Blog

Kredi Sicili Bozulan Kişi Tekrar Ne Zaman Kredi Alabilir?

Kredi Sicili Bozulan Kişi Tekrar Ne Zaman Kredi Alabilir?

Geçmiş dönemde ödemediğiniz kredi borçlarınız veya aksattığınız taksitler sizin kredi sicilinizin belirlenmesinde etkin rol oynuyor, bu yüzden de geleceğe yönelik bankacılık işlemlerinizde bu olumsuzluklar karşınıza çıkabilir. “Kara Liste” uygulaması temel alınarak başlatılan bu sicil uygulamasında bazen kişilere uzun bir süre kredi çekme yasağı konur, banka bu kişilere yeniden güvenmek için bir süre bekler.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankanızdan aldığınız kredi kartınızın her ay yalnızca asgari ödemesini yaptığınız zaman düşmekte ve bir noktadan sonra ilgili bankadan kredi çekemez duruma gelmenize sebep olmaktadır. Bunun yanında bir kişiye senet yazdıysanız ve senet karşılıksız çıktıysa bu durum bankanızın size olan güveninin azalmasına neden olacaktır dolayısıyla banka kredi notunuzu devamlı olarak düşürecektir. Kredi notları genel olarak Findeks sistemi üzerinden kayıt altında tutulmaktadır ve Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası iş birliği sayesinde gerekli veri akışı sağlanır.

Kredi Sicili ve Kredi Notunun Farkı Nedir?

Kredi sicili silinmesi mümkün olmayan ve ilgili bankanın veri tabanında bulunan, sizin isminize kayıtlı bir sicildir, bu sicil üzerinde oynamalar yapılsa da hiçbir hareket göz ardı edilemez. Kredi notu ise devamlı artıp azalabilen, siz taksitlerinizi ödedikçe artan, aksattıkça azalan bir sistemdir. Kısacası kredi sicili kredi notuna göre daha insafsızdır, hata kabul etmez.

Sicil Kaydı Ne Zaman Silinir?

Bankadan kredi çektiyseniz ve taksidinizi 90 gün boyunca ödemediyseniz artık bu saatten sonra bankanın kara listesine girmiş bulunmaktasınız. Maalesef 91. Gün bu parayı ödeseniz dahi kara listeden çıkmanıza imkan yoktur. Ancak borcunuzu ödemeye devam ederseniz ve sıfırlarsanız 5 sene sonra banka sicilinizi temizleyecek ve sizi kara listesinden çıkaracaktır. Kısacası kredi sicili bozulan kişinin tekrardan kredi almaya başlaması 5 seneyi bulmaktadır. Ve bu sicil düzeltmesi yalnızca merkez bankası tarafından gerçekleştirilmektedir, bunun için de gerekli mercilere dilekçe yazılması şarttır.

Bankalar ve Borçlar Hakkında

  • Bankalara borcunuz ödeyemeyeceğiniz kadar ise ve ağır faizlendirmeler sizin hesabınıza yansıyorsa öncelikle size sunulan kredi transferi seçeneğini kullanarak daha uygun faizler veren bir bankaya borcunuzu ödemelisiniz. Bunun yanında zaman zaman bankalar sicil afları çıkartmakta ve borçları 6 aylık bir periyotta ödemek için kişilere imkan sunmaktadır. Sicil afları sonucunda borcunu ödeyenler tekrardan kredi çekebilme haklarına kavuşurlar.
  • Kredi sicilinizin yalnızca kredi borcunuza bağlı olmadığını aklınızdan çıkarmayın, kredi sicili aynı zamanda kredi notunuz ile de yakından alakalıdır ve kredi notunu belirleyen en önemli etkenlerden bir tanesi kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemenizdir.
  • Bankanıza karşı olan borcunuzu sıfırladığınız ve kredi kartı borçlarınızı ertelemediğiniz takdirde 5 sene sonunda girmiş olduğunuz kara listeden çıkacaksınız ve bankanız size yeniden kredi vermeye başlayacaktır. Kredi sicili bozulan kişinin yeniden bankanın kara listesinden çıkması ve kredi alması imkansız değildir ancak oldukça zordur, bu yüzden alınan borçların ödeme gücü ile doğru orantıda olmasına özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir