu kesiminde ise kış mevsiminde güneye götürülmektedir. Yaz mevsiminde ise yüksek yaylalara götürülmektedir. Yurdumuzda genel olarak az verimli koyun çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizdeki koyun türlerini sıralamak gerekirse;

  • Kıvırcık,
  • Dağlıç,
  • Merinos,
  • Karaman,
  • Karayaka,

Gibi çeşitli türler bulunmaktadır. Ülkemizdeki koyunların toplam sayısının yarısı İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Koyun sayısı en düşük olan bölgemiz ise Karadeniz bölgesi olarak belirlenmektedir.

 

Küçükbaş Hayvancılıkta Keçi

Küçükbaş hayvancılık karlı mı sorusu akıllara geldiğinde keçi hakkında birtakım bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Zira keçi hayvanı eski zamanlardan bu yana hem etinden hem de sütünden faydalanılan bir hayvan olması bakımından doğru yapıldığı takdirde güçlü bir gelir sağlamaktadır. Keçiler ülkemizde sağladığı faydaların aksine inatçı olmaları ve ormanlara verdikleri tahribat dolayısıyla gündeme gelmektedir. Keçiler Dağlık kesimde basit bir şekilde yetiştirilmesi bakımından makul bir hayvan olarak tanımlanmaktadırlar. Keçiler gövdelerinin ağırlığı bakımından en fazla süt verimi alınan hayvan olarak bilinmektedir. Hem soğuğa hem de sıcağa karşı kuvvetli bir bünyeye sahiptirler. Keçilerin aşağı yukarı her şeyi yiyebilme özelliği bulunmaktadır. Keçi iyi beslendiği takdirde et ve süt üretimi artış gösterir.

 

Keçi Irkları

Keçilerin evcilleştirilmesinin ilk olarak İran’da gerçekleştirildiği anlatılmaktadır. Yeryüzünde çoğu bölgede karşılaşabileceğiniz keçiler küçükbaş hayvancılıkta da büyük önem arz etmektedir. Keçi ırklarına gelecek olursak bölgelere göre sıralanmaktadır diyebiliriz. Bu ırklar şu şekilde açıklanmaktadır;

  • İsviçre keçileri dik ve sivri kulaklı olmaktadır. Bu keçiler bol süt verimleri dolayısıyla tanınmaktadırlar.
  • Keşmir keçileri ince ve yumuşak kılları sayesinde bilinen bir ırktır. Bu ırk meşhur olan Keşmir şallarının üretiminde kullanılmaktadır.
  • Türkiye’de ise tıpkı İsviçre keçilerinde olduğu gibi bol süt verimi sayesinde tanınan Malta ve Kilis keçileri bulunmaktadır. Malta keçileri beyaz ya da siyah renkli olmaları bakımından bilinmektedir. Kilis keçileri ise genel olarak siyah renkte olmaktadır.
  • Yurdumuzda bulunan diğer türlere gelecek olursak bunlar kıl ve tiftik keçileridir. Kıl keçisi ülkemizde geniş olarak yer bulmaktadır. Dağlık ve engebeli yerlerde yetiştirilir.

Hayvancılık Destekleri

Devletimizin sağladığı birçok küçükbaş hayvancılık teşvikleri ve destekleri bulunmaktadır. Bu desteklerden faydalanmak isteyen yetiştiricilerin gerekli bilgileri edinip destek başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir