Blog

Krediyi Erken Kapatma (ihtiyaç-konut-taşıt)

Krediyi Erken Kapatma (ihtiyaç-konut-taşıt)

Krediler genellikle ev, araba ve arsa gibi yüksek tutarlarda olan mal varlıkları için kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra günümüzde popülerliği her geçen gün artan ve ufak ihtiyaçlar için kullanılan, ihtiyaç kredi ürünleri dikkat çekiyor. Bankadan bankaya değişiklik göstermesiyle beraber, ortalama 30.000 TL’ye kadar olan gereksinimler için bu kredi, acil nakit para ihtiyacı için hızlı ve etkili bir çözüm için sizlere sunuluyor. Ayrıca ihtiyaç kredisi verilirken diğer kredilerde olduğu gibi ıvır zıvır belgeleri talep edilmiyor. Bu sayede hızlı ve pratik bir şekilde kredi alabilir ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Aynı zamanda yine bankadan bankaya farklılık göstermesi ile birlikte, bankalar yasal düzenlemeler gereği ihtiyaç kredileri için en fazla 48 aya kadar taksit verebilme imkanı sunuyor. Çektiğiniz krediyi 48 ay gibi bir sürede ödemesini yaparak, ihtiyaçlarınızı hızlı bir şekilde karşılayabiliyorsunuz. Fakat erken ihtiyaç kredisi kapatma işlemiyle kredinizi kapatmak için 48 aylık bir süreçte beklemeniz gerekmiyor. Bu yazımızda “Erken ihtiyaç kredisi kapatma işlemi nedir?”, “Erken ihtiyaç kredisi nasıl kapatılır?”, “İhtiyaç kredinizi erken kapatırken ceza ödemeniz gerekir mi?” gibi sorulara detaylı olarak cevaplar vereceğiz. Kredinizi erken kapamadan önce yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

Erken ihtiyaç kredisi kapatma işlemi nedir?

Daha önce de sizlere aktarmış olduğumuz gibi nakit gereksinimi olan vatandaşlarımız, ihtiyaç kredisi ürünlerini kullanıyor. Erken ihtiyaç kredisi kapatma işlemi ile beraber, kredi vadesi bitmeden krediler kapatılabiliyor. Başka bir deyişle 48 ay vade ile çektiğiniz bir krediyi herhangi bir zamanda kapatabiliyorsunuz ve 48 ay boyunca borç ödemenize hiçbir şekilde gerek kalmıyor. Ya da kredi birleştirme işlemini yapmış olduğunuz zaman, yeni bir kredi açılıyor ve yeni açılan krediyle eski kredileriniz erkenden kapanıyor ve siz bir tek bankaya borçlu kalıyor, tüm ödemeleri tek bankaya düzenli olarak yapıyorsunuz. Ayrıca bu işlem sayesinde ödeyeceğiniz kredi faizini azaltabiliyor ve buna bağlı olarak da diğer tüm masraflarını en aza indirgeyebiliyorsunuz.

Erken ihtiyaç kredisi nasıl kapatılır?

Çektiğiniz krediyi vadesinden önce kapatmak için yapılması gereken işlem ise, sizlerin krediyi çekmiş olduğunuz bankaya başvuru yapmanızdır. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise sizlerin kalan kredi borcu hesaplanıyor ve bu miktarı ödemeniz halinde kredinizi erkenden sıkıntısız bir şekilde kapatmış oluyorsunuz. Ancak bazı durumlarda banka politikasına göre erken kapama indirimi yapılabiliyor ya da erken kapama cezası gibi bir süreç ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden kredinizi erken kapatmadan önce bankanızla konuşmanızı ve böyle bir ücret talep edip, etmediklerini öğrenmeniz gerekiyor. Aksi durumda farklı borçlar karşınıza çıkabilir.

Erken Kredi Kapatma Hesaplamaları

Diyelim ki 1.19 faiz oranıyla 36 aylık 50.000 TL ihtiyaç kredisi aldınız ve aylık 1.786,02 TL olan 12 taksitli ödeme yaptınız. Toplam 21.432 TL bir tutar karşımıza çıkıyor. Kredinizin faiz ile birlikte normalde sizlerin ödemesi gereken tutar 64.296,81 TL ve ödediğiniz 21.432 TL ‘den sonra kalan toplam borç 39.864 TL gibi bir tutar oluyor. Faiz miktarı ilk ödemelerde yüksek sonra zaman içerisinde en düşüğe doğru giderken ana para en alçaktan en yükseğe doğru ilerlemektedir. Yani ilk ödediğiniz taksitlerde ki faiz oranları da buna bağlı olarak yüksek olmaktadır. 12 ay sonun ödemiş olduğunuz toplam ortaya çıkan faiz tutarı 7.507 TL, ana para miktarı ise 14.000 TL. Kalan kredi faiz tutarı ise yaklaşık olarak 4.400 TL. 12. ay taksitini ödedikten sonra kapatmak istediğinizde kalan ana para yani 36.075,70 TL‘yi ödemeniz durumunda toplam karınız yaklaşık 6.788 TL gibi bir tutar olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir